Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Požární bezpečnost

Jak předcházet požárům v domácnosti

Každým rokem v českých domácnostech dochází k tisícům požárů, při nichž za rok přijde o život více jak 100 lidí. Hlavní podíl na těchto požárech je způsoben lidskou neopatrností při vaření, kouření a manipulací s otevřeným ohněm. Zejména během vánoc dochází k velmi častým požárům.

Dnešní domácnosti jsou doslova přeplněny vybavením z hořlavých a vznětlivých materiálů. Naproti tomu požární ochrana a protipožární vybavení domácností silně pokulhává za vybavením domácností ve vyspělých státech Evropy.

Stačí si představit, jak byste takovou situaci při požáru řešili. Všude kolem jsou téměř samé hořlavé předměty a nic k jejich uhašení. Většina těchto předmětů bude hořet tak rychle, že ani nestačíte napustit vodu do nádoby.

Požární vyhláška 23/2008 Sb.

Od 1.července 2008 platí požární vyhláška 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tato vyhláška vyžaduje montáž požárních hlásičů s normou EN14604 do všech nově kolaudovaných objektů.

Kde jsou nařízeny požární hlásiče:

  • V bytech do 150m2 jeden požární hlásič.
  • V rodinných domech jeden na každé patro.
  • V ubytovacích zařízeních v každém pokoji.

Toto jsou obecná nařízení vyhlášky. Závazná je však zejména požární zpráva k danému kolaudovanému objektu.

Hlídání pravidelných revizí

Pro maximalizaci vašeho bezpečí a správné funkce požárních hlásičů doporučují odborníci dělat pravidelné kontroly funkčnosti hlásiče. Jedná se o jednoduchý úkon, který zvládnete sami. Důležitá je ale pravidelnost kontroly, abyste co nejdříve odhalili případnou závadu hlásiče. S tím vám pomůže on-line nástroj pro připomínání kontrol Revorg.cz.

Náš tip

Oxid uhelnatý a jeho zrádnost

Oxid uhelnatý označovaný též jako CO je velmi nebezpečný jedovatý plyn. Jeho nebezpečnost je dána zejména vysokou toxicitou a tím, že není cítit, není nijak zbarven a nemá žádnou chuť. V případě kontaktu s tímto plynem dochází k velmi rychlému snížení přenosu kyslíku v krvi a následné malátnosti, ospalosti a úmrtí. Zasažená osoba si svou otravu většinou neuvědomí a zůstane v zasaženém prostoru.


Desatero požární bezpečnosti vašeho domova

Stačí jen málo a nebezpečí vzniku požáru může být sníženo téměř na minimální úroveň. Bohužel také často stačí velmi málo a toto nebezpečí požáru vašeho obydlí může být extrémní.

Nepatrná investice do požárních produktů a několik základních pravidel mohou zajistit několikanásobně větší bezpečí pro váš domov a vaše blízké. Nabízíme vám několik základních rad pro bezpečnější domov s minimálním rizikem požárů:


Jak postupovat při vzniku požáru

Při vzniku požáru je nejdůležitější udržet chladnou hlavu a nepodléhat panice. Pokud lze požár zvládnout vlastními silami, lze se o to pokusit. Nejvhodnější je použití hasicího přístroje, který je mnohem účinnější než zalévání ohně vodou. Nikdy se však nesnažte požár uhasit za každou cenu. Pro hašení lze použít například hasicí přístroj, požární deku, písek na zasypávání ohně nebo v nejhorším i kbelík s vodou. Nikdy jej však nepoužívejte k hašení elektrických rozvodů a přístrojů k nim zapojených. K hašení lze použít také například kabát, kterým zakryjete oheň tak, abyste zamezili přístupu vzduchu. Nejúčinnější je však mít po ruce aspoň malý hasicí přístroj. Ten dokáže uhasit mnohem větší oheň.


Testování požárních hlásičů

Pro zajištění maximální ochrany před vznikem požáru nebo úniku plynu nestačí pouze dodržovat požární desatero a namontovat požární nebo plynový hlásič. Důrazně se doporučuje provádět pravidelnou údržbu a testování instalovaných požárních hlásičů. Vyhnete se tak riziku závady na požárním hlásiči a jeho nefunkčnosti zrovna v případě, kdy ho budete nejvíce potřebovat.


Údržba požárních hlásičů

Základní předpokladem dlouhé životnosti a spolehlivosti požárních hlásičů je jejich dobrá údržba během celého životního cyklu. Pokud údržbu zanedbáte, může dojít k selhání požárního hlásiče zrovna v případě, kdy jej budete nejvíce potřebovat.

Jako každá elektronika i požární hlásiče nemají nekonečnou životnost a je nutné je vyměnit po jejím dosažení. Celkovou životnost však získáte pravidelnou údržbou.


Jak vybrat požární hlásič

Základním předpokladem spokojenosti s požárním hlásičem je jeho správný výběr přesně pro daný případ hlídání vzniku požáru. Nevhodně vybraný požární hlásič způsobí více problémů než užitku. Proto věnujte chvilinku na prostudování tohoto krátkého popisu výběru.

Požární hlásiče lze rozdělit podle způsobu připojení a podle detekčního podmětu, na který reagují.


Jak nainstalovat požární hlásič

Základním předpokladem spolehlivé funkce požárního hlásiče je správný výběr umístění a jeho správná instalace. Dosáhnete tím maximálního efektu při včasné lokalizaci vzniklého požáru. Navíc minimalizuje počet požárních hlásičů a detektorů plynu.


Jaký požární hlásič vlastně potřebuji?

Nezasvěcenému člověku může přijít džungle požárních hlásičů velmi nepřehledná. To snižuje samotnou důvěru v to, zdali si pořizuje ten správný požární hlásič, který vlastně potřebuje. Pro jednodušší orientaci jsme připravili jednoduchý graf rozdělení požárních hlásičů.


Jak funguje plynový požární hlásič

Plynový požární hlásič s vestavěným detektorem plynu a interní poplachovou sirénou je výborným pomocníkem pro varování před únikem plynu. Avšak základem správné a rychlé detekce je správný výběr plynového hlásiče a také správná montáž včetně umístění. Bez dodržení těchto základních faktorů nemá smysl plynový požární hlásič pořizovat.


Jak funguje kouřový požární hlásič

Kouřový požární hlásič je jedním z nejpoužívanějších detektorů požáru v komerčních i bytových objektech. Jeho oblíbenost je dána zejména jednoduchým a robustním principem detekce kouře. Tím je zajištěna vysoká spolehlivost vyhlášení poplachu při požáru a minimální míra falešných poplachů. Ty jsou většinou způsobeny zanedbáním údržby požárního hlásiče.


Desatero instalace požárního hlásiče

Spousta malých nebo přenosných zařízení je dnes napájena hlavně z baterií. Bohužel ne vždy v nich baterie vydrží tak dlouho, jak by si uživatel představoval. Často vydrží i mnohem méně než uvádí výrobce v parametrech výrobku. Čím je to tedy dané a jak správně vybrat baterii do konkrétního přístroje?


Postup pro pravidelné testování požárního hlásiče kouře

Základem úspěšného přivolání pomoci v nouzi je mít v daný okamžik k dispozici tísňové tlačítko. Není v silách žádného člověka nosit tísňové tlačítko s sebou na každém kroku. Někteří uživatelé tísňových tlačítek jej dokonce odmítají nebo často zapomínají. Proto je vhodné mít tísňových tlačítek více.


Jaký požární hlásič potřebuji pro kolaudaci novostavby
Již od 1.července 2008 platí nová požární vyhláška 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tato vyhláška vyžaduje montáž požárních hlásičů do každé novostavby kolaudované po tomto datu. Na trhu je ale spousty požárních hlásičů, jaké parametry musí mít hlásič, aby jej akceptovala kolaudační komise?

Video ukázka pravidelného testování požárního hlásiče

Pravidelná kontrola a testy požárních hlásičů zajišťují jejich spolehlivou funkci. Zanedbáním pravidelné kontroly se vystavujete nebezpečí stejně jako by hlásič nebyl vůbec instalován. Z tohoto důvodu doporučujeme pravidelnou údržbu a testy. Pro jednodušší pochopení postupu testu jsme pro vás připravili videoukázku jednotlivých kroků testu.


Video ukázka pravidelného testování CO hlásiče

Samostatně stojící garáže nebo řadové garáže se nabízejí jako levná kořist zlodějům. Není zde žádné nebezpečí odhalení a nikdo je nemůže vidět. Často bývají i opomíjeny do formy kvalitního zajištění. Jednoduchý visací zámek dnes již nikoho nezastaví. Vykradená a otevřená garáž tak zůstává i několik dní bez povšimnutí, čímž dojde k jejímu kompletnímu vyrabování.


Obecné srovnání požárních hlásičů
Srovnávací tabulka parametrů hlásičů požárů. Nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak podstatně zvýšit požární ochranu vašeho domova je montáž požárních hlásičů. Ty dokáží detekovat vznikající požár a upozornit své okolí na únik látek ohrožující zdraví.

Srovnání plynových požárních hlásičů
Pro přehlednější orientaci v široké nabídce plynových hlásičů jsme pro vás připravili přehledovou tabulku základních vlastností. Podle těchto vlastností jednoduše porovnáte výhody a nevýhody jednotlivých typů a vyberete nejvhodnější hlásič právě pro vás.

Srovnání hlásičů oxidu uhelnatého
Pro přehlednější orientaci v široké nabídce CO hlásičů jsme pro vás připravili přehledovou tabulku základních vlastností. Podle těchto vlastností jednoduše porovnáte výhody a nevýhody jednotlivých typů a vyberete nejvhodnější hlásič právě pro vás.

Srovnání různých požárních hlásičů a detektorů kouře
Pro přehlednější orientaci v široké nabídce požárních hlásičů jsme pro vás připravili přehledovou tabulku základních vlastností. Podle těchto vlastností jednoduše porovnáte výhody a nevýhody jednotlivých typů a vyberete nejvhodnější hlásič právě pro vás.

Jak ochránit domov proti požáru
Pro lepší představu jak velký HDD budete potřebovat pro Váš kamerový systém jsme připravili přehlednou tabulku. Z tabulky tak lze snadno vyčíst přibližnou velikost záznamu při daném rozlišení.