Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Autonomní hlásiče požáru a kouře
Autonomní detektory a hlásiče kouře jsou určeny pro včasné varování obyvatel bytů a kanceláří při vzniku požáru již v jeho počátcích. Všechny níže nabízené hlásiče umožňují samostatný provoz bez dalších komponent. Mají vestavěnou vlastní sirénu a většinou jsou napájeny přímo z baterie bez dalších napájecích zdrojů.
Autonomní hlásiče jsou jednoduché na montáž a nevyžadují složitou údržbu a testování. Určené jsou do ubytovacích a kancelářských prostor. Teplotní hlásiče mohou sloužit i v místech, kde se tvoří kouř nebo prach, jako jsou místnosti s krbem, kotelny nebo garáže.
Novostavby a požární hlásiče
Od roku 2008 nařizuje vyhláška pro všechny nově kolaudované prostory instalaci požárního hlásiče odpovídajícího evropské normě EN14604. Kolaudační komisi je poté nutné předložit certifikát k namontovaným požárním hlásičům a tím doložit jejich vhodnost pro kolaudovaný objekt. Další informace pro úspěšnou kolaudaci naleznete zde. Zobrazte si seznam vhodných hlásičů ke kolaudaci.
Nejčastější otázky před pořízením kouřového hlásiče
Jistě vás napadne spousta otázek, na které potřebujete odpovědět před pořízením kouřového požárního hlásiče. Není divu, hlásič nekupujete každý den a jejich množství a typů z nich dělají poměrně nepřehlednou směsici produktů. Nebojte se. Odpovědi na níže uvedené otázky vám pomohou si správně vybrat hlásič přesně pro vás.
Potřebuji vůbec kouřový hlásič?
Kouřový hlásič je ve vyspělých zemích již běžnou součástí každé domácnosti. U nás toto pravidlo vstoupilo v platnost v roce 2008 a platí pro všechny nově kolaudované stavby. Asi dnes nenalezneme domácnost, kde by se dalo říci, že není žádné riziko vzniku požáru. Každý máme nějakou elektroniku, vařič nebo souseda. A kdo vás potom vzbudí, až bude hořet. Věřte, že je lepší aby to byl kouřový hlásič nežli hasič.
Co vlastně hlásič detekuje?
Kouřové hlásiče detekují kouř, který se objeví ihned na začátku vznikajícího požáru. Dokáží vás tak informovat velmi brzo na nebezpečí. Pokud je hlásič ve verzi teplotního detektoru (používá se v kotelně nebo u krbu), detekuje teplotu, nikoliv kouř. Kouřové a teplotní hlásiče nedetekují hořlavé plyny ani jedovatý oxid uhelnatý. Za tímto účelem jsou vyráběny plynové hlásiče nebo hlásiče oxidu uhelnatého.
Kam jej mám nainstalovat?
Kouřový hlásič se instaluje vždy na strop a nejlépe na střed místnosti nebo do míst s vysokým rizikem požáru. Pokud instalujete jeden hlásič do celého bytu, doporučuje se instalace do centrální místnosti nebo na schodiště tak, aby se postupující kouř dostal nejdříve k hlásiči a poté do ložnic. Pokud budete pořizovat více hlásičů, doporučuje se je instalovat tak, aby vás varovaly zejména ve spánku, kdy je člověk kouřem nejzranitelnější.
Zvládnu instalaci sám?
Samotná instalace hlásiče je velmi jednoduchá. Hlásič nemá žádné nastavování. Pouze je nutné jej připevnit na vhodné místo podle návodu. Po vložení baterií je připraven k detekci požáru, proto nevyžaduje žádné technické znalosti k instalaci.
Stačí mi jen hlásič, nebo potřebuji ještě něco?
Autonomní hlásiče kouře jsou vyráběny jako kompletní bezpečnostní zařízení, včetně všech potřebných částí, aby mohly rovnou po zapnutí fungovat. Proto obsahují jak detektor, tak i sirénu a testovací obvod. Není třeba již nic dokupovat.
Jaká bude údržba kouřového hlásiče?
Stejně jako každé bezpečnostní zařízení je i hlásič nutno sem tam prohlédnout a ujistit se o jeho stále správné funkci. Za tímto účelem je hlásič vybaven testovacím tlačítkem, které po stisku prověří funkčnost. Lze pořídit i testovací aerosol, jež provede kompletní test hlásiče za stejných podmínek jako by došlo k požáru. Hlásič se doporučuje udržovat čistý a zejména nezaprášený. Jinak žádnou složitější údržbu nevyžaduje.
Požáry v domácnostech a jak jim předcházet
Každým rokem dochází v našich domácnostech k více jak 2500 požárům, při nichž přijde o život téměř 100 lidí a na 500 osob je zraněno. Hlavním podílem na těchto požárech je lidská neopatrnost a nedbalost při vaření, kouření a manipulaci s otevřeným ohněm. Dnešní domácnosti jsou doslova přeplněny vybavením z hořlavých a vznětlivých materiálů. Naproti tomu požární ochrana a protipožární vybavení domácností silně pokulhává za vybavením domácností ve vyspělých státech Evropy. A proto i nevhodně odložená cigareta nebo svíčka, může změnit bezpečí Vašeho domova v hořící past. V takovéto pasti už zbývá na záchranu jen několik okamžiků. Hasiči často nalézají v doutnajících troskách jen bezvládná těla osob, kterým není pomoci. Přitom prevence proti požáru a rychlost informovanosti o vzniklém požáru zachraňuje životy i majetek.
Desatero požární prevence
Stačí pouze málo a nebezpečí vzniku požáru může být sníženo na minimum. Bohužel často také stačí málo a toto nebezpečí může být extrémně zvýšeno. Nepatrná investice a několik pravidel mohou zajistit několikanásobně větší bezpečí pro Vás a vaše blízké. Nabízíme vám několik základních rad pro bezpečnější domov:
- Při manipulaci s ohněm zbytečně neriskujte, nenechávejte oheň bez dozoru. Při kouření a odkládání nedopalku dávejte pozor na jeho dostatečné uhašení.
- Zamezte dětem přístup ke zdrojům ohně, jako jsou zapalovače, sirky nebo hořlavé látky. Vysvětlete jim, že oheň je dobrý sluha ale zlý pán.
- Udržujte v řádném stavu elektroinstalaci, spotřebiče a plynové rozvody.
- Vhodně ukládejte hořlavé látky v souladu s pravidly jejich užívání, dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s nimi a nikdy je nepoužívejte jako podpalovače.
- Buďte v domácnosti vybaveni funkčními hasicími prostředky, jako jsou hasicí přístroje a hasicí spreje. Udržujte v dobrém technickém stavu zdroje vody.
- Předcházejte rozšíření případného požáru instalací požárních hlásičů. Elektronika je velmi často citlivější a rychlejší než člověk.
- Únikové cesty, chodby a schodiště udržujte volné tak, aby v případě nouze mohlo dojít k bezproblémové evakuaci a rychlému vedení hasebního zásahu.
- Nechte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny a kouřovody. Topidla a kotle udržujte v řádném technickém stavu.
- Žhavé a horké látky jako je rozpálený plech nebo žhnoucí popel ukládejte na bezpečné místo v dostatečné vzdálenosti od hořlavých látek.
- Při vybavování bytu a pořizování věcí investujte do kvalitnějších materiálů zaručujících nižší vznětlivost.
Co dělat při vzniku požáru
Pokud dojde k závažné situaci či vzniku požáru, okamžitě kontaktujte nejbližší požární služebnu nebo záchranáře na telefonních číslech 150 nebo 112. Vždy zachovejte chladnou hlavu a nepodléhejte panice. Nesnažte se uhasit velký požár vlastními silami. Nejdříve zachraňujte životy a potom teprve majetek. Při ohlašování požáru vždy první uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, a případně důležité okolnosti, které by mohly zefektivnit samotný zásah. Nakonec uveďte své jméno a kontakt.