Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Ostatní a specializované GSM alarmy
Do nabídky jsme zařadili i specializované GSM alarmy, které nabízejí většinou některou z funkcí, kterou nenabízí běžný GSM alarm. Může to být například provoz na baterie nebo alarm s vestavěnou GSM kamerou, případně jiná funkce.
Tyto alarmy můžou nabízet právě tu funkci, kterou hledáte přímo pro váš objekt.
Jak fungují
Specializované alarmy mohou fungovat na různých datových sítích. Některé alarmy běží přímo na GSM síti, některé vyžadují WiFi síť. Jsou však alarmy, které lze provozovat i na sítích IoT. Každá z těchto sítí nabízí určité výhody oproti ostatním.
GSM síť – tyto sítě mají velké pokrytí a umožňují přenos jak malých tak i velkých datových zpráv, včetně přenosu hlasu. Umožňují tak odposlouchávání objektu nebo přenos informace o poplachu. Nevýhodou je nemožnost provozu na baterie po delší dobu.
Wi-Fi síť – tyto sítě umožňují přenos jak hlasu tak obrazu případně i vzdálené ovládání připojeného zařízení. Nevýhodou je, že musíte zajistit vlastní pokrytí nebo připojení Wi-Fi sítě. Ta není standardně dostupná na všech objektech. Další podmínkou je nutnost provozu externího napájení.
IoT síť - tyto sítě jsou provozovány pro přenos malého množství dat. Například informace o poplachu, změně stavu systému jako je třeba teplota. Mají poměrně slušné pokrytí. Největší výhodou je možný provoz na baterie a to i dlouhodobě. Další výhodou jsou mnohem menší náklady na provoz a přenos informací.
Bezdrátové GSM zabezpečovací systémy
Bezdrátové zabezpečovací systémy s přenosem informací na mobilní telefon přes GSM síť se stávají standardem dnešní doby. Přizpůsobení nabídky tarifů jednotlivých operátorů dovoluje za velmi nízký poplatek provozovat takovýto alarm a být informován o každém poplachu nebo výjimečném stavu zabezpečovacího systému.
Montáž zabezpečovacího systému
Bezdrátové zabezpečovací systémy nabízejí velmi snadnou a rychlou montáž bez nutnosti instalace propojovacích kabelů. Každý detektor je vybaven vlastní baterií, která zajišťuje jeho provoz. Z toho vyplývá i nevýhoda v nutnosti baterii pravidelně vyměňovat. Výdrž baterie je dána zejména četností detekce. Pokud se například pod pohybovým detektorem chodí často, baterie bude mít nižší výdrž. Modernější detektory disponují šetřícím módem prodlužujícím výdrž baterie až dvojnásobně. Běžná výdrž kvalitní baterie dosahuje přibližně jednoho roku v závislosti na typu detektoru a jeho využití.
Samotná montáž detektorů se skládá již pouze z výběru místa pro detektor a jeho upevnění k podkladu.
Dosah bezdrátových detektorů
Běžný dosah bezdrátového detektoru je u většiny typů přibližně 100m ve volném prostoru (udáváno výrobcem vždy pro srovnání). Skutečný dosah bezdrátového detektoru silně závisí na konstrukci objektu, do kterého je zabezpečovací systém montován a na jeho stavebním materiálu. Dosah detektoru je ovlivněn mnoha faktory. Obecně nelze říci, jaký bude dosah v určité budově. Nejvhodnější je vyzkoušení před finální montáží detektoru. Lze orientačně vycházet z následující tabulky sestavené na základě zkušeností:
Typ objektu | Dosah skrze zeď | dosah v metrech |
Dřevěná budova | 4-5 zdí | 20-30m |
Cihlová budova | 3-4 zdi | 10-20m |
Lité budovy (panelové) | 1-2 zdi | 5-10m |
Častý problém bývá s dosahem signálu detektoru skrze strop. Některé i dřevěné stropy mohou obsahovat vyztužovací kovové pletivo, jež silně snižuje dosah detektorů.
Komponenty zabezpečovacího systému
Zabezpečovací systémy dokáží pracovat s množstvím různých typů detektorů od jednoduchých magnetických detektorů až po komplexní speciální detektory. Jednotlivé detektory jsou vždy určeny pro detekci určitého typu narušení. Podle toho se použijí. Níže je uveden stručný přehled detektorů a jejich použití:
- Magnetický detektor: detekuje otevření okna nebo dveří, přemístění předmětu nebo sejmutí obrazu ze zdi
- Pohybový detektor: detekuje pohyb živé bytosti ve svém dosahu, nefunguje skrze sklo a průhledné předměty
- Požární detektor: detekuje dle svého typu vznik požáru, únik plynu nebo vznik oxidu uhelnatého, navíc mívá vestavěnou vlastní sirénu pro lokální alarm
- Vibrační detektor: detekuje vibrace a pohyb s předmětem, na kterém je umístěn, jeho použití je vždy vhodné dobře zvážit, může vyvolávat falešné poplachy například při bouřce
- Detektor tříštění skla: detekuje zvuk tříštění skla, lze tak ohlídat větší prosklené stěny nebo výlohy
- Infračervená bariéra: detekuje průchod určitým místem mezi vysílačem a přijímačem infračervené bariéry, lze tak vytvořit neviditelný plot a hlídat určité místo
Používání zabezpečovacího systému
Většina zabezpečovacích systémů je navržena tak, aby jejich ovládání bylo maximálně jednoduché a nevyžadovalo kvalifikovanou obsluhu. Po instalaci jej mohou využívat jak děti, tak starší osoby. Většinou jej lze ovládat pomocí dálkového ovládání ve formě malé klíčenky s tlačítkem aktivace a deaktivace. Pouhým stiskem tlačítka dojde k zapnutí či vypnutí hlídacího režimu. Komplexnější systémy nabízejí k ovládání i klávesnici s kódem nebo ovládání přes bezkontaktní kartu. Jednotlivé způsoby ovládání zabezpečovacího systému lze většinou kombinovat a nabídnout tak každému co mu vyhovuje.