Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Kamerové bezpečnostní systémy
Rychle se rozvíjející trh s kamerovými bezpečnostními systémy nabízí řadu možností jak hlídat prostor, kontrolovat vstup osob a pořizovat důkazy pro následné prosazování vlastních zájmů a práva. Nenechávejte vše náhodě a připravte se včas na případné problémy. Kamerový systém je hned po zabezpečovacím systému nejúčinnějším prostředkem k ochraně majetku.
Typy kamerových systémů
Vyberte si oblast, která by nejlépe pokrývala vaše potřeby na kamerový systém. Pokud si nejste jisti, můžete se více dozvědět o různých typech kamerových systémů zde.
- Atrapy a makety kamer – zajistí zdání přítomnosti kamerového systému.
- Autonomní kamerové systémy – jednoduché použití a rychlá instalace.
- Analogové kamerové systémy – nižší kvalita obrazu, ale levnější pořízení.
- Digitální IP kamerové systémy – velmi kvalitní obraz a moderní technologie.
- Videotelefony a video-vrátné – dveřní video a audio systémy se zvonkem.
- Špionážní systémy – skryté a záznamové systémy k pořízení důkazů.
Kdy pořídit kamerový systém
Kamerové bezpečnostní systémy a záznamové systémy se nejčastěji používají k pořizování důkazů o trestné činnosti nebo ke sledování majetku a osob. Kamerové systémy se často mylně zaměňují s alarmy a zabezpečovacím systémem. Kamerový systém je však pouze doplněk k již instalovanému zabezpečovacímu systému, který slouží k pořízení videozáznamů k jednodušší identifikaci pachatele. Kamerový systém sám o sobě není schopen kvalitně vyhodnotit napadení objektu a vyhlásit poplach, pouze v případě podezření na narušení (nejčastěji detekce pohybu) pořídí videozáznam. Proto kamerový systém vždy pořizujte jako další krok po zabezpečovacím systému.
Nejčastější použití kamerového systému
Kamerové systémy se nejčastěji používají k hlídání zboží v obchodech nebo v místech s větším pohybem osob jako jsou instituce a kanceláře. Lze je také použít k ochraně soukromého majetku, ale je třeba dávat pozor na konflikt se zákonem, zejména pak s ohledem na ochranu osobních údajů. Poměrně oblíbenou oblastí v poslední době se stávají společné prostory bytových domů a krytá garážová stání. Zde je však nutná stoprocentní dohoda všech nájemníků a vlastníků v domě.
Varianty kamerových systémů
Kamerové systémy se záznamem obrazu lze pořídit již od několika set korun. Nejzákladnější a nejlevnější jsou takzvané autonomní kamery, které dovedou provést záznam na SD kartu. Většinou se vyrábějí skryté v různých předmětech a jejich maximální doba záznamu je cca 2 hodiny.
Složitější kamerové systémy s externí kamerou a záznamovou jednotkou na paměťovou kartu lze již využít k nepřetržitému sledování. Jsou napájeny ze sítě 220V a disponují funkcí pro detekci pohybu. Jejich nejvhodnější použití je do rozsahu jedné maximálně dvou kamer.
Nejběžněji používané kamerové systémy pro získání opravdu kvalitních záběrů, tak aby je bylo možné použít k identifikaci osob, jsou systémy s kombinací bezpečnostních kamer a bezpečnostního záznamového videa. Jednotlivé kamery s kvalitní optikou a snímacím čipem jsou připojeny k bezpečnostnímu videu, které vyhodnocuje záběry z kamer a rozhoduje o provedení záznamu.
Bezpečnostní kamery a kamerové systémy jsou nejlepší bezpečnostní komponenty pro pořizování důkazů o trestné činnosti. Navíc bezpečnostní kamery odrazují pachatele od jejich činů nejlépe ze všech způsobů ochrany majetku.
Kamerový systém je většinou nadstavbou zabezpečovacího systému. Jeho montáž je jednodušší než montáž zabezpečovacího systému. Základem je však správný výběr bezpečnostních kamer, aby výsledné pořízené záznamy byly co nejkvalitnější a použitelné pro následnou identifikaci.
Z těchto důvodů doporučujeme pečlivé prostudování postupu výběru a dalších článků z kategorie Rady a tipy.
Pojmy v bezpečnostních komponentech
Bezpečnostní kamera – jedná se o snímací bezpečnostní kamerové zařízení, které neustále pořizuje obraz scény a posílá jej na záznamový videorekordér nebo monitor. Právě bezpečnostní kamera je nejdůležitější prvek celého kamerového systému, který udává kvalitu pořízených snímků.
Bezdrátová bezpečnostní kamera – obdoba bezpečnostní kamery připojované přes kabelové rozvody. Bezdrátová kamera dovoluje přenos obrazu bez nutnosti instalace rozvodů. Přenos je však velmi omezen na vzdálenost a s tím i kvalita obrazu.
Bezpečnostní IP kamera – bezpečnostní kamera s možností přenosu obrazu přes počítačovou síť. Nelze je kombinovat s běžnými analogovými kamerami z kamerových systémů. IP kamery nabízejí širší možnosti nastavení a snímání, avšak IP kamerový systém je složitější na montáž a dražší na pořízení.
Kamerový systém – jedná se o soubor kamer, záznamového videorekordéru a monitoru pro pořizování videosekvencí ze sledovaného prostoru. Kamerový systém může být založen na analogových kamerách, dnes nejběžněji používaných, nebo na IP kamerách nabízejících větší možnosti, avšak dražší pořízení.
Záznamový videorekordér – pro záznam a uchování pořízených videosekvencí z bezpečnostních kamer se používají různé typy bezpečnostních videorekordérů. Většina bezpečnostních videorekordérů využívá k uložení SD kartu nebo pevný disk. Je nutné rozlišovat mezi videorekordéry pro analogové kamerové systémy a pro IP video systémy.
Atrapy bezpečnostních kamer – velmi oblíbenou formou jak zvýšit bezpečnost a přesvědčit okolí o kamerovém systému je instalace atrap bezpečnostních kamer. Atrapa kamery je vizuálně totožná s originální bezpečnostní kamerou. Pouze neobsahuje vnitřní elektroniku, a proto nemůže být zapojena do kamerového systému. Často se však používají jako doplněk funkčního kamerového systému k dosažení opticky většího systému.
Špionážní kamerové systémy – jedná se o malé nebo skryté kamery ve většině případů i s vestavěným nahrávacím systémem na SD kartu. Často bývají špionážní kamery schovány v tužce, zapalovači nebo jiném běžném předmětu. Při jejich použití je třeba dbát na zákonnou úpravu o dodržování soukromí, aby se majitel špionážní kamery nevystavoval soudnímu postihu.