Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Přístupové kódové klávesnice a RFID čtečky
Přístupové kódové klávesnice a RFID čtečky lze snadno použít pro omezení vstupu do objektu na požadovanou skupinu osob. Případně jako další rozšíření již stávajícího přístupového systému. Díky přítomnosti takovéto kódové klávesnice získáme lepší zabezpečení objektu s kontrolou vstupu osob a snadno tak omezíme přístup nežádoucím osobám nebo osobám bez potřebného RFID čipu nebo karty.
Výstupem autonomní kódové klávesnice nebo čtečky RFID čipů nejčastěji bývá výstupní spínací relé, které je schopno sepnout dveřní zámek. Sepnutí je provedeno pouze při správné identifikaci uživatele vstupujícího do objektu. Díky tomu snadno omezíte přístup nepovolaným osobám.
Jaké jsou typy přístupových klávesnic
Kromě klasických kódových klávesnic s tlačítky můžeme narazit také na klávesnice s RFID čtečkou. Tato čtečka nám umožňuje použití RFID čipů nebo karet. Díky RFID čipům a kartám zcela odpadá zdlouhavé namačkávání kódu, který navíc můžeme zapomenout nebo jej může někdo odkoukat. Stačí pouze RFID kartu nebo čip ke čtečce přiložit a můžeme vejít do objektu.
Pro zajištění maximální bezpečnosti je možné tyto dva způsoby identifikace osob kombinovat a dosáhnout tak ještě lepšího zabezpečení.
Pokud je nutné zajistit vstup do objektu s vyšší bezpečností a znemožnit případné půjčování RFID karet nebo kódů, lze použít biometrické přístupové čtečky otisků prstů. Čtečky otisků prstu zajistí otevření pouze osobě která vloží prst na čtecí zónu.
Možnosti omezení přístupu
Ovládání kódem - Nejsnazší a nejpoužívanější způsob omezení přístupu je pomocí klasické kódové klávesnice, kde je možné dveře otevřít jen po správném zadání kódu. Nevýhodou tohoto zabezpečení je snadné zjištění kódu nebo jeho odkoukání při zadávání.
RFID identifikace - Druhým nejpoužívanějším způsobem omezení přístupu je pomocí RFID čipů. Tyto bezkontaktní čipy a karty jsou vyráběny v mnoha formách od klasických karet, klíčenek, až po přívěšky a podobně. Poté již stačí takový čip pouze přiložit ke čtečce RFID čipů a vejít. Nevýhodou však je snadná možnost odcizení tohoto čipu a jeho zneužití.
Biometrická identifikace - Nejspolehlivější možností omezení přístupu je pomocí biometrické identifikace. Tento způsob snímá např. oční sítnici, celý obličej nebo dnes nejpoužívanější čtení otisku prstu. Taková čtečka je pak schopna po přiložení prstu rozeznat jeho jedinečný otisk a tím jej rozeznat. Takto dokonale omezí přístup. Nemůže zde dojít ke ztrátě nebo odcizení ani výměně identifikačního prostředku.
Instalace a zapojení kódových klávesnic
Kódové identifikační klávesnice fungují jako autonomní prvky s možností přidávat a ubírat uživatele. Výstupním spínacím obvodem jsou schopny přímo ovládat běžné elektrické dveřní zámky. Pro zprovoznění stačí připojit napájení a propojit s elektrickým zámkem.
Kódové klávesnice a RFID čtečky lze napájet například externím adaptérem nebo využít již zavedeného dveřního systému jako jsou video-vrátné nebo domovní audio telefony. Nejpoužívanější napájení je 12V/1A.
