Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Právní důsledky

Právní důsledky použití obranných pomůcek

Obranné pomůcky jsou velmi praktická věc, která značně zvyšuje účinnost vaší obrany v případě napadení. Jejich použití se však řídí určitými pravidly. Tyto pravidla určují, v jaké míře lze obranné pomůcky použít proti konkrétnímu typu a míře útoku. Překročením takovéto hranice se bránící osoba dostává za hranu zákona a může být stíhána za trestný čin nepřiměřené obrany.

Obrana musí být vždy přiměřená útoku. Nelze například útok vedený bez zbraně odvracet střelnou zbraní v takové míře, že dojde ke zranění útočníka. Z tohoto důvodu je nejvhodnější vést obranu účinně, ale bez zbraně. Nedostanete se tak za hranu zákona, ale odvrátíte samotný útok. Takto se lze bránit například sprejem nebo akustickým osobním alarmem. Tyto pomůcky nejsou českými právními předpisy brány za zbraň.

Podrobnější vysvětlení a postupy obrany naleznete v těchto článcích.

Náš tip

Co je nutná obrana a osobní bezpečnost

Co je to nutná obrana v osobní bezpečnosti, kdy se ještě jedná o nutnou obranu a kdy se bránící strana již vystavuje trestnímu stíhání za nepřiměřenou obranu. Popis vzhledem k trestnímu zákonu 140/1961 Sb. Příklady nepřiměřené obrany.


Co je krajní nouze a vybočení z krajní nouze

Vysvětlení pojmu krajní nouze a momentu, kdy dochází k vybočení z mezí krajní nouze a vystavení sebe sama riziku spáchání trestného činu. Vztah k trestnímu zákonu 140/1961 Sb.


Co dělat při krádeži osobních věcí

Jak postupovat při krádeži osobních věcí a které kroky provést nejdříve, abyste zamezili dalším případným škodám při zneužití odcizených věcí. Zablokování platební karty, zablokování telefonu SIM karty.


Pořizování audionahrávek jako důkazu

Může se to zdát jako běžná věc a s moderní technikou je velmi snadné si pořídit audionahrávku jakéhokoliv rozhovoru. Z technického hlediska je to nyní již jednodušší než z právního hlediska. Pořizování audionahrávek bez souhlasu všech nahrávaných stran může člověka přivést do problémů. Ve většině případů se může dokonce jednat o trestný čin.