Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

 • Produkty
 • Popis kategorie
 • Rady a tipy
 • Srovnávání
Termostatické hlavice

Termostatické regulační hlavice a termopohony

Elektronické termostatické hlavice jsou obdobou klasických mechanických termostatických hlavic, které známe z běžného topného tělesa. Jsou však ovládané elektronicky termostatem nebo regulačním systémem. Zajišťují otvírání mechanického ventilu a tím udržují nastavenou teplotu v místnosti.

Elektronické termostatické hlavice se montují na mechanický ventil topného tělesa našroubováním a ventil ovládají stejným způsobem jako mechanické termostatické hlavice. Není tak nutné zasahovat do topného systému a lze jejich montáž provádět i během topné sezóny.

Jak vybrat správnou termostatickou hlavici

Elektronické termostatické hlavice se vyrábějí s elektrickým pohonem nebo s termoelektrickým pohonem.

Elektrický pohon hlavice: spočívá v ovládání hlavice pomocí malého motorku, který ovládá mechanický ventil. Výhodou je rychlé ovládání a možnost provozu na baterie. Nevýhodou je jemný zvuk, který je při otvírání a zavírání ventilu slyšet a může být při montáži v ložnici rušivý. Vzhledem k mechanickým prvkům nemá tato hlavice takovou životnost jako termoelektrický pohon.

Termostatické hlavice

Základní regulaci lze provést programovatelnými termostatickými hlavicemi. Jedná se o velmi jednoduché a rychlé řešení regulace topení jednotlivých topných těles. Programovatelná termostatická hlavice je vybavena přímo termostatem a elektronickým pohonem pro ovládání ventilu. Hlavice je napájena z baterií a přímo dokáže regulovat topné těleso podle nastaveného programu. Výhodou je velmi jednoduchá montáž a provoz. Nevýhodou je větší nepřesnost regulace z důvodu umístění vnitřního termostatu přímo vedle topného tělesa. To přináší i horší teplotní komfort místnosti.

Topné systémy a možnost regulace

Vzhledem ke geografickému pásu naší země se u nás využívají komplexnější topné systémy většinou pro celý objekt. Nejčastějším způsobem vytápění je teplovodní oběhové topení buďto s lokálním zdrojem tepla (většinou rodinné domy) nebo vzdáleným zdrojem tepla (panelové domy). V některých objektech se lze setkat s elektrickými přímotopy a ve starších objektech i s plynovým topením WAV.

Regulace teplovodního oběhového systému

Teplovodní topná tělesa lze velmi jednoduše regulovat pomocí elektronických termostatických hlavic. Termostatické hlavice se šroubují přímo na mechanický ventil topného tělesa a zajišťují regulaci místo mechanické otočné hlavice. Pokud se nejedná o programovatelné hlavice, je nutné je připojit k regulačnímu termostatu. Termostat poté zajišťuje regulaci podle nastaveného programu a teploty v místnosti. Instalace není složitá a většinou se obejde bez zapojování rozvodů 230V.

Regulace celého objektu jedním termostatem

V některých případech je vyžadováno regulovat celý objekt na stejnou teplotu. Často se tento způsob využívá u chalup a menších objektů, například pro zajištění minimální teploty během dlouhodobější nepřítomnosti obyvatel. V takovém případě se reguluje termostatem přímo zdroj tepla (kotel) nebo oběhové čerpadlo. Kotel bývá vybaven vstupem pro tuto regulaci. Stačí pouze propojit termostat s kotlem a nastavit program teplot. Oběhové čerpadlo stačí pouze spínat přímo termostatem a tím dojde k cirkulaci teplé vody po objektu.

Typy termostatických hlavic

Elektrické termoelektrické hlavice se vyrábějí ve dvou provedeních a s možností různých napájení. Typ hlavice může být NO nebo NC. Nezaměňujte s výstupem termostatu. Hlavice NO bez napětí otevře ventil topného tělesa a hlavice NC bez napětí uzavře ventil topného tělesa. Z tohoto důvodu vždy termostat s výstupem NO ovládá termostatickou hlavici NC a obráceně.

Dále je nutné rozlišovat napájecí napětí elektronické termostatické hlavice. Vyrábějí se pro napájení 24V nebo pro napájení 230V. Volba závisí na způsobu propojení regulačního systému. Při lokálním ovládání se často využívá 230V napájení. Pokud se hlavice řídí centrální jednotkou a provádí se rozvod po celém objektu, využívá se spíše 24V z důvodu jednodušší a bezpečnější instalace.

Regulační systémy a co je co

Pro jednodušší orientaci v regulačních systémech a v regulaci teploty je zde základní vysvětlení nejčastějších pojmů. Pro další seznámení s technickými aspekty regulace topení navštivte kategorii článků Automatizace a regulace.

Termostat

Elektronické nebo mechanické zařízení, které je schopno regulovat teplotu místnosti nebo celého objektu. Teplota může být nastavena pevně nebo podle časového programu. Termostat bývá většinou součástí každé regulované místnosti.

Termostatická hlavice

Regulační hlavice buďto mechanická nebo elektrická. Reguluje přívod teplé vody do topného tělesa. Mechanická hlavice udržuje konstantní teplotu v místnosti. Elektronická hlavice bývá ovládána externím zařízením, jako je termostat. Termostat může být také vestavěn v hlavici a přímo regulovat teplotu podle topného programu.

Topný program

Topný program je seznam hodnot požadované teploty v místnosti v daný časový bod. Nastavuje se tak teplota podle využití místnosti. Například během noci se sníží a naopak před návratem do objektu se zvýší. Lze tak ušetřit nemalé náklady a zpříjemnit teplotní komfort místnosti. Topný program bývá zadán v termostatu.

Termoelektrický pohon hlavice: ovládání ventilu spočívá v roztažnosti ovládacího tělíska, které při přívodu napájení uzavře mechanický ventil. Výhodou je absolutní bezhlučnost ovládání, vysoká životnost hlavice a malé rozměry hlavice. Nevýhodou je nutnost externího napájení.

Termostatické hlavice se ve většině případů ovládají externím termostatem, který zajistí jejich aktivaci při poklesu teploty pod danou mez. Aktivace většinou spočívá v přivedení napětí na hlavici nebo v bezdrátové komunikaci mezi hlavicí a kompatibilním řídícím systémem.

Při výběru je nutné dbát na kompatibilitu elektronické termostatické hlavice s mechanickým ventilem. Hlavice má vždy uvedené kompatibilní výrobce ventilů a výrobce, pro které je nutné pořídit redukci na mechanický ventil. Výrobce vašeho ventilu většinou zjistíte podle popisu současné termostatické hlavice, kterou máte namontovanou.

Autonomní termostatické hlavice

Jedná se o termostatickou hlavici vybavenou přímo termostatem a elektronickým pohonem pro ovládání ventilu. Hlavice je napájena z baterií a přímo dokáže regulovat topné těleso podle nastaveného programu. Výhodou je velmi jednoduchá montáž a provoz. Nevýhodou proti externímu termostatu je větší nepřesnost regulace z důvodu umístění vnitřního termostatu přímo vedle topného tělesa.

Výběr a instalace termoelektrické hlavice topného tělesa
Vlastní bazén je jednou z nejoblíbenějších atrakcí, kterou můžete pořídit svým dětem. Bazén však skrývá i obrovské nebezpečí zejména pro menší děti. Stačí malá nepozornost a z oblíbené atrakce se stane noční můra, která může poznamenat rodiče i dítě na celý život.

Princip ovládání termoelektrické hlavice topného tělesa
Vlastní bazén je jednou z nejoblíbenějších atrakcí, kterou můžete pořídit svým dětem. Bazén však skrývá i obrovské nebezpečí zejména pro menší děti. Stačí malá nepozornost a z oblíbené atrakce se stane noční můra, která může poznamenat rodiče i dítě na celý život.

Jak vzniká úspora při regulaci topení

Základem úspěšného přivolání pomoci v nouzi je mít v daný okamžik k dispozici tísňové tlačítko. Není v silách žádného člověka nosit tísňové tlačítko s sebou na každém kroku. Někteří uživatelé tísňových tlačítek jej dokonce odmítají nebo často zapomínají. Proto je vhodné mít tísňových tlačítek více.


Přehled redukcí k ventilům topných těles

Většina regulačních a termostatických hlavic nabízených na trhu a v našem internetovém obchodě je určena primárně na ventily Heimeier. Jedná se o nejrozšířenější typ ventilu v České republice a nejvíce výrobců ostatních ventilů jej podporuje.


První Předchozí Další Poslední
 
Řadit podle: Řadit sestupně Řadit vzestupně
Podle abecedy
Podle ceny
Podle parametrů
 • Výrobci produktů
 • Kompatibilita
 • Napájení
 • Ovládací výstup
 • Prostředí
 • Připojení produktu
 • Rozsah ovládání topného systému
 • Složitost montáže
 • Typ topného systému
 • Způsob ovládání a nastavení

Výrobce produktů

Vyberte požadované výrobce produktů, od kterých chcete zobrazit jejich produkty. Produkty jednotlivých výrobců lze kombinovat pouze s přihládnutím k jejich kompatibilitě (viz popis konkrétního produktu). Bližší popis jednotlivých výrobců naleznete na stránce Seznam výrobců.

Elektrobock
Heimeier
Jablotron

Kompatibilita

Produkt může být kompatibilní s některým jiným systémem. Některé produkty petřebují k funkci nadřízený systém. Autonomní produkt nepotřebuje k funkci žádný řídící systém, funguje po zapnutí. Bližší popis kompatibility jednotlivých produktů naleznete na stránce Kompatibilita produktů.

Napájení

Každý elektronický produkt má svůj způsob napájení v závislosti na svém provedení a účelu. Produkty mohou být napájeni vestavěnou baterií nebo z externího zdroje jako je napájecí adaptér nebo centrální jednotka.Ovládací výstup

Pokud je produkt schopem svým výstupem ovládat další produkt, je zde uvedeno jaký typ produktu je schopen ovládat nebo jaký typ ovládacího výstupu jde

Prostředí

Produkt je určen k montáži do daného prostředí. V připadě montáže v jiném než udaném prostředí může produkt vykazovat odchylky od daných parametrů. Může také dojít ke zničení produktu. U venkovního prostředí se vždy informujte v detailech produktu.

Připojení produktu

Způsob připojení produktu k zabezpečovacímu systému.


Rozsah ovládání topného systému

Složitost montáže

Stupeň složitosti montáže produktu. Zavedli jsme pět stupňů náročnosti a odbornosti jejich montáže. Tyto stupně vyjadřují jak velkou zkušenost k montáži výrobku potřebujete a jaké nářadí budete potřebovat pro zprovoznění výrobku. Bližší popis složitosti montáže jednotlivých produktů naleznete na stránce Složitost montáže.Typ topného systému

Způsob ovládání a nastaveníBezdrátová digitální regulační hlavice PH-HD03

Bezdrátová digitální termoregulační hlavice pro regulaci topného tělesa. Funkcev systému Pocket Home. Vestavěné měření teploty. Bateriový provoz.
Autonomní produkt pracující na baterie Produkt komunikuje bezdrátově Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
- 20 %   931,30 Kč
745 Kč
bez DPH 615,70 Kč
Není skladem ...dodávka neznámá
Skladový kód: CIP195

Termoelektrický pohon SEH01-NC 230V typ NC

Elektrická ovládací hlavice topného tělesa pro regulaci topení. Určeno pro autonomní programovatelné termostaty. Napájení 230V typ NC.
Autonomní produk napájen z zásuvky 230V nebo adaptéru Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
485 Kč
bez DPH 400,80 Kč
Skladem
Skladový kód: CIP300

Elektronická termostatická hlavice Heimeier EMO T 24V NC 1m

Kvalitní elektrická ovládací hlavice topného tělesa pro regulaci topení. Určeno pro autonomní programovatelné termostaty. Napájení 24V typ NC. Indikátor stavu hlavice.
360 stupňové zobrazení produktu Autonomní produk napájen z zásuvky 230V nebo adaptéru Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
1 070 Kč
bez DPH 884,30 Kč
Skladem
Skladový kód: CIP119

 

Digitální termostatická hlavice HD13-L

Digitální termostatická hlavice s podsvíceným displejem pro automatickou regulaci topných těles. Vestavěný elektronický termostat.
360 stupňů zobrazení, otáčejte myší Autonomní produkt pracující na baterie Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
- 10 %   664 Kč
597 Kč
bez DPH 493,40 Kč
Není skladem ...dodávka neznámá
Skladový kód: CIP206

Digitální termostatická hlavice HD13

Digitální termostatická hlavice pro automatickou regulaci topných těles a vestavěným termostatem.
360 stupňové zobrazení produktu Autonomní produkt pracující na baterie Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
- 18 %   799 Kč
656 Kč
bez DPH 542,10 Kč
Není skladem ...dodávka neznámá
Skladový kód: CIP207

Elektronická termostatická hlavice TH-80 24V typ NC

Elektrická ovládací hlavice topného tělesa pro regulaci topení. Určeno pro autonomní programovatelné termostaty. Napájení 24V typ NC závit M3x1.5.
Autonomní produk napájen z zásuvky 230V nebo adaptéru Schopen ovládat teplovodní topení nebo kotel
- 10 %   550 Kč
495 Kč
bez DPH 409,10 Kč
Není skladem ...dodávka neznámá
Skladový kód: CIP080

 

Přijímač a ovladač přímotopu pod vypínač PH-SP1

Bezdrátová ovládací jednotka pro ovládání elektrického přímotopu. Určeno do pod-omítkové instalační krabice. Určeno pro řídící jednotky PH-BSP nebo PH-CJ37.
- 20 %   1 290 Kč
1 032 Kč
bez DPH 852,90 Kč
Skladem
Skladový kód: CIP304

 
První Předchozí Další Poslední