Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Požární hlásiče a detektory plynů
S rozvojem elektroniky a bezpečnostní techniky se stává standardem vyšší bezpečnost a požární ochrana. Nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak podstatně zvýšit požární ochranu vašeho domova je montáž požárních hlásičů. Ty dokáží detekovat vznikající požár a upozornit své okolí při nebezpečínadýchání zplodin a udušení.
Jak jednoduše vybrat správný požární hlásič
Nevíte-li, jak správně vybrat požární hlásič nebo plynový hlásič, postupujte podle následujícího rozdělení. Správným výběrem zajistíte optimální ochranu a minimalizujete případné škody při nehodě a komplikace při použití.- Kouřový požární hlásič: Má nejuniverzálnější použití jak v domácnosti tak v kancelářích a je nejžádanější. Využívá se v 95 procentech instalací. Není vhodný do prostor s tvorbou páry nebo velké prašnosti (koupelny, prašné provozy) nebo místnosti s krbem či kamny.
- Ionizační požární hlásič: Používá ze zejména do místností, kde nelze použít kouřový hlásič požáru z důvodu prašnosti nebo vlhkosti. Není vhodný do místnosti s krbem nebo kamny.
- Teplotní požární hlásič: Je vhodný zejména do místností, kde může dojít k tvorbě kouře během provozu, jako jsou kotelny, místnosti s krbem či kamny. Detektor funguje na principu rychlého nárůstu teploty, nevadí mu tak kouř z kamen.
- Hlásič hořlavých plynů: Pokud máte jakýkoliv spotřebič používající plyn nebo uskladněné plynové bomby, je vhodné do stejné místnosti umístit i plynový hlásič. Toto velmi citlivé zařízení upozorní na jakýkoliv únik plynu. Reaguje na všechny silně hořlavé plyny.
- Hlásič oxidu uhelnatého: Umisťuje se ke karmám a kotlům. Zajistí upozornění na tvorbu jedovatého oxidu uhelnatého, který začne vznikat při špatném přisávání kyslíku ke spotřebiči. Vzhledem ke zrádnosti oxidu uhelnatého se doporučuje zejména k domácím kotlům a karmám.
Požární vyhláška 23/2008 Sb.
Od 1.července 2008 platí požární vyhláška 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tato vyhláška vyžaduje montáž požárních hlásičů s normou EN14604 do všech nově kolaudovaných objektů.
Kde jsou nařízeny požární hlásiče:
- V bytech do 150m2 jeden požární hlásič.
- V rodiných domech jeden na každé patro.
- V ubytovacích zařízeních v každém pokoji.
Podrobnější členění kategorie
Požáry v domácnostech a jak jim předcházet
Každým rokem dochází v našich domácnostech k více jak 2500 požárům, při nichž přijde o život téměř 100 lidí a na 500 osob je zraněno. Hlavním podílem na těchto požárech je lidská neopatrnost a nedbalost při vaření, kouření a manipulaci s otevřeným ohněm. Dnešní domácnosti jsou doslova přeplněny vybavením z hořlavých a vznětlivých materiálů. Naproti tomu požární ochrana a protipožární vybavení domácností silně pokulhává za vybavením domácností ve vyspělých státech Evropy. A proto i nevhodně odložená cigareta nebo svíčka, může změnit bezpečí Vašeho domova v hořící past. V takovéto pasti už zbývá na záchranu jen několik okamžiků. Hasiči často nalézají v doutnajících troskách jen bezvládná těla osob, kterým není pomoci. Přitom prevence proti požáru a rychlost informovanosti o vzniklém požáru zachraňuje životy i majetek.
Desatero požární prevence
Stačí pouze málo a nebezpečí vzniku požáru může být sníženo na minimum. Bohužel často také stačí málo a toto nebezpečí může být extrémně zvýšeno. Nepatrná investice a několik pravidel mohou zajistit několikanásobně větší bezpečí pro Vás a vaše blízké. Nabízíme vám několik základních rad pro bezpečnější domov:
- Při manipulaci s ohněm zbytečně neriskujte, nenechávejte oheň bez dozoru. Při kouření a odkládání nedopalku dávejte pozor na jeho dostatečné uhašení.
- Zamezte dětem přístup ke zdrojům ohně, jako jsou zapalovače, sirky nebo hořlavé látky. Vysvětlete jim, že oheň je dobrý sluha ale zlý pán.
- Udržujte v řádném stavu elektroinstalaci, spotřebiče a plynové rozvody.
- Vhodně ukládejte hořlavé látky v souladu s pravidly jejich užívání, dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s nimi a nikdy je nepoužívejte jako podpalovače.
- Buďte v domácnosti vybaveni funkčními hasicími prostředky, jako jsou hasicí přístroje a hasicí spreje. Udržujte v dobrém technickém stavu zdroje vody.
- Předcházejte rozšíření případného požáru instalací požárních hlásičů. Elektronika je velmi často citlivější a rychlejší než člověk.
- Únikové cesty, chodby a schodiště udržujte volné tak, aby v případě nouze mohlo dojít k bezproblémové evakuaci a rychlému vedení hasebního zásahu.
- Nechte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny a kouřovody. Topidla a kotle udržujte v řádném technickém stavu.
- Žhavé a horké látky jako je rozpálený plech nebo žhnoucí popel ukládejte na bezpečné místo v dostatečné vzdálenosti od hořlavých látek.
- Při vybavování bytu a pořizování věcí investujte do kvalitnějších materiálů zaručujících nižší vznětlivost.
Co dělat při vzniku požáru
Pokud dojde k závažné situaci či vzniku požáru, okamžitě kontaktujte nejbližší požární služebnu nebo záchranáře na telefonních číslech 150 nebo 112. Vždy zachovejte chladnou hlavu a nepodléhejte panice. Nesnažte se uhasit velký požár vlastními silami. Nejdříve zachraňujte životy a potom teprve majetek. Při ohlašování požáru vždy první uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, a případně důležité okolnosti, které by mohly zefektivnit samotný zásah. Nakonec uveďte své jméno a kontakt.