Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Elektrické zámky a kontrola vstupu
Elektronické zámky a kontrola vstupu do objektu je moderní způsob jak zautomatizovat vstup v případě více uživatelů objektu. Elektronický zámek zajistí možnost vstupu pouze osobám s dostatečným oprávněním.
Je možné volit způsob autorizovaného přístupu pouze z vnějšku objektu (vchody do bytových domů) nebo autorizovaný přístup z obou stran dveří (neveřejné a firemní prostory). Kombinací s audio-vrátným nebo video-telefonem je možné před umožněním vstupu zkontrolovat vstupující osobu.
Elektrický zámek dveří lze ovládat hned několika způsoby- Zadáním kódu na klávesnici: není nutné nic nosit, klíč máte vždy v hlavě.
- Přiložením RFID čipu ke čtečce: jednoduché použití přiložením čipu.
- Přiložením prstu na čtečku otisků: moderní bez nutnosti pořizovat RFID čip.
- Dálkově přes videotelefon nebo interkom: možná kontrola vstupující osoby.
Jak funguje elektronický zámek
Elektronický zámek zajistí blokování střelky u běžného zámku, nezajišťuje však plnohodnotné zamknutí dveří. Pouze nahrazuje kliku, která musí být vyměněna za pevnou kouli. Lze jej tedy montovat do každých běžných zárubní bez nutnosti výměny zámku. Elektronický zámek zajistí na základě elektronického impulzu od řídící jednotky (kódový zámek, RFID čtečka) uvolnění dveří. Po jejich opětovném uzavření se střela opět zablokuje v zámku.
Podrobnější členění kategorie
Nejčastější použití přístupových systémů
- Identifikace u vstupu do komerčních objektů
- Omezení vstupu na vybrané místnosti
- Zajištění přístupu k majetku firmy (sklady)
- Dálkové otvírání dveří
Možnosti omezení přístupu
Ovládání kódem - Nejsnazší a nejpoužívanější způsob omezení přístupu je pomocí klasické kódové klávesnice, kde je možné dveře otevřít jen po správném zadání kódu. Nevýhodou tohoto zabezpečení je snadné zjištění kódu nebo jeho odkoukání při zadávání.
RFID identifikace - Druhým nejpoužívanějším způsobem omezení přístupu je pomocí RFID čipů. Tyto bezkontaktní čipy a karty jsou vyráběny v mnoha formách od klasických karet, klíčenek, až po přívěšky a podobně. Poté již stačí takový čip pouze přiložit ke čtečce RFID čipů a vejít. Nevýhodou však je snadná možnost odcizení tohoto čipu a jeho zneužití.
Biometrická identifikace - Nejspolehlivější možností omezení přístupu je pomocí biometrické identifikace. Tento způsob snímá např. oční sítnici, celý obličej nebo dnes nejpoužívanější čtení otisku prstu. Taková čtečka je pak schopna po přiložení prstu rozeznat jeho jedinečný otisk a tím jej rozeznat. Takto dokonale omezí přístup. Nemůže zde dojít ke ztrátě nebo odcizení ani výměně identifikačního prostředku.
Typy elektrických zámků
Obyčejný: Zámek blokuje střelku. Po přivedení napětí se mechanická západka uvolní a je možné dveře otevřít. Po odpojení napětí je zámek opět blokován. Na venkovní straně dveří musí být klika nahrazena koulí.
S kolíkem: Zámek blokuje střelku. Po přivedení i krátkého napěťového pulzu se zámek odblokuje a zůstává odblokován až do okamžiku otevření dveří. Otevřením dveří dochází k opětovnému zablokování zámku. Na venkovní straně dveří musí být klika nahrazena koulí.
S aretací: Zámek blokuje střelku. Po dobu přivedení napětí se zámek odblokuje a bez napětí se opět zamkne. Mechanická aretace se používá pro odblokování zámku v době, kdy potřebujete volně procházet skrze dveře. Na venkovní straně dveří musí být klika nahrazena koulí.
Uzamykací zámek: Zámek přímo uzamyká dveře. Přivedení i krátkého napěťového pulzu se zámek automaticky odemkne a zůstává odemčen až do okamžiku opětovného uzavření dveří. Lze využívat kliku na obou stranách dveří.