Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Termostaty a systémy pro regulaci topení
Regulace topení v bytě, nebo v rodinném domě, se často opomíjí jako přílišný komfort za vysokou cenu. V poslední době se však tento trend obrací. Spousta majitelů domů zjistila, že správnou regulací topného systému lze ušetřit značnou část výdajů na vytápění objektu. Náklady na topení jsou nejvyšší částkou, kterou vydáme na energii během roku. Proto má smysl začít šetřit právě na této částce. Pořízení regulace topného systému se často zaplatí již za první topnou sezónu na ušetřených nákladech. Navíc získáte mnohem větší komfort při vytápění, kdy si můžete na noc snížit teplotu a nastavit si příjemnou teplotu na usínání i na vstávání. Nebudete zbytečně topit v době, kdy jste v práci a při návratu domu bude již teplota v místnosti nastavena na vaši oblíbenou.
Možnosti regulace topného systému
Regulovat topný systém v objektu lze různými způsoby, které se většinou liší náročností na instalaci, pořízení a komfort použití. Lze si vybrat z následujících řešení:
Komplexní regulační systémy: dovolují regulovat komplexně celý objekt jednou centrální jednotkou, která ovládá jak topná tělesa v místnostech, tak zdroj tepla pro objekt. Takovýto systém dokáže ušetřit nejvíce nákladů na vytápění a nabídnout maximální komfort.
Autonomní termostaty: toto řešení regulace topení je vhodné jako kompromis mezi pořizovacími náklady a užitností regulace topení. Autonomní termostatická regulace zajišťuje regulaci teploty nezávisle v každé místnosti zvlášť.
Termostatické hlavice: jedná se o velmi jednoduché a rychlé řešení regulace topení jednotlivých topných těles. Termostatická hlavice je vybavena přímo termostatem a elektronickým pohonem pro ovládání ventilu.
Topné systémy a možnost regulace
Vzhledem ke geografickému pásu naší země se u nás využívají komplexnější topné systémy většinou pro celý objekt. Nejčastějším způsobem vytápění je teplovodní oběhové topení buďto s lokálním zdrojem tepla (většinou rodinné domy) nebo vzdáleným zdrojem tepla (panelové domy). V některých objektech se lze setkat s elektrickými přímotopy a ve starších objektech i s plynovým topením WAV.
Regulace teplovodního oběhového systému
Teplovodní topná tělesa lze velmi jednoduše regulovat pomocí elektronických termostatických hlavic. Termostatické hlavice se šroubují přímo na mechanický ventil topného tělesa a zajišťují regulaci místo mechanické otočné hlavice. Pokud se nejedná o programovatelné hlavice, je nutné je připojit k regulačnímu termostatu. Termostat poté zajišťuje regulaci podle nastaveného programu a teploty v místnosti. Instalace není složitá a většinou se obejde bez zapojování rozvodů 230V.
Regulace elektrického přímotopu
Regulace elektrických přímotopů se provádí ovládací jednotkou. Ovládací jednotka bývá zpravidla bezdrátová a přijímá příkazy od regulačního termostatu. Termostat poté zajišťuje regulaci podle nastaveného programu a teploty v místnosti. V závislosti na způsobu připojení elektrického přímotopu do sítě 230V je i závislá instalace. Pokud je přímotop připojen do klasické zásuvky 230V, lze použít ovládací jednotku ve formě redukce a pouze ji vložit do zásuvky 230V. V případě pevného přípoje do rozvodné sítě je vhodné provést odbornou instalaci ovládací jednotky.
Regulace lokálního zdroje tepla
Většina plynových a moderních spalovacích kotlů dokáže pracovat současně s regulačním systémem, aniž by s ním byla propojena. Jednoduše udržuje konstantní teplotu topné vody. Lze je však i propojit a zvýšit tak úsporu na topných nákladech. Za tímto účelem bývají kotle vybaveny vstupem pro termostatické ovládání. Tento vstup dovoluje termostatu zapínat a vypínat kotel. Pokud používáte komplexní regulační systém, bude zajištěno, že kotel topí, pouze pokud je v některé z místností nižší než nastavená teplota. Jinak se nebude zbytečně udržovat teplá voda v oběhové soustavě.
Regulace celého objektu jedním termostatem
V některých případech je vyžadováno regulovat celý objekt na stejnou teplotu. Často se tento způsob využívá u chalup a menších objektů, například pro zajištění minimální teploty během dlouhodobější nepřítomnosti obyvatel. V takovém případě se reguluje termostatem přímo zdroj tepla (kotel) nebo oběhové čerpadlo. Kotel bývá vybaven vstupem pro tuto regulaci. Stačí pouze propojit termostat s kotlem a nastavit program teplot. Oběhové čerpadlo stačí pouze spínat přímo termostatem a tím dojde k cirkulaci teplé vody po objektu.
Vzdálené ovládání teploty v objektu mobilním telefonem
Často je vyžadována vzdálená regulace teploty v objektu a její kontrola. Nejčastější případ bývá regulace teploty na chalupě. Před příjezdem si lze pomocí mobilního telefonu nastavit požadovanou teplotu a přijet již do vyhřátého objektu. Většina termostatů s dálkovým ovládáním dovoluje i hlídání mezní teploty. Lze tak zabránit zmrznutí objektu například při poruše kotle. Princip ovládání funguje nejčastěji ve formě SMS zpráv. Ovládací termostat obsahuje běžnou SIM kartu, jež zajišťuje komunikaci termostatu s telefonní sítí. Složitější a komplexnější regulační systémy lze spravovat i přes internetové připojení.
Jaký je kompromis pro regulaci topení
Do každého objektu je vhodný trošku jiný typ regulace. Nejčastěji se však dnes realizuje autonomní regulace pro každou místnost zvlášť. Stačí tedy programovatelný termostat a regulační hlavice nebo jednotka. Jejich propojením získáte kvalitní regulaci za rozumnou cenu. Většinou se takováto regulace vrátí v naspořených nákladech do několika let.
Pro zjednodušení instalace lze vybrat bezdrátový set regulačního termostatu s ovládací jednotkou, která se přímo vkládá do běžné zásuvky 230V. Touto formou lze zvládnout instalaci i bez technických znalostí a nářadí.