Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak vybrat systém regulace topení

Rating:     
Napsáno: 11 února 2015     Autor: Petr Honzík
Jak vybrat systém regulace topení

Regulaci topného systému většinou pořizujeme z důvodu snížení nákladů na topení a zvýšení teplotního komfortu objektu. Abychom toho dosáhli, je třeba správně vybrat regulační systém nebo některý z autonomních termostatů.

Metod vytápění objektu je mnoho a ne každý systém regulace topení se hodí na všechny metody vytápění objektu. Proto dobře zvažte, jaký regulační systém je pro vás nejvhodnější, a které komponenty budete potřebovat pro správnou regulaci.

Výběr podle typu vytápění

Objekt může být vytápěn různými topnými systémy. Podle typu topného systému je nutné vybrat regulační prvky. Regulační prvky totiž zajišťují přímý kontakt s topným systémem.

Oběhové vodní vytápění – nejčastěji používaný způsob vytápění klasickým radiátorem a regulačním ventilem a termostatickou hlavicí. Pro regulaci bude třeba termoelektrickou hlavici, která se montuje místo manuální termostatické hlavice.

Elektrické vytápění – typicky se používá olejových radiátorů, topných těles a podobně. Každé topné těleso je připojeno přímo do elektriky. Do připojovacího obvodu se zapojuje ovládací zařízení nebo přímo autonomní termostat. Ten ovládá podle teploty topné těleso.

Výběr podle typu objektu

Vytápět můžeme různé objekty a podle typu objektu je také vhodné zvolit typ regulace. Můžeme pořídit komplexní regulační systém nebo jednoduché autonomní regulační hlavice. Důležité je však získat ty funkce regulačního systému, které budeme potřebovat a neplatit zbytečně za ty, které jsou navíc.

Malý byt nebo kancelář – k regulaci topení v malém bytě lze využít autonomního termostatu nebo přímo termostatické hlavice s vestavěným termostatem. Topení se reguluje odděleně v každé místnosti a většinou není třeba vzdálený přístup k nastavování teplot.

Chata nebo chalupa – k regulaci topení na chatě nebo chalupě není třeba většinou složitý regulační systém. Spíše zde oceníte možnost nastavování teploty přes mobilní telefon. Také se může osvědčit funkce hlídání mezní teploty a zasílání SMS pro případ závady na topení a zamrznutí objektu. Lze tedy přímo pořídit GSM autonomní termostat pro ovládání kotle nebo topných těles.

Velký byt nebo dům – pro větší objekty je vhodné použití komplexního regulačního systému. Regulační systém obsahuje centrálu, která sbírá údaje od jednotlivých termostatů a regulačních prvků. Na základě těchto informací reguluje zdroj tepla, případně nastavuje jednotlivé teploty v místnostech. U větších systémů oceníte připojení k počítači pro jednodušší nastavení, případně vzdálenou správu.

Výběr podle složitosti montáže

Ne každý si troufne na montáž složitějšího regulačního systému topení. Někdo může upřednostňovat rychlou a jednoduchou montáž. Složitost montáže závisí hlavně na typu propojení sytému jednotlivých komponent. Bezdrátové systémy jsou vždy jednodušší na montáž, ale jsou dražší a náročnější na údržbu.

Autonomní termostatické hlavice – nejjednodušší na montáž. Montují se přímo místo původní mechanické termostatické hlavice.

Autonomní termostaty – jsou složitější na montáž, protože je nutno propojit samotný termostat s regulačním prvkem (termostatická hlavice, spínací obvod). V případě bezdrátového propojení se montáž malinko zjednodušuje, ale v případě elektrické termostatické hlavice je nutno zajistit napájení.

Regulační systémy – bývají většinou složitější na montáž. Propojení vzhledem k velikosti systému je bezdrátové. Nejsložitější je připojení jednotlivých regulačních prvků k topným tělesům a propojení komunikace s kotlem.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.