Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Komplexní regulační systémy pro topnou soustavu
Regulační systémy topného systému domu nabízejí plný komfort ovládání topení v objektu často s možností dálkové správy a nastavování přes mobilní telefon. Regulační topné systémy nabízejí maximální úspory ve vytápění a obrovský komfort v ovládání. Dokáží jak ovládat teplotu nezávisle podle topných programů v jednotlivých místnostech, tak i aktivovat připojený kotel pouze v době, kdy je to nezbytně nutné.
Dálkové ovládání přes mobilní telefon
Velmi oblíbenou funkcí regulačních topných systémů je napojení na internet nebo GSM síť a dálkové ovládání jednotlivých teplot v místnostech. Velmi často se ovládání topení přes mobilní telefon využívá u chat a chalup. Vytápění se před odjezdem nastaví na udržování nezámrzné teploty. Před příjezdem na chalupu se odešle aktivační SMS, která aktivuje topný systém a připraví chalupu na váš příjezd. Regulační systém je často vybaven detekcí poruchy vytápění. Ten vás informuje v momentě, kdy v objektu klesne teplota pod nebezpečnou hranici například v důsledku závady na kotli.
Výhody komplexní regulace
- Dosažení maximálních úspor na vytápění
- Jednotná regulace celého objektu
- Dálkový přístup k ovládání z mobilního telefonu nebo počítače
- Dosažení teplotního komfortu objektu
Komplexní regulační systémy objektů
Komplexní regulační systémy objektů umožňují regulovat komplexně celý objekt jednou centrální jednotkou. Centrální jednotka regulace ovládá jak topná tělesa v místnostech nebo jejich ventily, tak zdroj tepla pro objekt. Takovýto systém dokáže ušetřit nejvíce nákladů na vytápění a nabídnout maximální komfort. Regulační systém je většinou vybaven vlastní inteligencí, která si postupně zjistí charakteristiky jednotlivých místností a podle toho přizpůsobí jejich vytápění. Komplexní regulační systém lze také ovládat vzdáleně přes mobilní telefon nebo přes internet v závislosti na typu systému.
Topné systémy a možnost regulace
Vzhledem ke geografickému pásu naší země se u nás využívají komplexnější topné systémy většinou pro celý objekt. Nejčastějším způsobem vytápění je teplovodní oběhové topení buďto s lokálním zdrojem tepla (většinou rodinné domy) nebo vzdáleným zdrojem tepla (panelové domy). V některých objektech se lze setkat s elektrickými přímotopy a ve starších objektech i s plynovým topením WAV.
Regulace teplovodního oběhového systému
Teplovodní topná tělesa lze velmi jednoduše regulovat pomocí elektronických termostatických hlavic. Termostatické hlavice se šroubují přímo na mechanický ventil topného tělesa a zajišťují regulaci místo mechanické otočné hlavice. Pokud se nejedná o programovatelné hlavice, je nutné je připojit k regulačnímu termostatu. Termostat poté zajišťuje regulaci podle nastaveného programu a teploty v místnosti. Instalace není složitá a většinou se obejde bez zapojování rozvodů 230V.
Regulace elektrického přímotopu
Regulace elektrických přímotopů se provádí ovládací jednotkou. Ovládací jednotka bývá zpravidla bezdrátová a přijímá příkazy od regulačního termostatu. Termostat poté zajišťuje regulaci podle nastaveného programu a teploty v místnosti. V závislosti na způsobu připojení elektrického přímotopu do sítě 230V je i závislá instalace. Pokud je přímotop připojen do klasické zásuvky 230V, lze použít ovládací jednotku ve formě redukce a pouze ji vložit do zásuvky 230V. V případě pevného přípoje do rozvodné sítě je vhodné provést odbornou instalaci ovládací jednotky.
Regulace lokálního zdroje tepla
Většina plynových a moderních spalovacích kotlů dokáže pracovat současně s regulačním systémem, aniž by s ním byla propojena. Jednoduše udržuje konstantní teplotu topné vody. Lze je však i propojit a zvýšit tak úsporu na topných nákladech. Za tímto účelem bývají kotle vybaveny vstupem pro termostatické ovládání. Tento vstup dovoluje termostatu zapínat a vypínat kotel. Pokud používáte komplexní regulační systém, bude zajištěno, že kotel topí, pouze pokud je v některé z místností nižší než nastavená teplota. Jinak se nebude zbytečně udržovat teplá voda v oběhové soustavě.
Regulační systémy a co je co
Pro jednodušší orientaci v regulačních systémech a v regulaci teploty je zde základní vysvětlení nejčastějších pojmů. Pro další seznámení s technickými aspekty regulace topení navštivte kategorii článků Automatizace a regulace.
Regulační topný systém
Komplexní systém pro měření teplot v jednotlivých místnostech objektu a regulaci zdroje tepla a jednotlivých topných těles. Regulační systém je vhodný pro větší byty a rodinné domy. Dokáže zajistit velkou míru úspor za topení a značný teplotní komfort.
Termostat
Elektronické nebo mechanické zařízení, které je schopno regulovat teplotu místnosti nebo celého objektu. Teplota může být nastavena pevně nebo podle časového programu. Termostat bývá většinou součástí každé regulované místnosti.
Topný program
Topný program je seznam hodnot požadované teploty v místnosti v daný časový bod. Nastavuje se tak teplota podle využití místnosti. Například během noci se sníží a naopak před návratem do objektu se zvýší. Lze tak ušetřit nemalé náklady a zpříjemnit teplotní komfort místnosti. Topný program bývá zadán v termostatu.