Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Požární hlásiče a detektory
Požární hlásiče a detektory plynu patří dnes neodmyslitelně k základnímu vybavení všech moderních bytů a domů. Jejich pořizovací cena a minimální údržba, oproti službě, kterou mohou v případě požáru nabídnout, je zanedbatelná.
Pokud uvažujete o pořízení požárního hlásiče nebo detektoru plynu, pečlivě si přečtěte následující řádky s postupem správného výběru požárního hlásiče. Ušetříte si následné problémy s nevhodným výběrem nebo výměnu špatně vybraného požárního hlásiče.
Jak jednoduše vybrat správný požární hlásič
Správným výběrem požárního hlásiče zajistíte optimální ochranu a minimalizujete případné škody při vzniku požáru nebo úniku plynu a jiné komplikace při použití.
- Kouřový požární hlásič (detektor kouře): Je nejuniverzálnější pro použití jak v domácnosti, tak v kancelářích a je nejžádanější. Využívá se v 95 procentech instalací. Nevykazuje žádné falešné poplachy a je schopen pracovat na běžnou baterii i více než rok. Není vhodný do prostor s tvorbou páry nebo velké prašnosti (koupelny, prašné provozy) nebo do místností s krbem či kamny, kde může vzniknout kouř.
- Teplotní požární hlásič (detektor teploty): Je nejvhodnější zejména do místností, kde může dojít k vytvoření kouře během provozu, jako jsou kotelny, místnosti s kamny nebo krbem. Teplotní požární hlásič funguje na principu rychlého nárůstu teploty, proto mu případný vznik kouře nevadí. Lze ho provozovat na baterie s dlouhou výdrží.
- Hlásič hořlavých plynů (detektor plynu): Používá se k hlídání plynových spotřebičů a uskladněných plynových bomb. Plynový hlásič zajistí včasnou informovanost okolí při závadě a úniku plynu. Bohužel plynové hlásiče lze provozovat pouze z 220V což je dáno principem detekce. Při montáži dbejte na jeho umístění dle typu plynu, který budete potřebovat detekovat. Plynový hlásič reaguje na všechny silně hořlavé plyny používané běžně v domácnostech.
- Hlásič oxidu uhelnatého (detektor CO): Umisťuje se ke karmám a kotlům. Hlásič oxidu uhelnatého, také označován jako CO, upozorní na tvorbu jedovatého oxidu uhelnatého. Ten začne vznikat při závadě na plynovém spotřebiči, špatném přisávání kyslíku ke spotřebiči nebo závadě na kouřovodu. Vzhledem ke zrádnosti oxidu uhelnatého se doporučuje zejména k domácím kotlům a karmám. Lze ho provozovat na baterie s dlouhou výdrží.
Jak složitá bude montáž požárního hlásiče
Pokud si vyberete autonomní nebo bateriový požární hlásič, bude spočívat montáž pouze ve vložení baterie a upevnění hlásiče na vhodné místo. Lehké hlásiče, jako například hlásiče kouře, lze přilepit nebo přišroubovat na strop. U plynových hlásičů jste omezeni vzdáleností od zásuvky 220V. Všechny dnešní hlásiče mají vestavěnou hlasitou sirénu, která bude slyšet i do okolních místností.
Jaká je údržba požárního hlásiče
Požární hlásiče fungují zcela bez dalšího zásahu uživatele. Po namontování již vyžadují pouze cca jednou ročně výměnu baterie, pokud ji obsahují. Doporučuje se provádět pravidelně jednou měsíčně test hlásiče tak, že stisknete testovací tlačítko a vyčkáte, zda-li požární hlásič houkne.
Jaká je životnost požárních hlásičů
Jako každé elektronické zařízení i požární hlásiče mají svojí doporučenou životnost, po které je vhodné hlásič buď nechat zkontrolovat odborným servisem, nebo vyměnit za nový.
- Kouřové a teplotní požární hlásiče mívají životnost cca 10 až 12 let. Po odborném vyčištění a otestování lze hlásič provozovat i déle.
- Plynové hlásiče mívají životnost přibližně 5 až 6 let. Zejména pokud jsou v kuchyni, kde se na nich usazují mastné látky z plynu při vaření, je vhodné je po této době vyměnit.
- Hlásiče oxidu uhelnatého mají doporučenou životnost 4 roky. U dražších typů bývá životnost až 7 let. Poté se doporučuje provést odborný test hlásiče.