Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Autonomní regulace místnosti nebo kotle
Autonomní nezávislá regulace místnosti nebo topného kotle je nejčastěji používaná pro automatickou regulaci teploty v menších objektech. Nenabízí takové možnosti jako regulační systémy ale dokáže značně zvýšit úsporu na topných nákladech. Používá se pro regulaci teploty vždy jen v jedné místnosti nebo pro přímou regulaci kotle. Autonomní regulace se většinou skládá z termostatu a ovládací jednotky nebo regulační hlavice. Pracuje nezávisle na termoregulačním systému a lze ji provozovat samostatně bez dalších nadřízených zařízení. Její výstup přímo ovládá elektronický ventil topného tělesa nebo kotle a tím dosahuje nastavené teploty v místnosti nebo v celém objektu.
Propojení termostatu s elektronickým ventilem na topném tělese může být drátové nebo bezdrátové. Ve většině případů jsou autonomní termostaty napájeny z baterií s dlouhou výdrží. Zjednodušuje se tak instalace samotného termostatu.
Podrobnější členění kategorie
Autonomní termostaty a jednobodová regulace
Autonomní termostaty s jednobodovým měřením nabízejí řešení regulace topení pro jednu místnost. Toto řešení je vhodné jako kompromis mezi pořizovacími náklady a užitností regulace topení. Autonomní termostatická regulace zajišťuje regulaci teploty nezávisle v každé místnosti bez vzájemného propojení. Jedná se o propojení autonomního termostatu s regulační hlavicí nebo topným tělesem. Výhodou je jednoduchá instalace, levné pořízení a kvalitní regulace. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost kooperace jednotlivých místností a většinou nemožnost dálkového ovládání přes mobilní telefon.
Topné systémy a možnost regulace
Vzhledem ke geografickému pásu naší země se u nás využívají komplexnější topné systémy většinou pro celý objekt. Nejčastějším způsobem vytápění je teplovodní oběhové topení buďto s lokálním zdrojem tepla (většinou rodinné domy) nebo vzdáleným zdrojem tepla (panelové domy). V některých objektech se lze setkat s elektrickými přímotopy a ve starších objektech i s plynovým topením WAV.
Regulace celého objektu jedním termostatem
V některých případech je vyžadováno regulovat celý objekt na stejnou teplotu. Často se tento způsob využívá u chalup a menších objektů, například pro zajištění minimální teploty během dlouhodobější nepřítomnosti obyvatel. V takovém případě se reguluje termostatem přímo zdroj tepla (kotel) nebo oběhové čerpadlo. Kotel bývá vybaven vstupem pro tuto regulaci. Stačí pouze propojit termostat s kotlem a nastavit program teplot. Oběhové čerpadlo stačí pouze spínat přímo termostatem a tím dojde k cirkulaci teplé vody po objektu.
Vzdálené ovládání teploty v objektu mobilním telefonem
Často je vyžadována vzdálená regulace teploty v objektu a její kontrola. Nejčastější případ bývá regulace teploty na chalupě. Před příjezdem si lze pomocí mobilního telefonu nastavit požadovanou teplotu a přijet již do vyhřátého objektu. Většina termostatů s dálkovým ovládáním dovoluje i hlídání mezní teploty. Lze tak zabránit zmrznutí objektu například při poruše kotle. Princip ovládání funguje nejčastěji ve formě SMS zpráv. Ovládací termostat obsahuje běžnou SIM kartu, jež zajišťuje komunikaci termostatu s telefonní sítí. Složitější a komplexnější regulační systémy lze spravovat i přes internetové připojení.
Jaký je kompromis pro regulaci topení
Do každého objektu je vhodný trošku jiný typ regulace. Nejčastěji se však dnes realizuje autonomní regulace pro každou místnost zvlášť. Stačí tedy programovatelný termostat a regulační hlavice nebo jednotka. Jejich propojením získáte kvalitní regulaci za rozumnou cenu. Většinou se takováto regulace vrátí v naspořených nákladech do několika let.
Pro zjednodušení instalace lze vybrat bezdrátový set regulačního termostatu s ovládací jednotkou, která se přímo vkládá do běžné zásuvky 230V. Touto formou lze zvládnout instalaci i bez technických znalostí a nářadí.
Regulační systémy a co je co
Pro jednodušší orientaci v regulačních systémech a v regulaci teploty je zde základní vysvětlení nejčastějších pojmů. Pro další seznámení s technickými aspekty regulace topení navštivte kategorii článků Automatizace a regulace.
Autonomní termostat
Jedná se o regulační systém určený pro jednu místnost. Většinou se používá v bytech se vzdáleným zdrojem tepla. V součinnosti s regulační hlavicí nebo topným tělesem řídí autonomní termostat teplotu místnosti podle nastaveného programu bez závislosti na ostatních místnostech.
Topný program
Topný program je seznam hodnot požadované teploty v místnosti v daný časový bod. Nastavuje se tak teplota podle využití místnosti. Například během noci se sníží a naopak před návratem do objektu se zvýší. Lze tak ušetřit nemalé náklady a zpříjemnit teplotní komfort místnosti. Topný program bývá zadán v termostatu.
Jak fungují
Autonomní termostat má nastavenou teplotu, kterou má udržovat v místnosti. Nastavená teplota se může měnit podle denního programu. Většina termostatů podporuje dvě nebo více úrovní nastavení teploty, které lze zvolit po hodinách. Takovýto program si můžete nastavit na každý den v týdnu. Lze tak zvýšit teplotu před příchodem z práce a zase ji snížit v době spánku.
Jak se montují
Samotný termostat se umístí nejlépe na opačnou stranu místnosti, aby nebyl ovlivňován topným tělesem. Výstup termostatu je spínací. Zapíná a vypíná elektronický ventil na topném tělese nebo zapíná elektronický přímotop. Elektronický ventil se montuje místo ručního ventilu, není tak nutné zasahovat do topného systému a lze jej montovat i během topné sezóny.