Katalog produktů

Výběr a instalace termoelektrické hlavice topného tělesa

Vlastní bazén je jednou z nejoblíbenějších atrakcí, kterou můžete pořídit svým dětem. Bazén však skrývá i obrovské nebezpečí zejména pro menší děti. Stačí malá nepozornost a z oblíbené atrakce se stane noční můra, která může poznamenat rodiče i dítě na celý život.

Pokud plánujete nebo už máte vlastní bazén nebo koupací jezírko či jinou vodní plochu na zahradě, je dobré zamyslet se nad její bezpečností pro vaše děti a domácí mazlíčky. Ve vyspělých státech Evropy a v USA je druhým nejčastějším smrtelným úrazem dětí do 15 let utonutí v bazénu. Z tohoto důvodu již některé země zavedly povinnou výbavu bazénovými alarmy pro všechny nově vznikající bazény.

Nikdo nedokáže neustále bdít nad tím, co právě děti dělají. A jistota, že jste nezapomněli zamknout dveře do bazénu, také není stoprocentní. Děti jsou zvědavé a rády si hrají zejména tam, kde to mají zakázané. Voda je pro ně jako magnet a bazén je přímo přitahuje. Při hře v jeho okolí může jednoduše dojít k uklouznutí a pádu do bazénu. Bohužel sklouznutí nebo pád do vody menšího dítěte není doprovázen výraznějším zvukem šplouchnutí. Při pádu do vody již po dvou minutách dochází ke ztrátě vědomí. Pokud nedorazí okamžitá pomoc, dojde velmi rychle k utonutí.

Jak tedy zajistit bazén proti utonutí dítěte. A proč nestačí pouze zavřít dveře, anebo je zamknout. To se vám pokusíme přiblížit v následujících řádkách.

Jaké úrazy dětem hrozí při hře u bazénu a lze se jim nějak vyhnout?

Pomineme-li klasické úrazy způsobené pádem na mokré podlaze okolo bazénu, tak největším nebezpečím bývá pád do vody za nepřítomnosti dospělé osoby. Děti bazény zbožňují a voda je ve středu jejich pozornosti. Krajně nebezpečná je i často používaná zakrývací plachta. Pád do ní je nebezpečný i pro dospělého člověka. Plachta vás při pádu obtočí a nelze se v ní dobře pohybovat. Je to podobné jako by vás někdo hodil do vody v pytli.

Postačí k ochraně dětí el. alarm, nebo je lepší ho kombinovat s klasickými zábranami?

Klasické zabezpečení je posuvný kryt na bazén, který jde zamknout. Vnitřní bazén je nejvhodnější znepřístupnit uzamknutím dveří a koulí z venku a Branem pro automatické zavření. Toto všechno funguje pouze do té doby, než na něj zapomenete.

Proto je vhodnější vždy bezpečnostní opatření duplikovat aby zabralo druhé, když první selže. Byt také zamknete, i když máte zabezpečovací zařízení.

V čem spočívají hlavní výhody elektronického zabezpečení bazénu?

Bazénové alarmy fungují na principu rozvíření hladiny při pádu do vody. Jsou však koncipovány tak, aby jim nevadili malé pohyby hladiny při dešti a větru. Většinou jsou schopny rozeznat pád objektu do vody již od 6kg jeho váhy. Proto hlídají jak pád dítěte, tak třeba i běžného psa (i to se stává). Při pádu spustí poplach jednotka umístěná na bazénu i bezdrátová siréna umístěná v domě.

Bazénový alarm funguje tak, že se nainstaluje na bazén a zapne se. V tom momentě začíná hlídat. Pokud chcete jít plavat, jenom nastavíte bazénový alarm do módu plavání a bazén je volný. Po plavání buď opět zapnete mód hlídání, nebo pokud na to zapomenete, bazénový alarm sám do několika minut rozezná, že nikdo neplave a zapne hlídání sám. Tím se maximálně eliminuje lidský faktor zapomínání.

Poslední dobou se stávají moderním přírodní zahradní jezírka určená pro koupání. Ty nelze nijak přikrýt nebo uzamknout. Zde neexistuje jiná varianta než bazénový alarm případně kombinovaný s infrabariérou, která upozorní, že děti překročily hranici pro ně zakázanou. Jedná se již o dražší řešení, ale opět jde zde o kombinaci více bezpečnostních opatření.

Co lze doporučit rodičům, kteří plánují vybudovat na zahradě bazén pro děti? Existují nějaké bezpečnostní zásady?

Technické aspekty bezpečné konstrukce bazénu necháme na architektech. Z pohledu zabezpečení proti pádu do vody se vždy doporučuje minimálně klasické výše popsané mechanické zabezpečení například i doplněné o jednoduchý minialarm, který upozorní na otevření dveří. Používá se i ve formě el. gongu pro přehled o vstupu do bazénu. Vzhledem k ceně bazénového alarmu a ceně bazénu je poté jasné, že nepořízení bazénového alarmu k bazénu s malým dítětem je poměrně velký hazard.

V západní Evropě je bazénový alarm standardem a v některých z těchto zemí vám dokonce nedovolí bazén zprovoznit bez nainstalovaného bazénového alarmu.

Takže nejlepší způsob je bazén vždy zabezpečit aspoň jedním mechanickým a jedním elektronickým systémem.

...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT