Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Výběr a instalace termoelektrické hlavice topného tělesa

Rating:     
Napsáno: 20 srpna 2015     Autor: Petr Honzík
Výběr a instalace termoelektrické hlavice topného tělesa

Moderní termoelektrické hlavice nabízejí kvalitní a bezhlučnou regulaci topného teplovodního okruhu bez nutnosti profesionálního zásahu do topné soustavy. Jejich nízká cena a získané úspory je jednoznačně upřednostňují před ostatními způsoby regulace.

Teplovodní topné okruhy jsou nejběžněji používané způsoby vytápění obytných a kancelářských objektů. Jejich regulace se provádí zejména mechanickým ventilem s termoregulační hlavicí. Mechanická termoregulační hlavice automaticky udržuje nastavenou teplotu v místnosti bez ohledu na přítomnost osob nebo denní dobu. Pro efektivnější regulaci a vyšší úspory je nejvhodnější instalovat regulační systém a vyměnit mechanické hlavice za hlavice termoelektrické. Termoelektrické hlavice jsou schopny ovládat samotný ventil topného tělesa na základě přivedení napětí.

Výhodou termoelektrických hlavic je jejich naprostá bezhlučnost ovládání ventilu a jednoduchost instalace. Při instalaci totiž není nutné demontovat samotný ventil ale pouze vyměnit regulační hlavici. To lze provést bez zásahu do topné soustavy i za plného provozu.

Typy termoelektrických hlavic

Termoelektrické hlavice se vyrábějí v několika různých typových řadách. Základním rozlišovacím způsobem je jejich provozní napětí. Lze je provozovat na 230V AC nebo na 24V AC. Nejčastěji se používají ve variantě 230V, kde nevyžadují již žádné další komponenty a většina termostatů a řídících soustav je dokáže přímo ovládat. Nevýhodou je nutnost instalace 230V rozvodů. U 24V verze odpadá rozvod 230V ale je nutné pořizovat napájecí adaptér s výstupním napětím 24V AC.

Druhým rozlišovacím rysem je způsob manipulace se samotným ventilem. Hlavice buďto při přivedení napětí ventil uzavře (typ NO) nebo po přivedení napětí ventil otevře (NC). Běžněji se používají hlavice typu NC. Umí je totiž ovládat naprostá většina termostatů a napětí je potřeba vždy jen po dobu otevření ventilu. Během letních měsíců hlavice nespotřebovává elektriku, jelikož je ventil uzavřen.

  • NO: bez napětí je ventil otevřen
  • NC: bez napětí je ventil uzavřen

Třetím rysem termoelektrických hlavic je kompatibilita s mechanickým ventilem na topném tělese. Ve většině případů bývá ventil vybaven šroubením 30x1,5mm. Pokud tomu tak není, je nutno použít některou redukci, která po našroubování dovoluje použít běžnou termoelektrickou hlavici. Někteří výrobci ventilů mají vlastní šroubení. Abyste zjistili, jaké šroubení ventil má, lze po odmontování hlavice změřit průměr závitu a jeho stoupání. Druhou možností je, zjistit výrobce současné hlavice a vyhledat její specifikaci. V té bude uvedeno i šroubení.

  • Napájecí napětí: 24V AC nebo 230V AC
  • Typ ovládání ventilu: NO nebo NC
  • Typ připojovacího šroubení: nejběžněji 30x1,5mm

Instalace termoelektrické hlavice

Instalace samotné termoelektrické hlavice je velmi jednoduché. Většina hlavic je na ventilu pouze našroubovaná a lze je kdykoliv odšroubovat od ventilu. Není nutno se obávat úniku vody z topení, hlavice pouze mačká na čep ventilu a tím otvírá přívod do topného tělesa. Čep ventilu je volně přístupný a izolovaný.

Po odstranění staré hlavice se pouze našroubuje termoelektrická hlavice, případně redukce pokud má ventil jiné šroubení než má termoelektrická hlavice. Po našroubování hlavice, jejím dotažení je nutno ji zapojit do řídící soustavy. Řídící soustava zajišťuje ovládání termoelektrické hlavice přiváděním napětí podle typu hlavice. Principielně je ovládání termoelektrické hlavice popsáno tabulkou níže.

Otevřený ventilUzavřený ventil
Termoelektrická hlavice NCPřivedeno napětíBez napětí
Termoelektrická hlavice NOBez napětíPřivedeno napětí

Termoelektrická hlavice funguje ve stavu otevřeno nebo zavřeno. Vždy po celou dobu konkrétního stavu je na hlavici přivedeno napětí nebo je napětí odpojeno. Otvírání a zavírání ventilu probíhá velmi pomalu (i více jak 5 minut). Po dobu otvírání nebo zavírání má termoelektrická hlavice zvýšenou spotřebu. Poté se spotřeba sníží na minimum.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.