Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Autonomní kamery se záznamem
Autonomní kamery s lokálním záznamem, nejčastěji na SD kartu, umožňují pořízení důkazů o trestné činnosti, případně požadovaných snímků o pohybu v okolí kamery.
Jejich největší výhodou je velmi jednoduchá instalace bez nutnosti složité kabeláže a složitého nastavení. Lze je tak instalovat na rozličná místa a dobře je případně schovat před narušitelem. Další výhodou je velmi příznivá cena v porovnání s kamerovými systémy.
K čemu jsou vhodné
Autonomní kamery se záznamem se nejčastěji používají ke skrytému pořízení důkazu o trestné činnosti. Největší užití najdou v momentě, kdy potřebujete rychlou instalaci jednoduché kamery. Například při opakované trestné činnosti. Nebo dočasně monitorovat složený materiál, případně úrodu na zahrádce. Nejsou vhodné v místech, kde potřebujete online náhled na snímaný prostor.
Výhody kamer se záznamem
- Nízká pořizovací cena.
- Jednoduchá montáž bez kabeláže.
- Variabilnost umístění při montáži.
- Jednoduché nastavení a zprovoznění.
- Jednoduchý přístup k záznamům.
Jaká jsou rizika
Tento typ kamer nevyžaduje připojení k internetu. Bohužel ale nenabízí náhled přes mobilní telefon. Počítá se s tím, že důkazy ze záznamu stáhnete až po zjištění trestné činnosti. S tímto se pojí jedno nebezpečí a to, že Vám pachatel může odcizit celou kameru včetně záznamu. Z tohoto důvodu se autonomní kamera většinou instaluje tak, aby byla co nejméně nápadná a nehrozilo riziko jejího zničení nebo odcizení.
Jaké mají napájení
Některé autonomní kamery se záznamem vyadují napájení z externího zdroje, jako je adaptér do zásuvky. Tento aspekt je dobrý zvážit před pořízením a zjistit, zda-li jsme schopní přivést napájení do místa instalace.
Některé typy dovolují provoz i na baterie. V tomto případě je výhodou velmi jednoduchá instalace, ale na druhou stranu je třeba počítat s pravidelnou výměnou baterií a možností, že baterie dojdou v nejméně vhodou chvíli.
Jak pořizuje záznam
Autonomní kamery pořizují dva typy záznamu. První možností je pořízení snímku. Výhodou je, že snímek má vyšší kvalitu. Nevýhodou je však, že nemusí pořídit přesné dění před kamerou například s obličejem pachatele. Druhou možností je pořizování video sekvencí. Jejich výhodou je pořízení celého dění před kamerou. Nevýhodou je však nížší kvalita záznamu a rychlejší plnění paměťové karty. V takovém příapdě autonomní kamera nabízí možnost přepisu nejstarších záznamů novými záznami.
Kdy pořizuje záznam
Autonomní kamery se záznamem využívají dva způsoby, kdy detekují moment k pořízení záznamu. První způsob je detekdce jakékoliv změny v obraze. Tato metoda má výhodu v nižší pořizovací ceně, ale nevýhodu ve větším množství pořízených záznamů. Druhý způsob využívá pohybového detektoru. Pohybový detektor je přesnější v detekci pohybu před kamerou a dovoluje kameře pracovat i na baterie. Nevýhodou je, že nefunguje přes sklo nebo okno.
Checklist - co zvážit před pořízením
Zde je několik bodů, které je vhodné zvážit před pořízením autonomní kamery se záznamem:
- Potřebujete pořizovat snímky nebo videozáznam.
- Lze přivést externí napájení nebe ne.
- Budete potřebovat kameru skrýt nebo ne.
- Kolik záznamů potřebujete uložit na SD kartu.
- Potřebujete venkovní nebo vnitřní provedení kamery.
Vysvětlení pojmů
Pro jednodušší pochopení technických pojmu kamerových systémů jsme pro vás připravili jejich vysvětlení. Pochopení jednotlivých pojmu vám s jednodušší výběr kamerového systému.
- Autonomní kamera - Jedná se o malý kamerový systém včetně záznamového zařízení vestavěný v kameře. Je určen pro jednodušší sledování.
- SD karta - Jedná se o paměťovou kartu určenou pro záznam video obrazu. Je používána zejména autonomními kamerovými systémy.
- On-line přístup ke kamerám - Většina záznamových zařízení dovoluje přístup k obrazu a náhled na kamery přes internet např. přes váš mobilní telefon. Tuto funkci nabízejí i některé autonomní kamery. Vždy je vhodné tuto funkci dobře prostudovat, zdali bude funkční na vašem internetovém připojení.
- Detekce pohybu v obrazu - Kamerové systémy jsou schopny detekovat pohyb v obraze. Nenahrávají tak stále ale pouze pokud se před kamerou něco děje. Snižuje to množství nahraných záznamu a značně zjednodušuje vyhledávání případných záznamů.
- Napájení kamer - Kamery se většinou napájí 12V z adaptéru do zásuvky nebo z externího zdroje. Případně lze použít speciální rozvodové kabely, které umožňují rozvod jak obrazu tak napájení.
- IP kamera - Moderní digitální kamerové systémy pracující na principu počítačové sítě. Jedná se v současnosti o nejmodernější technologie.
- Rozlišení kamery - Rozlišení kamery určuje kvalitu obrazu, který kamera dodává. U analogových systémů se udává v počtu řádků obrazu kamery. U digitálních IP systémů se udává v megapixelech, což je počet 1 000 000 bodů v obraze.
- Ohnisková vzdálenost - Udává úhel záběru kamery. Čím nižší je ohnisková vzdálenost, tím větší úhel záběru má kamera. Nejběžněji mívají kamery ohniskovou vzdálenost 3,6mm, což odpovídá přibližně úhlu záběru okolo 70° (v závislosti na typu kamery).