- Rozlišení kamery - Rozlišení kamery určuje kvalitu obrazu, který kamera dodává. U analogových systémů se udává v počtu řádků obrazu kamery. U digitálních IP systémů se udává v megapixelech, což je počet 1 000 000 bodů v obraze.
- Ohnisková vzdálenost - Udává úhel záběru kamery. Čím nižší je ohnisková vzdálenost, tím větší úhel záběru má kamera. Nejběžněji mívají kamery ohniskovou vzdálenost 3,6mm, což odpovídá přibližně úhlu záběru okolo 70° (v závislosti na typu kamery).
- Analogová kamera - Dnes již zastaralá technologie umožňující přenos obrazu v analogovém režimu. Většina moderních analogových záznamových zařízení umí s těmito kamerami pracovat. Jejich rozlišení je však příliš malé pro dnešní požadavky.
- AHD kamera - Analogové kamery s vysokým rozlišením umožňující kvalitní záznam na původních koaxiálních kabelech. Jedná se o plnohodnotnou variantu k digitálním IP kamerovým systémům. Technologie nabízí jednoduchou instalaci a nastavení.
- IP kamera - Moderní digitální kamerové systémy pracující na principu počítačové sítě. Jedná se v současnosti o nejmodernější technologie.
- Koaxiální kabel - Rozvodový kabel pro analogové kamerové systémy umožňující přenos obrazu. Není schopen přenášet napájení ke kamerám.
- UTP kabel - Kabel pro IP kamerové systémy pro přenos obrazu a v jistých případech i napájení. Je kompatibilní s rozvody počítačových sítí a může po nich také fungovat.
- BNC konektor - Připojovací konektor k analogovým kamerovým systémům. Při pořizování pozor na dva typy: pro lisovací konektor potřebujete speciální kleště. Šroubovací typ konektoru sestavíte i bez kleští.
- Konektor RJ45 - Konektor pro IP kamerové systémy. Pro napojení na kabel je třeba speciálních lisovacích kleští.
- Záznamové zařízení DVR - Záznamové zařízení pro analogové kamerové systémy. Zajišťuje ukládání záznamu na pevný disk vestavěný v záznamovém zařízení. Dále zajišťuje detekci pohybu a případně připojení k internetu.
- Záznamové zařízení NVR - Digitální záznamové zařízení pro IP kamerové systémy. Jedná se vlastně o malý počítač, který zaznamenává video z jednotlivých kamer. Dále zajišťuje detekci pohybu případně i připojení k internetu.
- Hybridní záznamové zařízení - Jedná se o kombinaci mezi analogovým a digitálním záznamovým zařízením. Nejčastěji se používá při rozšiřování staršího kamerového systému o modernější IP kamery.
- Detekce pohybu v obrazu - Kamerové systémy jsou schopny detekovat pohyb v obraze. Nenahrávají tak stále ale pouze pokud se před kamerou něco děje. Snižuje to množství nahraných záznamu a značně zjednodušuje vyhledávání případných záznamů.
- Autonomní kamera - Jedná se o malý kamerový systém včetně záznamového zařízení vestavěný v kameře. Je určen pro jednodušší sledování.
- SD karta - Jedná se o paměťovou kartu určenou pro záznam video obrazu. Je používána zejména autonomními kamerovými systémy.
- Pevný disk HDD - Jedná se o typ pevného disku pro záznam obrazu. Vkládá se do záznamového zařízení. Při pořizování je vhodné vybrat typ určený pro záznam obrazu, nikoliv běžný pevný disk pro počítače, který nemá v záznamových zařízeních takovou životnost.
- On-line přístup ke kamerám - Většina záznamových zařízení dovoluje přístup k obrazu a náhled na kamery přes internet např. přes váš mobilní telefon. Tuto funkci nabízejí i některé autonomní kamery. Vždy je vhodné tuto funkci dobře prostudovat, zdali bude funkční na vašem internetovém připojení.
- Rozbočovací Switch - Zařízení, které umožňuje rozbočování rozvodů IP kamerových systémů. Pokud máte více kamer toto zařízení je dokáže spojit do jednoho kabelu, který vede k záznamovému zařízení.
- Napájení kamer - Kamery se většinou napájí 12V z adaptéru do zásuvky nebo z externího zdroje. Případně lze použít speciální rozvodové kabely, které umožňují rozvod jak obrazu tak napájení.
- PoE napájení kamerového systému - Jedná se o způsob napájení IP kamerového systému, který umožňuje přenos napájení i obrazu po UTP kabelu. Důležité je, aby všechna zařízení podporovala tento druh napájení. Ušetříte si další rozvody napájecích kabelů.
- Box kamera - Jedná se o klasickou kameru doutníkového tvaru jak ji znáte z běžných kamerových systémů. Je to nejpoužívanější formát kamery.
- Dome kamera - Jedná se o kameru kopulovitého tvaru umožňující většinou montáž na strop. Tyto kamery jsou odolnější proti poškození a méně nápadné.
- PTZ kamera - Jedná se o otočné kamery pro sledování. Využívají se zejména pro monitorování na bezpečnostních pultech nebo na pultech policie. V soukromých objektech nemají příliš významu.
...
...
...