Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Regulace topného systému a autonomní termostaty
Regulace topného systému v bytě, nebo v rodinném domě, je prvkem automatizace obytných objektů, která se často opomíjí jako přílišný komfort za vysokou cenu. V poslední době se však tento trend obrací. Spousta majitelů domů zjistila, že správnou regulací topného systému lze ušetřit značnou část výdajů na vytápění objektu. Náklady na topení jsou nejvyšší částkou, kterou vydáme na energii během roku. Proto má smysl začít šetřit právě na této částce. Pořízení regulace topného systému se často zaplatí již za první topnou sezónu na ušetřených nákladech. Navíc získáte mnohem větší komfort při vytápění, kdy si můžete na noc snížit teplotu a nastavit si příjemnou teplotu na usínání i na vstávání. Nebudete zbytečně topit v době, kdy jste v práci a při návratu domu bude již teplota v místnosti nastavena na vaši oblíbenou.
Možnosti regulace topného systému
Regulovat topný systém v objektu lze různými způsoby, které se většinou liší náročností na instalaci, pořízení a komfort použití. Lze si vybrat z následujících řešení:
Komplexní regulační systémy: dovolují regulovat komplexně celý objekt jednou centrální jednotkou, která ovládá jak topná tělesa v místnostech, tak zdroj tepla pro objekt. Takovýto systém dokáže ušetřit nejvíce nákladů na vytápění a nabídnout maximální komfort. Regulační systém je vybaven vlastní inteligencí, která si postupně zjistí charakteristiky jednotlivých místností a podle toho přizpůsobí jejich vytápění. Regulační systém lze také ovládat vzdáleně přes mobilní telefon nebo přes internet.
Autonomní termostaty: toto řešení regulace topení je vhodné jako kompromis mezi pořizovacími náklady a užitností regulace topení. Autonomní termostatická regulace zajišťuje regulaci teploty nezávisle v každé místnosti zvlášť. Jedná se o propojení autonomního termostatu s regulační hlavicí. Výhodou je jednoduchá instalace, levné pořízení a kvalitní regulace. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost dálkového ovládání přes mobilní telefon.
Termostatické hlavice: jedná se o velmi jednoduché a rychlé řešení regulace topení jednotlivých topných těles. Termostatická hlavice je vybavena přímo termostatem a elektronickým pohonem pro ovládání ventilu. Hlavice je napájena z baterií a přímo dokáže regulovat topné těleso podle nastaveného programu. Výhodou je velmi jednoduchá montáž a provoz. Nevýhodou je větší nepřesnost regulace z důvodu umístění vnitřního termostatu přímo vedle topného tělesa.
Podrobnější členění kategorie
Moderní technologie nabízejí rozsáhlé možnosti regulace topných systémů budov a bytů. Se zvedající cenou za energie se regulační systémy nasazují stále častěji. Hlavně z důvodu jejich vysoké účinnosti na úspory za vytápění budov. Při správné regulaci vytápění lze dosáhnout až 30% úspor na energiích. Tyto úspory velmi rychle vrátí investici do regulačního systému.
Regulace topného systému však nenabízí pouze úspory, ale také teplotní komfort. Lze si nastavit vyšší teplotu ve vybraných místnostech, například v předvečer a na noc ji zase automaticky snížit. Při použití internetu nebo GSM modulu lze regulovat teplotu objektu přes mobilní telefon a hlídat případnou havárii zdroje tepla a zamrznutí objektu.
Pojmy v regulaci vytápění
Regulační topný systém – komplexní systém pro měření teplot v jednotlivých místnostech objektu a regulaci zdroje tepla a jednotlivých topných těles. Regulační systém je vhodný pro větší byty a rodinné domy. Dokáže zajistit velkou míru úspor za topení a značný teplotní komfort.
Autonomní termostat – jedná se o regulační systém určený pro jednu místnost. Většinou se používá v bytech se vzdáleným zdrojem tepla. V součinnosti s regulační hlavicí nebo topným tělesem řídí autonomní termostat teplotu místnosti podle nastaveného programu bez závislosti na ostatních místnostech.
Termoelektrická hlavice – regulační prvek pro oběhová topná tělesa. Funguje na principu mechanické termostatické hlavice. Elektronicky ji lze ovládat a tím regulovat teplotu konkrétního tělesa. Lze používat i autonomní termostatickou hlavici, která má vestavěný termostat a reguluje přímo topné těleso bez nutnosti připojování dalších zařízení.
Dálkové ovládání teploty – regulační topné systémy a některé autonomní termostaty lze připojit k internetu nebo GSM síti a tím zprostředkovat jejich stav a možnost ovládání pro mobilní telefon nebo počítač. Lze tak na dálku regulovat teplotu a být informován o případných problémech s topením.
Typ výstupu termostatu – drátové termostaty mohou mít různé typy výstupů. Tyto výstupy jsou označovány NC a NO. Typ NC znamená, že když termostat chce topit, dojde k rozpojení jeho kontaktů na výstupu. Běžnější bývá typ NO, který při požadavku na topení provede sepnutí výstupu. Většina termostatů mívá oba výstupy.
Typy termostatických hlavic – termoelektrické hlavice se vyrábějí v provedení NO a NC. Nezaměňujte s výstupem termostatu. Hlavice NO je bez napětí otevřena a hlavice NC je bez napětí uzavřena. Z tohoto důvodu vždy termostat s výstupem NO ovládá termostatickou hlavici NC a obráceně.
Přímotop – termostat nemusí ovládat pouze termostatickou hlavici. Většina termostatů je schopna spínat přímo elektrické topení, teplomet nebo přímotop. Pro jednoduchou regulaci nebo temperování chalupy během zimy lze využít zásuvkového termostatu a teplovzdušný fukar.