Katalog produktů
- Produkty
- Popis kategorie
- Rady a tipy
- Srovnávání

Ovládací regulační termostaty
Termostaty a řídící jednotky topných systémů zajišťují předem nastavenou teplotu pro vybranou místnost nebo celý objekt. Pracují podle nastaveného topného programu nebo udržují pevnou teplotu dle požadavku uživatele. Stabilní regulace teploty zvyšuje teplotní komfort a snižuje finanční náklady na vytápění objektu. Při regulaci nedochází ke zbytečnému přetápění místností.
Typy regulačních termostatů
Regulační termostaty lze rozdělit do tří skupin podle jejich schopnosti regulace objektu a nabízených funkcí. Regulační systémy nabízejí množství nastavení pro detailní regulaci celého objektu. Jednodušší termostaty a spínací jednotky nenabídnou takový komfort ale jsou mnohem méně náročné na nastavení a instalaci.- Centrální jednotky: pracují jako řídící mozek pro celý topný systém. Nastavují teplotu v jednotlivých místnostech. Pro svou funkci většinou potřebují další podřízené prvky zajišťující samotnou regulaci a snímání teplot. Bližší podrobnosti naleznete v kategorii regulační systémy.
- Autonomní termostaty: pracují jako regulační jednotka většinou pro jednu místnost nebo přímo regulují kotel. Fungují samostatně bez nadřazeného řídicího systému. Nabízejí jednodušší ovládání ale také méně funkcí na rozdíl od centrálních jednotek. Většina Autonomních termostatů je schopna pracovat přímo s regulačními termohlavicemi nebo přímotopnými tělesy. Bližší podrobnosti najdete v kategorii autonomní regulace.
- Termostatické spínače : jsou nejjednodušší variantou řízení topení. Termostat je přímo vestavěn ve spínací jednotce. Ve většině případů se vkládá přímo do zásuvky a spíná připojené topení nebo teplovzdušný ventilátor. Termostatické spínače jsou vhodné hlavně pro dočasné přitápění nebo pro přenosné topení. Rychle je zapojíte i demontujete.
Podrobnější členění kategorie
Autonomní termostaty a jednobodová regulace
Autonomní termostaty s jednobodovým měřením nabízejí řešení regulace topení pro jednu místnost. Toto řešení je vhodné jako kompromis mezi pořizovacími náklady a užitností regulace topení. Autonomní termostatická regulace zajišťuje regulaci teploty nezávisle v každé místnosti bez vzájemného propojení. Jedná se o propojení autonomního termostatu s regulační hlavicí nebo topným tělesem. Výhodou je jednoduchá instalace, levné pořízení a kvalitní regulace. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost kooperace jednotlivých místností a většinou nemožnost dálkového ovládání přes mobilní telefon.
Topné systémy a možnost regulace
Vzhledem ke geografickému pásu naší země se u nás využívají komplexnější topné systémy většinou pro celý objekt. Nejčastějším způsobem vytápění je teplovodní oběhové topení buďto s lokálním zdrojem tepla (většinou rodinné domy) nebo vzdáleným zdrojem tepla (panelové domy). V některých objektech se lze setkat s elektrickými přímotopy a ve starších objektech i s plynovým topením WAV.
Regulace celého objektu jedním termostatem
V některých případech je vyžadováno regulovat celý objekt na stejnou teplotu. Často se tento způsob využívá u chalup a menších objektů, například pro zajištění minimální teploty během dlouhodobější nepřítomnosti obyvatel. V takovém případě se reguluje termostatem přímo zdroj tepla (kotel) nebo oběhové čerpadlo. Kotel bývá vybaven vstupem pro tuto regulaci. Stačí pouze propojit termostat s kotlem a nastavit program teplot. Oběhové čerpadlo stačí pouze spínat přímo termostatem a tím dojde k cirkulaci teplé vody po objektu.
Vzdálené ovládání teploty v objektu mobilním telefonem
Často je vyžadována vzdálená regulace teploty v objektu a její kontrola. Nejčastější případ bývá regulace teploty na chalupě. Před příjezdem si lze pomocí mobilního telefonu nastavit požadovanou teplotu a přijet již do vyhřátého objektu. Většina termostatů s dálkovým ovládáním dovoluje i hlídání mezní teploty. Lze tak zabránit zmrznutí objektu například při poruše kotle. Princip ovládání funguje nejčastěji ve formě SMS zpráv. Ovládací termostat obsahuje běžnou SIM kartu, jež zajišťuje komunikaci termostatu s telefonní sítí. Složitější a komplexnější regulační systémy lze spravovat i přes internetové připojení.
Jaké může mít regulační termostat výstupy
Často používané kabelem propojitelné regulační termostaty mohou mít různé typy výstupů. Tyto výstupy jsou označovány NC a NO. Typ NC znamená, že když termostat chce topit, dojde k rozpojení jeho kontaktů na výstupu, typicky rozpojí svorky NC a C. Běžnější bývá typ NO, který při požadavku na topení provede sepnutí výstupu, typicky spojí svorky NO a C na dobu topení. Nabízí tím možnost jak ovládání topných těles, tak i spínání kotle nebo oběhového čerpadla. Většina termostatů mívá oba výstupy. Při jejich použití je třeba dbát na zatížitelnost výstupů. Při jejich přetížení dojde k zničení celého termostatu.
Jaký je kompromis pro regulaci topení
Do každého objektu je vhodný trošku jiný typ regulace. Nejčastěji se však dnes realizuje autonomní regulace pro každou místnost zvlášť. Stačí tedy programovatelný termostat a regulační hlavice nebo jednotka. Jejich propojením získáte kvalitní regulaci za rozumnou cenu. Většinou se takováto regulace vrátí v naspořených nákladech do několika let.
Pro zjednodušení instalace lze vybrat bezdrátový set regulačního termostatu s ovládací jednotkou, která se přímo vkládá do běžné zásuvky 230V. Touto formou lze zvládnout instalaci i bez technických znalostí a nářadí.
Regulační systémy a co je co
Pro jednodušší orientaci v regulačních systémech a v regulaci teploty je zde základní vysvětlení nejčastějších pojmů. Pro další seznámení s technickými aspekty regulace topení navštivte kategorii článků Automatizace a regulace.
Termostat
Elektronické nebo mechanické zařízení, které je schopno regulovat teplotu místnosti nebo celého objektu. Teplota může být nastavena pevně nebo podle časového programu. Termostat bývá většinou součástí každé regulované místnosti.
Teplovodní oběhový systém
Nejčastěji používaný způsob vytápění, zejména soukromých objektů. Zahrnuje soustavu pro rozvod teplé vody do jednotlivých topných těles v objektu. Topná tělesa se poté regulují nezávisle podle požadované teploty v místnosti.
Elektrický přímotop
Přímé vytápění jednotlivých místností objektu elektrickým topným tělesem. Není nutný rozvod topné soustavy. Elektrický přímotop lze regulovat pomocí ovládací jednotky připojené k termostatu.