Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak připojit termostat k centrálnímu kotli

Rating:     
Napsáno: 03 srpna 2016     Autor: Petr Honzík
Jak připojit termostat k centrálnímu kotli

Samotná regulace centrálního kotle, který vytápí celý dům, bývá nejjednodušší formou regulace topení. Lze tak za minimální náklady ušetřit na výdajích za topení. Nelze tak dosáhnout nejlepší úspory a teplotního komfortu, ale i přesto lze ušetřit na topení a pořídit systém za zajímavou cenu.

Jak poznám, jestli jde můj kotel regulovat?

Většina moderních kotlů na elektriku a plyn lze regulovat externím termostatem. U některých bývá dokonce dodáván jednoduchý termostat, který umí aspoň udržovat teplotu. U kotlů na tuhá paliva nebývá regulace tak často dostupná. Většinou ji mají pouze automaty s možností automatického přikládání.

Abyste si ověřili možnost připojení termostatu, nahlédněte do dokumentace k centrálnímu kotli. Na připojovací svorkovnici musí být dvě svorky popsané jako termostat, externí termostat nebo externí regulace případně blokování kotle. Tyto svorky bývají velmi často pouze propojeny.

Propojka zde hraje funkci nahrazení termostatu. Pokud byste ji pouze vyjmuly, kotel přestane topit. Pokud si ani tak nebudete jisti, v dokumentaci bývá kontakt na technickou podporu výrobce, kde vám sdělí podle typu kotle možnost regulace.

Co musí termostat umět, aby mohl regulovat kotel?

Většina termostatů má spínací případně i rozpínací výstup. Bývají označeny jako C, NC a NO. Význam je následující:

  • C – vstupní svorka neboli středová svorka
  • NC (normally close) – svorka je propojena s C pokud termostat nechce topit.
  • NO (normally open) – svorka se spojí s C, pokud termostat chce začít topit. Současně dojde k odpojení od NC.

Upozornění: vždy ověřte typ výstupních svorek. Mohou být pasivní nebo aktivní. Jaký je v to rozdíl:

  • Pasivní svorky – pouze spínají C a NC nebo C a NO. Není na nich žádné napětí ani při sepnutí ani po rozpojení.
  • Aktivní svorky – spínají napětí na NC nebo NO. Často to bývá 230V. Svorka C nebývá osazena a napětí se bere z napájení termostatu. Takový termostat nelze připojit přímo ke kotli, jinak by došlo k jeho poškození. Musí se použít externí spínací modul.

Zapojení termostatu ke kotli

Pokud máte tedy zjištěné svorky pro termostat na kotli. Váš vybraný termostat má pasivní svorky a má svorku C i NO můžete začít propojovat. Vyjměte propojku u kotle a propojte jednu svorku kotle se svorkou C na termostatu. Druhou svorku kotle se svorkou NO na termostatu. Nyní do termostatu vložte baterie nebo jej připojte k napájení. Nyní bude kotel topit, pouze pokud jej termostat aktivuje.

Schéma zapojení pasivního termostatu a kotle

Schéma zapojení pasivního termostatu a kotle.

Pokud máte aktivní termostat, budete muset použít spínací modul, jež má pasivní spínací svorky na výstupu. Ty se připojují obdobně jako pasivní termostat. V takovém případě se termostat připojuje na vstup spínacího modulu. Vzhledem k tomu, že aktivní svorky termostatu mívají napětí 230V je nutno postupovat opatrně a použít spínací modul se vstupem 230V.

Zde se většinou propojuje výstupní svorka termostatu se svorkou vstupu na modulu. Dále se pak modul připojuje na vodič N z rozvodu 230V. Ne každý modul musí být stejný, proto se nejprve seznamte s popisem dodávaným k modulu a podle něj proveďte zapojení.

Schéma zapojení aktivního termostatu a kotle

Schéma zapojení aktivního termostatu a kotle.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.