Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak vzniká úspora při regulaci topení

Rating:     
Napsáno: 08 prosince 2015     Autor: Petr Honzík
Jak vzniká úspora při regulaci topení

Největším nákladem v energiích u bydlení je vždy náklad na vytápění obytných prostor. Výše tohoto nákladu závisí na úspornosti domu, zvycích jeho uživatele a hlavně teplotě na jakou během zimního období topíme. Náklad na topení může dosahovat až 70% celkových nákladů na energie v domácnosti. Proto na něm také lze najít největší úspory.

Nejčastějším synonymem úspor na bydlení v dnešní době je zateplení domu a výměna oken za nové mnohem ekonomičtější. Ale co když je dům již zateplen a okna vyměněna nebo to nelze z nějakého důvodu provést. V takovém případě je třeba sáhnout k úsporám pomocí změn zvyků při vytápění a nasazení modernějších prostředků regulace topení.

Co ovlivňuje výši nákladů na topení

Pokud pomineme zateplení budovy a výměnu oken, je na řadě samotná teplota, na kterou je obytný prostor vytápěn. Čím je teplota vyšší, tím rostou i náklady a bohužel ne úměrně, ale s každým stupněm o 6% až 10%. Znamená to, že čím je teplota vyšší, tím je dražší vytápění každého dalšího stupně. Navíc pocit zimy a tepla neovlivňuje jen teplota, ale také vlhkost. Pokud je vzduch suchý, máme tendenci topit na vyšší teplotu. S vlhčím vzduchem cítíme i nižší teplotu jako uspokojivou. Je proto vhodné nesledovat pouze teploměr, ale pořídit i vlhkoměr a sledovat aktuální vlhkost. Malá změna vlhkosti nám může dovolit snížit teplotu i o 1 až dva stupně, aniž bychom pocítili chlad.

Proč je jednou při 20°C hezky teplo a jindy cítíme zimu? Čím to je najdete zde.

Níže uvedená tabulka ukazuje přepočet teploty na teploměru na pocitovou teplotu při různé vlhkosti. Pokud máme doma suchý vzduch, může nás tento stav nutit topit na teplotu až o dva stupně vyšší než bychom museli.

Závislost pocitové teploty na vlhkosti

Teplota na teploměruPocitová teplota při 40%RHPocitová teplota při 70%RH
19°C17,9°C20,1°C
20°C19,1°C21,4°C
21°C20,3°C22,7°C
22°C21,5°C24,1°C
23°C22,7°C25,5°C
24°C23,9°C26,9°C
25°C25,2°C28,3°C

Jaké máme zvyky vytápět prostory

Dalším faktorem, kde lze často ušetřit je způsob vytápění prostor. Většina z nás topí na základě termostatického ventilu umístěného na radiátorovém tělese. Tento ventil reguluje teplotu v místnosti na hrubě nastavenou. Častěji spíše reguluje teplotu samotného topného tělesa. Tato regulace probíhá s poměrně velkou nepřesností a je stejná po celých 24 hodin. Topíme tak, i když nejsme doma, i když spíme ve vedlejší místnosti. V některých místnostech tak topíme zbytečně po většinu dne.

Není to jen o regulaci topení ale i o zvycích. Termostat vás nezahřeje, ale odhalí plýtvání.

Bylo by mnohem úspornější zatopit třeba pouze ráno, když vstáváme a pak až odpoledne, než přijdeme z práce. V takové ložnici dokonce stačí zatopit jen večer, před spaním, na noc snížit teplotu a zatopit až ráno před vstáváním. A přes den zde vůbec netopit. Touto metodou regulace lze najít úspory mezi 10% až 30% v závislosti na způsobu regulace a výši teploty. Dokonce se tak zvýší teplotní komfort, což přivítá většina obyvatelů bytu.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.