Katalog produktů

Ovládání elektronického zámku vstupních dveří

Návod jak instalovat a ovládat elektronický dveřní zámek pomocí kódového zámku, RFID terminálu nebo elektronického dorozumívacího systému.

Pro zvýšení komfortu a omezení přístupu na určitou skupinu osob se s oblibou používá elektronický zámek dveří s možností ovládání přes RFID kartu nebo přes kódový zámek. Často se toto řešení používá u vchodových dveří bytových domů nebo k přístupu do kritických míst ve firmách jako jsou sklady a archiv.

Pořízení elektronického zámku do vstupních dveří zvyšuje bezpečnost objektu a zajišťuje přehled o vstupujících osobách. V kombinaci s elektronickým dorozumívacím systémem (elektronický vrátný) nebo video-vrátným lze mít přehled o osobách žádajících o vstup do objektu. Přestanou se vám tak po objektu potulovat různí rádoby zájemci a rádoby zákazníci, kteří ani zas tak nechtějí nakupovat a spíše hledají příležitost jak cokoliv zdarma pořídit a rychle zpeněžit.

Realizace ovládání elektronického dveřního zámku je poměrně jednoduchá a lze ji při troše zručnosti realizovat bez odborné montáže. V principu se jedná pouze o ovládání vstupního napětí na elektronický zámek některým z ovládacích prvků jako je elektronický vrátný, kódový zámek nebo RFID přístupový terminál.

Montáž ovládání zámku

Základem montáže je instalace elektronického zámku do dveří v místě jazýčku zavíracího mechanismu. Zárubně dveří je nutné upravit rozbrušovací pilou tak, aby se do otvoru pro jazýček vešel celý zámek. Následně se k zámku přivede dvoužilový kabel, kterým se bude zámek ovládat. Elektronické zámky mívají polaritu, proto je nutné ji dodržet i při zapojování. Instalovaný elektronický zámek vyzkoušejte přivedením napětí na přívodní kabel. Elektronický zámek by měl dveře uvolnit.

Nyní je nutné instalovat některý z ovladačů elektronického zámku. Kódové zámky a RFID terminály mají funkci ovládání elektronického zámku ve své výbavě. Zajistí tak sepnutí obvodu elektronického zámku při zadání kódu na několik sekund a poté jej opět rozpojí. Kódový ovládací zámek tedy zajistí přerušování napájení do elektronického zámku. Proto se montuje jako spínač mezi elektronický zámek a jeho zdroj napájení. Ovladačů může být i více, poté se montují paralelně na sebe, aby došlo vždy při aktivaci některého z nich k propojení obvodu mezi elektronickým zámkem a jeho zdrojem. Většina ovládacích terminálů pro elektronické zámky mají svorky NO a C určené pro ovládání externích zařízení. Tyto dvě svorky se při úspěšné aktivaci spojí na nastavenou dobu. Popis zapojení ovládání elektronického zámku je uveden na obrázku níže.

Schéma zapojení ovládání elektronického zámku

Co budu potřebovat

  • Elektronický zámek napájený 12V
  • Napájecí zdroj do zásuvky 12V stejnosměrný minimálně 300mA
  • Ovládací terminál (kódový zámek, RFID terminál, nebo tlačítko)
  • Dvoužilový propojovací kabel
...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT