Katalog produktů

Automatické spínání světel pohybem osob

Jedním z nejčastějších způsobů jak ušetřit za elektřinu, kterou zbytečně prosvítíte je nezapomínat zhasínat za sebou světlo. Každý to jistě zná. Zapomenuté rozsvícené světlo po celý den nebo napomínání dětí, aby na chodbě zbytečně nesvítily.

Po setmění hledáte vypínač po zdi nebo na schodišti. Zakopáváte o odložené věci a né a né rozsvítit. To vše lze velmi jednoduše vyřešit pohybovým spínačem světel. Sám rozsvítí, sám zhasne a rozpozná den a noc. Jednoduše ušetříte na elektřině a ještě se nebudete muset starat o rozsvěcení a zhášení. Je to takový malý sluha, který se sám zaplatí.

Opravdu ušetřím?

Není nic jednoduššího než si to spočítat. Průměrné světlo obsahuje dvě žárovky, každou o 60 watech. To je 120 watů. Pokud zapomenete rozsvíceno přes den, bude světlo svítit přibližně 12 hodin. Spotřebuje se tedy přibližně 1,5kWh. Při ceně 6 Kč za kWh, je to tedy vyplýtvaných 9 Kč. Kolikrát za rok zapomenete takto rozsvícené světlo?

Pokud používáte pohybový spínač, zkrátí se doba svícení světla přibližně na polovinu. Odpadá totiž svícení, kdy nezhasínáte, protože přeci za chvilku půjdete zpět. Tím ušetříte přibližně 30 minut svícení denně. Při spotřebě výše uvedeného světla je to za rok 365 dnů * 0,5 hodiny * 0,12kWh * 6 Kč je 130 Kč ušetřeno.

Zapomenuté světlo10x90 Kč
Pravidelná úspora365 dnů130 Kč
Celkem za rok220Kč

Pokud tedy posčítáte jednotlivé ušetřené částky, dostanete se za rok téměř na cenu pohybového spínače a navíc si zvýšíte uživatelský komfort vašeho bydlení.

Zvládnu to nainstalovat sám?

Pohybové spínače mají poměrně jednoduchou instalaci. Počítá se u nich totiž s instalací do již používaného rozvodu elektřiny. Jsou tedy navrženy tak, aby se jednoduše nainstalovaly vedle světla na stropě nebo na rozvodnou krabici pod stropem. A protože fungují jako vypínač, vkládají se do stávajícího obvodu svícení. Obrázek ilustruje způsob zapojení běžného pohybového spínače do světelného obvodu.

Postup montáže

  1. Vypnete jističe osvětlení a ujistíte se, že ve světelném okruhu není napětí.
  2. Odkryjete připojovací svorkovnici světla a odpojíte fázový vodič (černý nebo hnědý) od světla.
  3. Fázový vodič (černý nebo hnědý) připojíte na hnědý vodič spínače.
  4. Modrý vodič u spínače připojíte na nulový vodič světla (také modrý).
  5. Červený vodič připojíte na světlo místo původně odpojeného fázového vodiče.
  6. Vše pěkně překontrolujete a zakryjete. Nyní můžete jít zkusit zapnout jističe.

Schéma zapojení pohybového spínače

Upozornění: Jedná se o zapojování zařízení na 220V. Manipulaci s těmito obvody by měl provádět pouze technik s potřebným vzděláním. Pokud si na to netroufáte, je dobré to přenechat odborníkovi.

Bude mi s tím fungovat i úsporná žárovka?

Ano, pohybové spínače světel fungují na principu klasického vypínače. Při pohybu v místnosti jednoduše připojí světlo k rozvodu 220V. Nezáleží tedy na typu použité žárovky nebo připojeného zařízení. Pohybovým spínačem lze spínat třeba i ventilátor v koupelně, reklamu před obchodem či jakékoliv jiné zařízení.

Jak dlouho bude světlo svítit?

Pohybové spínače mají možnost nastavení několika parametrů. Lze nastavit délku svícení po detekci pohybu. Dále se nastavuje úroveň okolního světla, pod kterou začne pohybový spínač rozsvěcet.

...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT