Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak správně vybrat zabezpečovací systém

Rating:     
Napsáno: 11 února 2014     Autor: Petr Honzík
Jak správně vybrat zabezpečovací systém

Oblast zabezpečovacích systémů je poměrně komplikovaná a v některých případech je nutná konzultace s odborníkem. K dosažení kvalitního návrhu zabezpečovacího systému je nutné posoudit několik aspektů. Nejprve se musí určit místnosti, které chceme zabezpečit. Ve většině případů se nezabezpečuje celý objekt, ale pouze část. Zabezpečení celého objektu by bylo finančně nákladné a v některých případech i zbytečné. Většinou se zabezpečují pouze místnosti, ve kterých jsou uloženy cenné předměty a drahá elektronika. Případně přístupové cesty k těmto místnostem.

Příklady můžete vidět na následujících obrázcích. Zabezpečované prostory jsou označeny modrou barvou a přístupové cesty červenou šipkou.

Jak vybrat místnosti k zabezpečení

Při výběru místností, které chceme zabezpečit, je vhodné, přihlédnout k jejich vzájemné poloze. Je mnohem nákladnější zabezpečovat místnosti, které na sebe nenavazují. Takto si vyberete místnosti, ve kterých jsou cennosti a elektronika. Případně lze uvažovat o přesunutí některých věcí do zabezpečovaných prostor (cennosti, důležité dokumenty, peníze).

Zjištění možných přístupových cest

Do vybraných místností, které chceme zabezpečit, vede vždy několik přístupových cest. Tyto cesty je nutné kontrolovat zabezpečovacím systémem. Za přístupové cesty lze považovat i okna ve výšce do 3 metrů (případně i balkón). Je nutno pokrýt možné způsoby narušení vybrané oblasti místností. Abychom mohli dosáhnout dobré ceny a kvalitního zabezpečení je nutné, udělat kompromisy.

Zloděj bývá chytrák a je jen na vás aby, jste ho přechytračili. Je to hra kdo z koho.

Lze předpokládat, že některé přístupové cesty jsou natolik komplikované pro zloděje, že je ve většině případů nepoužije. Zato přístupové cesty typu zadní dveře, prosklenná stěna a podobně se přímo nabízejí zloději k vniknutí do objektu.

Možné způsoby zabezpečení přístupových cest

Přístupové cesty lze zabezpečit různými typy detektorů. Záleží pouze na způsobu přístupové cesty a prostoru, který chceme zabezpečit zabezpečovacím systémem.

  • Detekce otevření dveří a okna– touto metodou lze zabezpečit jakékoliv dveře či okna. Detektor reaguje na otevření. Bohužel musí být instalován na každé okno či dveře zvlášť, což zvyšuje náklady a komplikuje instalaci při větším množství oken nebo dveří.
  • Detekce pohybu osoby– touto metodou lze detekovat pohyb osoby v místnosti. Detektory pohybu jsou schopny pokrýt místnosti až do 50 m2 ( ve výjimečných případech i větší). Detektor je jednoduchý jak na instalaci tak na údržbu. V takovémto případě již nemusíme zabezpečovat okna ani dveře. Celá místnost je pokryta detektorem pohybu.
  • Detekce rozbití skla– touto metodou lze detekovat rozbití skleněné výplně od 1 m2. Detektor je vhodný pro hlídání větších skleněných ploch jako jsou výlohy, prosklené stěny. Často bývá podpořen detektorem pohybu osob.

Z čeho se skládá zabezpečovací systém

Každý profesionální zabezpečovací systém má centrální ústřednu, která řídí všechny komponenty. K ovládání se používá kódové klávesnice nebo dálkového ovladače. K detekci narušení objektu se používají různé typy detektorů.

  • Kam umístit centrální ústřednu– centrální ústředna musí být umístěna tak, aby nemohlo dojít k jejímu narušení. V běžném provozu k ní není třeba přistupovat. Často se umisťuje do různých komor nebo na WC. Je vhodné dbát na to, aby nedošlo k přehřátí centrální ústředny při nevhodném umístění.
  • Kam umístit ovládací klávesnici– ovládací klávesnice se umísťuje ke vchodu do zabezpečeného prostoru. Slouží k aktivaci a deaktivaci systému, a proto je k ní nutný jednoduchý a rychlý přístup. Nejvhodnější je umístit klávesnici do hlídaného prostoru ale není to podmínkou.
  • Kam umístit detektory– infrapasivní detektor pohybu: umísťuje se nejlépe do rohu místnosti a to do výšky okolo 2 metrů. Je nutné, aby detektor pohybu nebyl zakryt nějakým předmětem. Také není vhodné, aby detektor pohybu přímo mířil na zdroje tepla (topení, klimatizace). Detektor tříštění skla: detektor se umísťuje naproti skleněné výplni a to maximálně do vzdálenosti 9 metrů od skleněné výplně. Jeho výška instalace od podlahy by měla být přibližně 2 metry. Magnetický detektor otevření dveří a oken: detektor se montuje na dveře či okna tak, aby nedošlo k jeho poškození během manipulace. Má dvě části: magnet a detekční část. Magnet se montuje na pohyblivou část dveří či oken. Detekční část těsně vedle magnetu ale na nepohyblivou část. Požární detektor: požární detektor reaguje na známky kouře. Proto se montuje na strop místnosti a to nad místo předpokládaného vzniku požáru nebo na střed místnosti. Požární detektor je schopen pokrýt místnost o rozloze okolo 30 m2.
  • Kam umístit sirénu– interiérová siréna se umísťuje do hlídaného objektu tak, aby nemohla být ovlivňována povětrnostními podmínkami a přitom byla hlídaná samotným bezpečnostním systémem. Exteriérovou sirénu lze umístit kamkoliv na hlídaný objekt. Není nutné, aby byla uvnitř hlídaného objektu, protože obsahuje prvky proti zneškodnění. Základem úspěšného umístění sirény je její dobrá slyšitelnost při poplachu. Ve většině případů se umísťuje na štít domu. Působí tak odstrašujícím způsobem a jasně dává na zřetel, že je objekt zabezpečen.

Propojení zabezpečovacího systému

Všechny komponenty zabezpečovacího systému, včetně klávesnice a sirény, jsou vždy přímo zavedeny do centrální ústředny (hvězdicové propojení). Komponenty se ve většině případů připojují dvoupárovým kabelem (čtyřžilový). Jejich zapojení není nijak zvlášť složité. Lze jej provést bez větších znalostí elektroinstalací běžným domácím nářadím.

Nastavení a instalace zabezpečovacího systému

Zabezpečovací systém si můžete nechat nainstalovat a spravovat odbornou firmou. Nebo si pořídit předkonfigurovaný zabezpečovací set. Ten je sestaven a připraven tak, aby jste ho mohli nainstalovat bez odborných znalostí zabezpečovací techniky. K instalaci poté potřebujete základní nástroje pro údržbu bytu.

Bezdrátový zabezpečovací systém nainstalujete za odpoledne a to i bez zkušeností.

Předkonfigurovaný zabezpečovací systém je přednastaven, a proto nepotřebujete zvláštní znalosti a nástroje pro složité nastavování zabezpečovacího systému.

Předkonfigurované zabezpečovací systémy

Naše firma Vám nabízí přednastavené zabezpečovací systémy pro amatérskou montáž. Takovéto systémy jsou předpřipraveny našimi odborníky tak, aby šly snadno namontovat a zprovoznit v běžných domácích podmínkách. Jsou vybaveny všemi potřebnými komponenty tak, abyste již nemuseli hledat, co potřebujete ke kvalitnímu zabezpečení vašeho domova. Důležité je, že předkonfigurované zabezpečovací systémy obsahují podrobný postup krok za krokem jejich instalací. S nastavováním si nemusíte lámat hlavu. To je již provedeno s ohledem na přiložené komponenty. Takto si můžete pořídit zabezpečovací systém za zlomek jeho ceny, kterou byste zaplatili za stejný zabezpečovací systém profesionální firmě. Při případných potížích nebo nejasnostech se můžete obrátit na naše techniky a obchodníky.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.