Katalog produktů

GSM alarm mám, ale jakou vybrat SIM kartu?

Většina soudobých alarmů a zabezpečovacích systémů využívá přenos poplachu a jiných informací o stavu alarmu na mobilní telefon před GSM síť. Pro tento přenos je třeba vlastnit telefonní SIM katru. Jedná se o totožnou SIM kartu, jako se běžně používá do mobilních telefonů. Většina alarmů a zabezpečovacích systémů podporuje všechny české operátory mobilních sítí. Proto na ně nemusíme při výběru brát příliš velký ohled.

Pokud jste si pořídili některý GSM alarm nebo zabezpečovací systém s GSM bránou případně jiné zařízení, které je ovládáno přes mobilní síť, budete si muset vybrat některou SIM kartu s vhodným tarifem.

Někteří prodejci již nabízí v balení SIM kartu, ale ta většinou nahrává spíše operátorovi nežli zákazníkům. Nejvhodnější je si projít současnou nabídku operátorů. Ta se totiž tak často mění, že se nedá stabilně doporučit žádný tarif. Proto je nutné, udělat si výběr zejména podle níže uvedených parametrů.

Kolik provolá můj GSM alarm?

Alarmy a zabezpečovací systémy s GSM komunikací a pokud jsou správně nastaveny a užívány vytváří minimální útratu za přenos informací. SMS zpráva nebo volání se totiž pošle až v případě poplachu nebo poruchy. U kvalitního alarmu to nemusí být žádná SMS ani volání během celého roku. Některé alarmy dovolují zasílat pravidelné informace o svém stavu například jednou měsíčně ve formě jedné SMS s údaji. Další útrata může vzniknout využíváním SMS zpráv k aktivaci a deaktivaci hlídacího režimu, kdy alarm potvrdí zpět přijetí příkazu.

Při běžném použití je proto útrata za komunikaci ve výši několika korun za rok. To se však moc nelíbí operátorům a snaží se SIM kartu různě zpoplatnit nebo vám nastavit placené služby, které nevyužijete. Nejčastější způsob je nutnost aspoň jednou za několik měsíců nabít kredit na určitou hodnotu s tím, že vám starý většinou propadne. Takováto SIM karta vychází většinou na cca 400 až 500kč ročně.

Operátor nabízí i paušální SIM kartu s měsíčním poplatkem obsahujícím různé služby v ceně. Pokud si dobře prostudujete nastavení SIM karty, zjistíte, že lze většinu služeb zakázat a tím snížit měsíční paušál i na 10kč. U paušálů je potřeba zajistit takzvanou funkci maximální útraty za dané časové období. Ta vás chrání například proti selhání alarmu nebo v případě, kdy jste daleko od domova a alarm začne vyhlašovat poplachy, zasílat SMS a nelze jej deaktivovat (zapomenutá kočka doma, otevřené okno a podobně). Není to běžná situace, ale může se to stát a mohlo by vám to provětrat peněženku. U předplacené karty vás ochrání výše kreditu na SIM kartě.

Co tedy chtít od operátora za tarif?

Požadujte po operátorovi tarif nebo předplacenou kartu s následujícími parametry a poté si dejte pozor na možná rizika, které vám mohou hrozit.

Předplacená SIM karta

Její používání nese riziko propadnutí kreditu a znefunkčnění SIM karty v momentě, kdy zapomenete dobít po požadované době. Tím se stává přenos poplachu z alarmu nefunkční. Pokud umí alarm hlídat výši kreditu, je předplacená karta nejvhodnější volba. Požadujte tedy:

  • Co nejdelší interval povinného dobíjení kreditu
  • Co nejnižší výše povinného dobití kreditu
  • Co nejlevnější SMS zprávy
  • Přístup k výši kreditu přes internet

SIM karta s paušálním tarifem

Její používání nese riziko neomezené útraty při zaslání většího množství SMS zpráv. Pokud však lze nastavit maximální útratu a ještě vypnout nepotřebné služby a tím snížit měsíční platbu, odpadne vám pravidelné dobíjení a z něj i riziko zapomenutí dobít. Co tedy požadovat:

  • Co nejnižší paušální poplatek za měsíc
  • Možnost nastavení maximální útraty z období
  • Co nejlevnější SMS zprávy
...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT