Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak ochránit domov proti požáru

Napsáno: 24 května 2019     Autor: Petr Honzík
Jak ochránit domov proti požáru Proč vlastně řešit ochranu proti požáru a jeho prevenci. Na toto téma se podíváme podrobněji, protože většina z nás jej silně podceňuje. Lidé ochranu proti požáru neřeší, dokud se jim nepřihodí nějaké neštěstí. Ti co již zažili požár, vědí, co může způsobit. Jak se tedy proti požáru správně chránit a připravit se na jeho případný vznik.

Ochrana proti požáru

Ochrana proti požáru se skládá z několika bodů: základním předpokladem je minimalizace vzniku požáru. Tu docílíme tím, že budeme dodržovat základní pravidla jako jsou pravidelné revize, kontrola elektrických spotřebičů a pořizování kvalitní elektroniky. Většina požárů vzniká od vadné elektroinstalace nebo vadných elektronických spotřebičů. Riziko požáru může zvyšovat i vybavení domácnosti, zejména velmi hořlavé předměty jako je čalounění a různé jiné velmi hořlavé vybavení. Není proto od věci před zakoupením nových věcí vždy zkontrolovat jejich požární odolnost.

Preventivní opatření

Jednou z velmi opomíjených oblastí je pravidelné provádění revizí elektroinstalace. Pravidelné provádění revizí dokáže odhalit vznikající závady, jež vedou nejčastěji k vznícení elektrospotřebiče nebo rozvodu. Pokud některý vypínač nebo zásuvka jiskří nebo se hřeje je vhodné ji okamžitě nechat zkontrolovat, aby nedošlo k jejich vznícení.

Zvyšte svoji bezpečnost. Provádějte pravidelné kontroly s nástrojem Revorg.cz

Rychlá reakce

Dalším základním bodem je včasná reakce na již vznikající požár. Pokud se požár dokáže lokalizovat již v jeho vzniku, lze ho velmi jednoduše uhasit s mnohem menšími následky. Dost často tak není třeba volat hasiče. Jednou z možností, jak včas detekovat vznikající požár, jsou požární hlásiče. Jedná se o malé zařízení, většinou na baterie, které neustále sleduje okolní prostor a jakmile detekuje kouř, spustí hlasitou sirénu. Tím vám umožní reagovat na vznikající požár například i v noci, když spíte a kouř neucítíte. Nejedná se však jenom o detekci kouře. Vhodné je zvážit i jiné detektory. Například detektor plynu nebo detektor oxidu uhelnatého. Záleží jaké spotřebiče v domácnosti používáte.

Okamžitý zásah

Pokud již požár vznikl, je nutné o něm okamžitě informovat své okolí. Následně začneme požár hasit. Vždy je nutné zvážit o jaký požár se jedná, začít hasit správnou metodou. Pokud bude hořet elektroinstalace, nikdy nesmíme hasit vodou. Pokud se jedná o vznícení horkého oleje, platí to samé. Nejvhodnější pro hašení je hasicí přístroj. Hasicí přístroj dokáže uhasit mnohem větší požár než běžná voda nabraná do kýble. Pokud se pokusíte hasit požár vodou, pravděpodobně se rozhoří mnohem více, než dokážete vůbec vodu do kýble natočit. Proto je vhodné doma mít vždy připraven hasicí přístroj. Cena hasicího přístroje je minimální oproti službě, kterou vám může zajistit v případě nouze.

Pokud požár nezvládáte sami, ihned ukončete hašení a volejte hasiče. Je zbytečné riskovat a ohrožovat majetek a životy ostatních tím, že se budete snažit požár zvládnout sami. Výjezd hasičů není zpoplatněn a jejich službu můžete využít kdykoliv, když se cítíte ohrožení požárem.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.