Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Je v dnešní době zámek dostačující?

Rating:     
Napsáno: 18 června 2015     Autor: Petr Honzík
Je v dnešní době zámek dostačující?

Mechanická ochrana majetku je velmi důležitá a považuje se za základní ochranu. Nikdo z nás nenechává odemčený byt. V dnešní době ale již nestačí pouze zámek nebo pevnější dveře k zamezení zlodějům v přístupu k vašemu majetku. Překonat zámek není nic těžkého a zvládá to většina zlodějů ať už hrubou silou nebo elegantnějším způsobem.

Lze překonat bezpečnostní zámek?

Až 80 procent majetku je u nás stále chráněno pouze mechanickou zábranou ve formě zámku, mříží nebo bezpečnostními dveřmi. Tato ochrana je však pouze dočasná a po jejím překonání je cesta k majetku volná. Bohužel metody na překonání mechanického zabezpečení se za posledních několik let značně vyvinuly a dovolují překonat i velmi dobré mechanické zabezpečení.

Hrubá síla

Touto metodou postupují ty nejméně znalí zloději. Pokud se jedná pouze o základní zámek nebo běžné panelákové dveře, stačí větší rána ramenem k jejích vylomení v místě zámku. Tato metoda bývá hlučná, a proto většina zlodějů spíše zlomí zámek. K přelomení zámku stačí větší kleště, kterými rozlomí zámek, aby se dostali k mechanice zámkové západky. Poté již není problém dveře otevřít.

Výháčkování zámku

Metoda založená na znalostech funkce zámku. Se znalostí principu funkce zámku lze pouhou mechanickou cestou uvolnit zarážku zamezující otevření dveří. Tato metoda se nejčastěji používá u automobilů nebo u jednoduchých zámků kůlen, sklepů a vchodů do bytových domů. Princip jednotlivých zámků se vyučuje na každé zámečnické škole a je součástí osnov.

Picking a raking pomocí planžet

Velmi častá metoda otvírání zámků pomocí planžety. Postupným posunem stavítek zámku dojde k jeho nastavení tak, že lze zámkem otočit a odemknout. Tuto metodu používají zruční zámečníci a je funkční u naprosté většiny běžných zámků. Před metodou Bumping key to byl nejoblíbenější způsob otvírání zámků. Nezanechává žádné stopy poškození zámku.

Bumping Key

Metoda pracující s upraveným polotovarem klíče dovolující úderem odemknout cylindrický zámek (většina typů dnešních zámků). Vhodným úderem lze překonat zámek bez jakéhokoliv poškození do několika sekund. Z důvodu minimálního poškození zámku, často i bez jakéhokoliv poškození bývá problém s uplatněním pojištění proti krádeži. Pojišťovny odmítají uhradit škody bez důkazu o známkách vloupání.

Planžetová pistole

Jedná se o zařízení původně určené pro policii. V dnešní době je možné ho pořídit přes internet. Planžetová pistole dokáže otevřít i dosti kvalitní zámky bez znalostí zámku a zručnosti. Využívá principu planžet a pick metody. Její variace s vibrační planžetou dovádí tento nástroj k dokonalosti. S tímto nástrojem zloděj defakto vlastní klíč od většiny dveří.

Překonání mříží

Bohužel většina mříží je odolná pouze do té míry, dokud nedojde k jejich přeřezání. Vzhledem k tomu, že mříže jsou často montovány z venkovní strany oken a dveří, dokáží pouze zloděje zpomalit. Po přeřezání již netvoří překážku. S bateriovou rozbrušovací pilou tak zbrzdí zloděje na pouhých pár minut.

Jediný způsob kdy jsou mříže účinné je jejich kombinace se zabezpečovacím systémem a montáží z vnitřní strany oken nebo dveří. V tomto případě totiž dojde po rozbití okna k aktivaci zabezpečovacího systému. Mříž však zamezí dalšímu postupu a zloděj nemá čas na její překonání. Často se takto chrání výlohy obchodů proti metodě „vyraž sklo, něco seber a uteč, než dorazí policie“.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.