Zabezpečení smlouvy proti manipulaci
Ale jak má smlouva vypadat vizuálně a jak má být zabezpečena proti manipulaci s jejím obsahem? Často jsme se setkali a to i u lepších právních kanceláří, že vám smlouvu vytisknou, sešijí kancelářskou sponkou a nechají podepsat. Pak stačí pouze opět smlouvu rozešít a vložit jiný obsah a je problém na světě. Nikdy takto sestavenou smlouvu nepodepisujte a ujistěte se, že má základní parametry, které jí chrání proti pozměnění obsahu. Zde je několik bodů, na kterých trvejte a jinak smlouvu nepodepisujte:
- Smlouva musí mít vždy číslované všechny stránky nejlépe formou „1. strana z 5“ aby nebylo možné jednoduše přidávat nové stránky do smlouvy.
- Smlouva by měla být tištěna oboustranně a mezery mezi odstavci a na konci stránek by měly být co nejmenší, aby nebylo možné do bílých míst přidat jakýkoliv text. Stačí věta navíc a je problém na světě.
- Smlouva by vždy měla být zajištěna proti rozešití na jednotlivé listy. Často se používá přelepení sponky s otiskem razítka nebo podpisem. Samolepky se však časem odloupnou a razítko vám udělají dnes na počkání za pár korun. Nejlepší je využít holografickou číslovanou plombu. Přelepíte s ní sponku a její číslo opíšete vedle vašeho podpisu. Plomba nejde bez poškození odlepit a sehnat novou plombu se stejným číslem je zhola nemožné.
Takto připravená smlouva nebo listina, která má výše uvedené náležitosti je mnohem odolnější proti manipulaci s obsahem a vypadá velmi profesionálně. Odradí tak potencionálního podvodníka a vzbudí respekt v druhé smluvní straně, která tak bude smlouvu přesněji dodržovat.