Katalog produktů

Ochrana listin, smluv a dokumentů

Ne jen před zloději je třeba chránit majetek. Ochrana je nutná i před podvodníky a jim podobnými osobami. Ty se váš alarm nepokusí překonat a domů vám také hned tak nepřijdou. Tyto osoby využívají právní kličky, vaši neopatrnost a neznalost v některých oblastech smluvních vztahů.

Každý již dnes ví, že si má dobře přečíst smlouvu nebo listinu, kterou podepisuje, ale tím to většinou končí. Jak ale má taková smlouva opravdu formálně vypadat a jaké má mít náležitosti, aby se z ní nestala noční můra? Obsahově a formálně ji určitě nechte zkontrolovat právním zástupcem vaší strany, abyste měli jistotu, že se nezavazujete k něčemu, k čemu určitě nechcete.

Zabezpečení smlouvy proti manipulaci

Ale jak má smlouva vypadat vizuálně a jak má být zabezpečena proti manipulaci s jejím obsahem? Často jsme se setkali a to i u lepších právních kanceláří, že vám smlouvu vytisknou, sešijí kancelářskou sponkou a nechají podepsat. Pak stačí pouze opět smlouvu rozešít a vložit jiný obsah a je problém na světě. Nikdy takto sestavenou smlouvu nepodepisujte a ujistěte se, že má základní parametry, které jí chrání proti pozměnění obsahu. Zde je několik bodů, na kterých trvejte a jinak smlouvu nepodepisujte:

  1. Smlouva musí mít vždy číslované všechny stránky nejlépe formou „1. strana z 5“ aby nebylo možné jednoduše přidávat nové stránky do smlouvy.
  2. Smlouva by měla být tištěna oboustranně a mezery mezi odstavci a na konci stránek by měly být co nejmenší, aby nebylo možné do bílých míst přidat jakýkoliv text. Stačí věta navíc a je problém na světě.
  3. Smlouva by vždy měla být zajištěna proti rozešití na jednotlivé listy. Často se používá přelepení sponky s otiskem razítka nebo podpisem. Samolepky se však časem odloupnou a razítko vám udělají dnes na počkání za pár korun. Nejlepší je využít holografickou číslovanou plombu. Přelepíte s ní sponku a její číslo opíšete vedle vašeho podpisu. Plomba nejde bez poškození odlepit a sehnat novou plombu se stejným číslem je zhola nemožné.

Takto připravená smlouva nebo listina, která má výše uvedené náležitosti je mnohem odolnější proti manipulaci s obsahem a vypadá velmi profesionálně. Odradí tak potencionálního podvodníka a vzbudí respekt v druhé smluvní straně, která tak bude smlouvu přesněji dodržovat.

...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT