Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Instalace kabeláže pro zabezpečovací systém

Rating:     
Napsáno: 13 dubna 2015     Autor: Petr Honzík
Instalace kabeláže pro zabezpečovací systém

Před samotnou instalací centrální jednotky a komponent drátového zabezpečovacího systému je nutné provést instalaci potřebných propojovacích kabelů. Otázkou bývá jaké kabely nejlépe použít pro instalaci, kolik mají mít vodičů a jaký mají mít jednotlivé vodiče průřez. Zodpovězení těchto otázek naleznete v následujícím textu.

Než začnete instalací rozvodů, je vhodné prostudovat článek jak správně vybrat zabezpečovací systém. Dozvíte se zde, které komponenty budete potřebovat a kam je nejvhodnější je umístit. Pokud již máte rozhodnuto kam co přijde, můžete přistoupit k instalaci kabeláže.

Umístění centrální jednotky

Centrální jednotka je srdcem systému a měla by být dobře chráněna. To znamená, že je vhodné ji umístit tak, aby ji zloděj neviděl hned při prvním vstupu do objektu. Při běžném používání zabezpečovacího systému není nutný přístup k centrální jednotce. Z tohoto důvodu je nejvhodnější umístění blízko rozvaděče nebo v technické místnosti objektu. Místnost by měla mít pokojovou teplotu a nikdy nižší než 5OC.

Jaký typ propojovacích kabelů vybrat

  • Napájení centrální jednotky - pro napájení centrální jednotky je nutné přivést 230V. Připojit lze centrální jednotku přímo do rozvaděče kabelem CYKY 3C 2x1,5mm2. Pokud toto není možné, lze také využít běžné flexo šňůry s koncovkou a připojit centrální jednotku přímo do zásuvky.

  • Ovládací klávesnice - klávesnice se připojuje 4 vodičovým slaboproudým kabelem nejlépe 4x0,5mm2. Vždy se propojuje klávesnice s centrální jednotkou.

  • Detektor pohybu - detektor se připojuje 4 vodičovým slaboproudým kabelem nejlépe 4x0,5mm2. Vždy se propojuje každý pohybový detektor s centrální jednotkou vlastním kabelem. Pokud je to ekonomické lze využít více-vodičový kabel a připojit více detektorů jedním kabelem. Pak je nutné připočíst pro každý nový detektor dva vodiče navíc (napájecí vodiče jsou společné).

  • Požární detektor - detektor požáru se připojuje 4 vodičovým slaboproudým kabelem nejlépe 4x0,5mm2. Vždy se propojuje každý požární detektor s centrální jednotkou vlastním kabelem. Pokud je to ekonomické, lze využít více-vodičový kabel a připojit více detektorů jedním kabelem. Pak je nutné připočíst pro každý nový detektor dva vodiče navíc (napájecí vodiče jsou společné).

  • Magnetický detektor - detektor pro okna nebo dveře se připojuje dvou-vodičovým kabelem 2x0,5mm2, nepotřebuje totiž napájení. Pokud budete potřebovat propojit více magnetických detektorů do jednoho okruhu (zóny), lze je propojit do série (propojení od jednoho k druhému, první a poslední do centrální jednotky).

  • Vnitřní siréna - vnitřní siréna se připojuje buď dvou-vodičový kabelem, pokud nemá vlastní ochranný kontakt, nebo čtyř-vodičový kabelem pokud má ochranný kontakt a budeme jej využívat. V bytech se často používá pouze siréna bez ochranného kontaktu na rozdíl od obchodů a kanceláří, kde se používá siréna s ochranným kontaktem proti sabotáži.

  • Venkovní siréna - exteriérová siréna se připojuje většinou šesti-vodičovým kabelem 6x0,5mm2. Přivádí se zde totiž napájení, signál pro houkání a ochranný kontakt. Některé sirény lze připojit i čtyř-vodičovým kabelem a to v případě, kdy se siréně dává signál k houkání odpojením od napájení (lze pouze u zálohovaných sirén).

  • Speciální detektory - většina detektorů se připojuje stejně jako pohybový detektor. Je však vhodné si projít instalační manuál konkrétního detektoru.

Struktura propojení zabezpečovacího systému

Zabezpečovací systémy se propojují do hvězdicové struktury. To znamená, že všechny komponenty se přivedou do centrální jednotky. Tam se připojí k řídícím a napájecím obvodům. Pokud je takto rozvedena instalace, lze následně veškeré modifikace zapojení dělat přímo v centrální jednotce bez nutnosti dalších instalací kabelů. Níže uvedený obrázek znázorňuje strukturu a typ vodičů pro běžný zabezpečovací systém.

Struktura propojení zabezpečovacího systému

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.