Katalog produktů

Dobrý alarm nebo dobrý zámek?

Při představě dobře zabezpečeného domova před zloději si většina populace představí kvalitní zámek na dveřích nebo přímo bezpečnostní dveře. Je to ale stále pravda? Elektrotechnika a nástroje jdou dopředu a zloději jsou také stále šikovnější a vynalézavější. Na rozdíl od toho uzamykací systémy využívají stále stejný princip a velkých inovací se v posledních letech nedočkaly.

Je tedy na snadě položit si otázku, zda-li je vhodnější zabezpečit svůj majetek mechanickým způsobem nebo elektronickým způsobem.

Nejdříve si provedeme srovnání obou způsobů zabezpečení. Mechanické zabezpečení spadá do kategorie pasivních zabezpečení. Pasivní zabezpečení klade odpor při pokusu o překonání. Pokud ale dojde k jeho překonání, tak již dále nezajišťuje žádnou formu odpor nebo upozornění na překonání.

Elektronické zabezpečení spadá do kategorie aktivního zabezpečení. Aktivní zabezpečení většinou neklade mechanický odpor při pokusu o překonání, ale provede přenos informace do svého okolí. To znamená, že vyvolá akustický poplach k upozornění bezprostředního okolí nebo předá informaci na určené místo.

Z policejních statistik vychází aktivní zabezpečení lépe než pasivní. Pachatel od svého činu ve většině případů upustí, pokud narazí na elektronický způsob zabezpečení. Je to dáno hlavně tím, že nemá žádnou jistotu, v jakém rozsahu došlo k přenosu informací o jeho vniknutí do objektu. V momentě, kdy dojde k vyhlášení poplachu, již nemá žádnou možnost k jeho odvrácení.

Ne vždy však může vycházet zabezpečovací systém takto jednoznačně lépe. Dost často bývají kombinovány oba způsoby zabezpečení. Zejména v případě chat a chalup. Dalším častým případem je využití pasivního zabezpečení ve formě trezoru, který je hlídán aktivním zabezpečovacím systémem. V takovém případě dojde k vyvolání poplachu ještě dříve, než se pachatel vůbec pokusí o jeho otevření.

Tabulka uvádí srovnání mechanického a elektronického zabezpečení běžného domu nebo bytu.

 Mechanický způsobElektronický způsob
Reakce na pokus o vloupáníKomplikuje vniknutí do objektuPřivolá pozornost okolí
Odolnost proti sabotážiLze překonat planžetouNelze při správné údržbě
Následná reakce na vniknutíŽádnáHoukání, volání na telefon
Náklady na pořízení2000 až 15000Kč3000 až 15000Kč
Složitost obsluhyBěžné zamykáníZadání PINu nebo dálkový ovladač
Náročnost montážeVýměna zámku nebo výměna zárubníInstalace rozvodů a detektorů
...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT