Takovýto systém můžete totiž provozovat pouze na svém soukromém pozemku. Pokud jej budete chtít provozovat na pozemku právnické osoby, jako například v bytovém domě, budete potřebovat souhlas všech osob žijících v tomto domě. V případě provozování kamerového systému se záznamem, například v kancelářích a obchodech, musí být vždy tato skutečnost oznámena před vstupem do takto střeženého objektu. Dále je pak nutné používat kamerový systém pouze k ochraně svého majetku a nikoliv k jakýmkoliv jiným účelům nebo to aspoň takto deklarovat při veškeré komunikaci.
Výběr kamerového systému
Nyní již ke správnému výběru kamerového systému. Kamerový systém se bude vždy skládat z jednotlivých kamer, záznamové jednotky a v některých případech i s připojení k internetu. Bezpečnostní kamery jsou vždy tím nejdůležitějším prvkem v kamerovém systému. Co totiž nenasnímají kamery, to již nijak nezískáte. Proto je dobré správně zvolit kvalitní rozlišení kamery a její ohniskovou vzdálenost.
Detailnější popis parametrů kamerových systémů naleznete v článku Bezpečnostní kamerové systémy a jejich parametry.
Kamery mohou být propojeny do záznamové jednotky drátově nebo bezdrátově. Bohužel bezdrátové propojení má do značné míry omezení na přenosovou vzdálenost. Je nutné počítat s přenosem pouze přes maximálně dvě cihlové zdi a to ještě jen při nižší kvalitě signálu. Nejčastěji se proto používá kabelové propojení, které je i spolehlivější a kvalitnější. Detailnější popis a srovnání drátových a bezdrátových kamerových systémů naleznete v článku Drátové versus bezdrátové kamerové systémy.
Záznamová jednotka zajišťuje provádění záznamu na paměťové médium, jako jsou SD karty nebo pevný disk, podobný jako se používá v PC. Všechny dnešní moderní záznamové jednotky umějí detekovat pohyb ve snímaném obraze a pořídit tak záznam pouze zajímavých událostí. Takováto metoda snižuje nároky na kapacitu paměti disku a navíc se velmi dobře provádí hledání událostí v těchto záznamech. Nemusíte tak procházet množství nahraných videosekvencí, ale filtrujete pouze krátké záznamy podle času.
Některé záznamové jednotky dovolují připojení k internetu a nahlížení na živý obraz i na záznam přes počítač, jak v lokální počítačové síti, tak přes internet vzdáleně odkudkoliv na světě. Některé záznamové jednotky umožňují nahlížení i přes chytré telefony. Můžete tak mít stále přehled o dění ve vašem domě.
Rozmístění kamerového systému
Jak vlastně rozmístit bezpečnostní kamery abyste dosáhli co nejlepšího výsledku a minimalizovali poškození kamerového systému pachatelem, který se jej pokusí pravděpodobně zneškodnit.
Pro umístění kamer se používá několik technik minimalizace poškození nebo sabotáže kamerového systému
- Párové kamery - u větších a dražších kamerových systémů se využívá dvojice kamer, které se navzájem sledují a při poškození jedné druhá provádí záznam pachatele. Případně přivolá ostrahu, pokud je kamera vybavena bezpečnostním kontaktem nebo záznamová jednotka rozezná ztrátu signálu od kamery.
- Ochrana polohou - další metodou je instalace bezpečnostních kamer mimo dosah běžného člověka tak, aby se zamezilo jejich zneškodnění bez žebříku. Takováto metoda se používá zejména na místech, kde by použití žebříku vyvolalo rozruch a pachatel si to nedovolí.
- Skryté kamery - často využívanou metodou je skrytí bezpečnostní kamery před zraky pachatele. Kameru lze skrýt například za průhledné zrcadlo nebo sklo se zrcadlovou fólií. Existují také PinHole kamery, které jsou přímo určeny pro skryté zabudování. K výhledu jim stačí pouze 3mm velký otvor. Lze je tak schovat například za informační panel, do rozvodné krabičky nebo do krytu nějakého zařízení jako je světlo a podobně.
- Mystifikace pachatele - s oblibou se také využívá mystifikace případného pachatele. Pro mystifikaci se využívají atrapy bezpečnostních kamer. Atrapy se nainstalují viditelně a tak, aby padli do oka pachatele jako první. Funkční kamery se instalují decentně a nenápadně. Pachatel se tak pustí rovnou do atrap kamer. Po zjištění, že se jedná o atrapu bezpečnostní kamery, již většinou nepokračuje v sabotáži ostatních kamer a v klidu se nechá natočit funkčními kamerami.
Nejen umístění bezpečnostních kamer je důležité. Nutné je vhodně umístit i záznamovou jednotku tak, aby ji při vloupání pachatel neodcizil, případně si jí nespletl s videorekordérem. Vzhledem k tomu, že většinou budete k záznamové jednotce potřebovat přístup pouze při hledání některého záznamu, není nutné ji mít příliš přístupnou. Pokud ji budete mít připojenu do počítačové sítě, můžete ji skrýt úplně a ovládat ji pouze přes počítač.
Složitost instalace kamerového systému
Složitost instalace kamerového systému je jednodušší, než by se zdálo. Při instalaci bezpečnostního kamerového systému budete potřebovat běžné nástroje k uchycení bezpečnostních kamer a kabelů.
Bližší popis o instalaci naleznete v návodu Jak nainstalovat bezpečnostní kamerový systém.
Montáž bezpečnostních kamer
Bezpečnostní kamery se šroubují na pevný podklad, většinou zeď nebo strop. Směr snímání se nastavuje otočným držákem. Každá kamera je zakončena dvěma konektory. Jeden konektor je určen pro připojení k záznamovému videu a druhý slouží k napájení kamery. Napájení se realizuje ve většině případů napájecím adaptérem do nejbližší zásuvky. Stačí jen propojit a zasunout do zásuvky.
Montáž záznamového videa
Bezpečnostní záznamové video nevyžaduje žádnou složitou montáž. Vzhledově je podobné jako běžné domácí video a také se tak instaluje. Vložíte ho na vybrané místo blízko televize nebo monitoru a vzájemně propojíte s televizí a do 220V. Na rozdíl od běžného videa je ale opatřeno sadou konektorů, pro jednotlivé kamery, a funkcemi jako je detekce pohybu a hledání v záznamech podle parametrů.
Záznamové video je vždy prodáváno bez pevného disku. Ten je nutno dokoupit. Instalace disku není složitá, ale na žádost ji zdarma provedeme před expedicí objednaného zboží.
Propojení jednotlivých komponent
Jednotlivé komponenty bezpečnostního kamerového systému se propojují koaxiálním kabelem. Vždy se propojuje kamera se záznamovým videem přímo. Na obou koncích je kabel opatřen koncovkami BNC. Většina kamer a záznamových videí je také opatřena konektory BNC, tudíž stačí pouze nasunout konektory a propojení je hotové.