Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Senioři vs. podvodníci - důvěřuj ale prověřuj

Rating:     
Napsáno: 07 prosince 2015     Autor: Petr Honzík
Senioři vs. podvodníci - důvěřuj ale prověřuj

Senioři a starší lidé jsou skupinou, na kterou se velmi často zaměřují různí vychytralí podvodníci a zloději. Je pro ně jednodušší v přímém kontaktu přesvědčit seniora o vpuštění do bytu nebo vydání hotovosti, než násilím vykrádat byty. Stačí jim k tomu výřečnost, to správné vystupování a odvaha. Proti takový vychytralcům vydávajícím se za různé kamarády, topenáře nebo podomní prodejce je těžké použít zabezpečovací systém nebo systém pro přivolání pomoci. Zde nefunguje elektronika ale psychologie a důvěřivost.

Senior si uvědomí svou chybu až pozdě a to už je zlodějíček dávno pryč i se svou kořistí. Zde je jediná obrana a to nedůvěřivost. Bohužel, seniorům ze staré školy toto moc nejde a spíše každému věří, než nevěří. Vždyť dříve byl přece každý poctivý a nikdo by nikomu neublížil. Těžko se jim vysvětluje, že to už dávno neplatí, pokud to tedy vůbec někdy platilo.

Jak na to jdou podvodníci

Defakto existují dva scénáře, jež používá většina zlodějíčků a podvodníků. Ty vycházejí ze stejného základu, zaštítit se nějakou důvěryhodnou osobou nebo firmou, kterou senior zná a nebude od ní čekat žádný podraz.

Podvodník přijde ke dveřím seniora s tím, že je zástupce vodáren nebo jiné známé firmy a žádá o vpouštění do bytu z důvodu nějaké opravy nebo montáže. Dost často dokonce dokáže předložit i průkaz oné společnosti, i když pochybného důvodu. To již většině seniorů dostačuje a podvodníka do bytu vpustí.

V druhém způsobu se podvodník představí jako kamarád některého z příbuzných seniora. Není problém nenápadně v hovoru od seniora vylákat jméno někoho z příbuzenstva. Pak se s ním již zaštiťovat jako osobou, která jej posílá, protože zmíněný příbuzný nemůže zrovna přijít. Touto pohádkou vyláká ze seniora malý obnos peněz. To mu však stačí na to, aby zjistil kde jsou v bytě uložené peníze a mohl je získat.

Jak jít na podvodníky

Základem obrany proti podomním podvodníkům je neotvírat dveře. Každé dveře mohou být vybaveny kukátkem a lze se přes ně domluvit. Než senior otevře, vždy se může zeptat, o koho se jedná a co od něj požaduje. Takto získané informace se dají vždy ověřit a to je základ obrany proti podvodníkům. Pokud se podvodník vydává za kamaráda příbuzného tak proč tomu příbuznému rovnou nezavolat a nezeptat se ho. Číslo na něj máme, tak v tom není problém.

Pokud se podvodník představí, jako zástupce firmy stačí kontaktovat firmu a zeptat se zdali je podvodník opravdu zaměstnancem a zdali byl poslán na konkrétní adresu. Vzhledem k tomu, že nejčastěji se podvodníci zaštiťují firmou typu vodovody, plynárny nebo rozvodnou společností není problém mít tyto čísla vypsané a to už jen z důvodu nějaké havárie. A pokud je z jiné firmy, která nemá se seniorem žádnou smlouvu o dodávkách čehokoliv, tak mu není nutno vůbec otvírat, co by taky v bytě dělal. Ať se obrátí na někoho z rodiny.

Pokud si senior není jist, může se vymluvit, že má zrovna návštěvu a že se mu to teď nehodí, ať přijde jindy a tím hovor ukončit.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.