Katalog produktů

Přivolání pomoci při zdravotních potížích

Spousta malých nebo přenosných zařízení je dnes napájena hlavně z baterií. Bohužel ne vždy v nich baterie vydrží tak dlouho, jak by si uživatel představoval. Často vydrží i mnohem méně než uvádí výrobce v parametrech výrobku. Čím je to tedy dané a jak správně vybrat baterii do konkrétního přístroje?

Na trhu existuje nepřeberné množství různých baterií od velmi levných primárních (nenabíjecích) baterií až po drahé sekundární (nabíjecí) baterie. Cena však není ukazatelem výdrže baterie ani její kvality. Kvalitu baterie lze alespoň trochu posoudit podle jejího výrobce. Výdrž baterie v konkrétním přístroji nikoliv. Výdrž baterie ovlivňuje více faktorů, ne jenom vlastní odběr konkrétního spotřebiče.

Základní typy baterií a jejich vlastnosti

Baterie si rozdělíme na nenabíjecí a nabíjecí. Jejich využití nemusí být vždy stejné a také jejich parametry jsou velmi rozdílné. Uvedené parametry jsou orientační a mohou se časem měnit s vývojem jednotlivých technologií. Naštěstí k lepšímu.

Primární nenabíjecí baterie

Primární baterie jsou určeny na jedno použití. Vyrábějí se různými technologiemi a podle toho mají danou kapacitu a výdrž. Nejlevnější a často používané zinko-uhlíkové baterie nabízejí nízkou kapacitu za velmi nízkou cenu. V dnešní době je pomalu nahrazují alkalické baterie, které mají značně vyšší kapacitu, někdy i několikanásobně a jejich cena začíná být velmi příznivá.

Nejvyšší kapacitu a výdrž mají lithiové baterie. Navíc dokáží vydržet i teploty pod bodem mrazu. Bohužel jejich cena bývá poněkud vyšší.

Sekundární nabíjecí baterie

Nabíjecí baterie nabízejí vhodnou alternativu pro primární baterie, pokud je využíváte ve větší míře. Dokáží dodat značný proud a lze je velmi jednoduše dobít a znova použít. Jejich kapacita se pohybuje v podobných rozmezích jako u primárních baterií. Jejich nevýhodou je rychlá ztráta kapacity. Znamená to samovolné vybíjení a to v řádu desítek procent měsíčně. Jsou vhodné zejména na kratší použití. Pokud je máme uskladněny, je vhodné je jednou za čas použít a znova nabít, aby se neznehodnotily.

Jaké baterie použít do spotřebiče

Základní parametrem při výběru bude samotný odběr zařízení a frekvence výměny baterií. Tyto dva parametry ovlivňují, jak vydrž baterie, tak utracenou sumu za provozování spotřebiče.

Spotřebič s velkým odběrem

Pro spotřebiče s velkým odběrem jsou vhodné buďto alkalické baterie, a to zejména v případě pokud spotřebič používáte jen občas.

Pokud spotřebič používáte velmi často, je vhodné zvolit nabíjecí baterie. Snížíte si náklady na provoz spotřebiče. V případě časté výměny nebude mít vliv na baterii samovolné vybíjení, které je nabíjecím bateriím vlastní.

Pokud se bude jednat o spotřebič bezpečnostního charakteru, jako jsou detektory nebo svítilny, použijte vždy alkalické baterie. Dobíjecí nejsou vhodné z důvodu samovolné ztráty kapacity.

Spotřebič s malým odběrem

Pro spotřebiče s malým odběrem, tedy odběry menší než 1mA, jsou nejvhodnější alkalické baterie. Alkalická baterie má největší kapacitu při malém dlouhodobém odběru. U spotřebičů s minimálním odběrem se předpokládá výměna baterie v delších časových intervalech. Z tohoto důvodu není vhodné používat velmi levné baterie. I když by vydrželi poměrně dlouho, vzhledem k odběru spotřebiče, hrozí zde vytečení baterie a zničení spotřebiče.

Spotřebič provozovaný ve venkovním prostředí

Baterie mají nejlepší parametry při pokojových teplotách. Pokud baterii potřebujete použít ve venkovních spotřebičích, je nutné počítat s jejich nižší kapacitou. Mráz baterii většinou zničí nebo oslabí. Odolná proti mrazu je pouze lithiová baterie a ta má také své limity. Nejvhodnější je vyměňovat baterie v takovém spotřebiči na jaře, kdy využijeme maximum kapacity přes léto. Pokud ji tam vložíte na podzim, bude baterie na jaře s největší pravděpodobností vybitá.

Spotřebič jako dětská hračka

Do dětských hraček je vhodné používat alkalické baterie. Tyto baterie po čase nevytékají a tak se vnitřní kyselina nedostane do kontaktu s dítětem, pokud na baterii zapomeneme. Pokud použijete nabíjecí baterii, mějte hračku pod dohledem. Nabíjecí baterie je schopna v případě poruchy dodat ohromné množství energie v krátkém okamžiku. Často pak dojde k jejímu značnému zahřátí, a může dítě popálit. Pro hračky které si děti berou do postele, není vhodné vůbec používat nabíjecí baterie.

Zinko-uhlíkové Alkalické Lithiové Nabíjecí
Vysoká spotřeba x x x x
Nízká spotřeba x x
Venkovní použití x
Dětská hračka x x omezení
Bezpečnostní zařízení x x
...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT