Kamerový systém je většinou nadstavbou zabezpečovacího systému. Jeho montáž je jednodušší než montáž zabezpečovacího systému. Základem je však správný výběr bezpečnostních kamer, aby výsledné pořízené záznamy byly co nejkvalitnější a použitelné pro následnou identifikaci.
Z těchto důvodů doporučujeme pečlivé prostudování postupu výběru a dalších článků z kategorie Rady a tipy.
Pojmy v bezpečnostních komponentech
Bezpečnostní kamera – jedná se o snímací bezpečnostní kamerové zařízení, které neustále pořizuje obraz scény a posílá jej na záznamový videorekordér nebo monitor. Právě bezpečnostní kamera je nejdůležitější prvek celého kamerového systému, který udává kvalitu pořízených snímků.
Bezdrátová bezpečnostní kamera – obdoba bezpečnostní kamery připojované přes kabelové rozvody. Bezdrátová kamera dovoluje přenos obrazu bez nutnosti instalace rozvodů. Přenos je však velmi omezen na vzdálenost a s tím i kvalita obrazu.
Bezpečnostní IP kamera – bezpečnostní kamera s možností přenosu obrazu přes počítačovou síť. Nelze je kombinovat s běžnými analogovými kamerami z kamerových systémů. IP kamery nabízejí širší možnosti nastavení a snímání, avšak IP kamerový systém je složitější na montáž a dražší na pořízení.
Kamerový systém – jedná se o soubor kamer, záznamového videorekordéru a monitoru pro pořizování videosekvencí ze sledovaného prostoru. Kamerový systém může být založen na analogových kamerách, dnes nejběžněji používaných, nebo na IP kamerách nabízejících větší možnosti, avšak dražší pořízení.
Záznamový videorekordér – pro záznam a uchování pořízených videosekvencí z bezpečnostních kamer se používají různé typy bezpečnostních videorekordérů. Většina bezpečnostních videorekordérů využívá k uložení SD kartu nebo pevný disk. Je nutné rozlišovat mezi videorekordéry pro analogové kamerové systémy a pro IP video systémy.
Atrapy bezpečnostních kamer – velmi oblíbenou formou jak zvýšit bezpečnost a přesvědčit okolí o kamerovém systému je instalace atrap bezpečnostních kamer. Atrapa kamery je vizuálně totožná s originální bezpečnostní kamerou. Pouze neobsahuje vnitřní elektroniku, a proto nemůže být zapojena do kamerového systému. Často se však používají jako doplněk funkčního kamerového systému k dosažení opticky většího systému.
Špionážní kamerové systémy – jedná se o malé nebo skryté kamery ve většině případů i s vestavěným nahrávacím systémem na SD kartu. Často bývají špionážní kamery schovány v tužce, zapalovači nebo jiném běžném předmětu. Při jejich použití je třeba dbát na zákonnou úpravu o dodržování soukromí, aby se majitel špionážní kamery nevystavoval soudnímu postihu.