Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jaké nebezpečí číhá na seniory v domácnosti

Rating:     
Napsáno: 11 září 2015     Autor: Petr Honzík
Jaké nebezpečí číhá na seniory v domácnosti

Domov a vlastní domácnost je sice synonymum pro bezpečné útočiště a pohodu. To ale neplatí vždy. Z domova se může stát past a pro seniory to platí tím spíše. Se zvyšujícím se věkem si lidé obecně hůře poradí v krizových situacích. Mohou reagovat pomaleji nebo neodhadnout výši hrozícího rizika.

Pokud se tedy rozhodujete zvýšit bezpečnost domácnosti seniora, je vhodně si projít celý objekt a zhodnotit možná rizika a číhající nebezpečí. Nemusí se totiž vždy jednat jenom o možnost přivolat si pomoc při zdravotních potížích. Může nastat spousta dalších kritických situací.

Jak tedy postupovat při hledání rizik v domácnosti seniora?

Vznik požáru

Základem je pokrytí možnosti vzniku požáru a to zejména v kuchyni. Zapomenuté jídlo na vařiči bývá u seniorů nejčastějším důvodem vyhoření. Bohužel kouř ve spánku člověka neprobudí, ale udusí ho.

Únik plynu

Zejména pokud je používaný plynový vařič, je vhodné instalovat detektor hořlavých plynů. Ten je schopen zajistit přivolání pomoci při úniku plynu. K tomu může dojít zhasnutím plamene například při vytečení vařící tekutiny z hrnce.

Vznik oxidu uhelnatého

Pokud je k ohřevu vody používáno karmy nebo plynového kotle, může dojít vlivem špatného užití nebo závady ke vzniku oxidu uhelnatého. Stačí, aby nedocházelo k dostatečnému přísunu vzduchu ke karmě.

Zdravotní potíže a nehybnost

Ne při všech zdravotních potížích si lze pomoc přivolat stiskem tísňového tlačítka. Pokud zůstane senior ležet v posteli z důvodu nevolnosti nebo jiné slabosti nemusí si být schopen tísňové tlačítko stisknout. Případně upadne a zůstane ležet bez tísňového tlačítka v dosahu.

V takovém případě lze monitorovat denní aktivitu. Pokud dojde k jejímu narušení je přivolána pomoc. Monitorování denní aktivity může být ve formě hlídání otevření dveří na WC v časovém intervalu 7:00 až 12:00. Pokud k tomu nedojde je to indikováno jako potíž a je přivolána pomoc. Nestane se tak, že senior zůstává ležet na zemi do doby, než jej někdo přijde navštívit.

Změna zdravotního stavu

Lze také sledovat zdravotní stav seniora například formou měření tlaku a tepu. Pokud se senior necítí příliš dobře, provede si měření tlaku a tepu. Případně toto měření provádí pravidelně, například každý týden. Pokud se naměřená hodnota dostane mimo nastavené meze, je informována případná pomoc, která může zajistit následné vyšetření. Senior se tak nemusí starat o výsledek měření a pamatovat si přípustné meze svého tlaku a tepu.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.