Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Princip ovládání termoelektrické hlavice topného tělesa

Rating:     
Napsáno: 21 října 2015     Autor: Petr Honzík
Princip ovládání termoelektrické hlavice topného tělesa

Termoelektrické hlavice pro oběhové teplovodní vytápění s připojeným termostatem nabízí efektivní využití topení a velmi jednoduchou instalaci. Jejich nasazení lze zvládnout i se základními technickými znalostmi.

Termoelektrické hlavice pro oběhové teplovodní vytápění postupně nahrazují oblíbené manuální termoregulační hlavice pro topná tělesa. Přinášejí totiž značně vyšší úspory na topných nákladech a jejich nasazení lze zvládnout bez hlubších technických znalostí.

Základem instalace je pochopení principu ovládání termoregulační hlavice připojeným regulačním termostatem. Termostat tak může ovládat topné těleso na základě aktuální teploty v místnosti. Tím získáte efektivní regulaci a vyšší teplotní komfort.

Termoelektrická hlavice funguje na principu přivedení napájecího napětí a tím k otevření nebo uzavření ventilu dle typu hlavice (typ NO nebo NC). Napětí musí být přivedeno vždy po celou dobu, co požadujeme daný stav hlavice. Samotné přivádění napětí na termoelektrickou hlavici zajišťuje regulační termostat. Ten má jako výstup většinou spínací kontakt a sepne obvod na dobu, po kterou požaduje otevřené topné těleso.

Základní zapojení termoelektrické hlavice

Základní zapojení je velmi jednoduchý obvod zobrazený na obrázku níže. Napájecí napětí 230V ze zásuvky je vedeno přes termostat přímo do hlavice. Vždy takto veďte fázový vodič přes termostat z důvodu vyšší bezpečnosti. Termostat tak ovládá přívod k hlavici.

Pro termoelektrickou hlavici na 24V je obvod stejný, pouze se nepřipojuje k zásuvce přímo, ale přes napájecí adapter, který zajišťuje správné napájení 24V AC.

Schéma zapojení drátového termostatu

V případě, že máme termostat s bezdrátovou spínací jednotkou zapojitelnou přímo do zásuvky 230V, je situace ještě jednodušší. Termostat přímo zajišťuje spínání jednotky a tím přivádí napětí na termoelektrickou hlavici. Hlavice se tak pouze vloží do zásuvky spínací jednotky a tím je zapojení hotové.

Schéma zapojení  bezdrátového termostatu

Upozornění: v případě rozvodů 230V je vhodné zvážit, zdali nesvěřit samotné zapojení odborníkům. Nebudete se tak vystavovat riziku úrazu elektrikou. Případně si nechte celý regulační systém připravit před zasláním. Poté jej pouze zapojíte stejně jako jiné domácí spotřebiče.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.
Dopravné produktu