Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak propojit termostat s elektrickým přímotopem

Rating:     
Napsáno: 03 srpna 2016     Autor: Petr Honzík
Jak propojit termostat s elektrickým přímotopem

Elektronické přímotopy a topné obrazy jsou jedním z nejdražších způsobů vytápění objektů. Ale také jedním z nejjednodušeji regulovatelných topných systémů s rychlým náběhem a dobrou odezvou na regulaci. Proto se je vyplatí regulovat a snížit si tak náklady na topení.

Přímotopy jsou napájeny rovnou z 230V a většinou mívají jednoduchý termostat v sobě, který zajistí základní regulaci a hlídá, aby se přímotop nepřehřál a nezačal hořet. Vestavěný termostat bývá velmi hrubě kalibrovaný a nedovoluje nastavení topného programu. Proto je nejvhodnější předřadit před přímotop kvalitní termostat s možností nastavování teplot a topných programů. Získáte tím spoustu výhod:

  • přesnou regulaci pokojové teploty
  • snížení nákladů za vytápění
  • zvýšení teplotního komfortu
  • prodloužení životnosti topných těles přímotopu

Propojení termostatu s přímotopem

Většina termostatů je schopna ovládat přímotop bez dalších elektronických prvků. Zajišťují spínání napájecího napětí na přímotop, který podle toho topí. Samotný termostat přímotopu se musí vyřadit a to tak, že se nastaví na nejvyšší teplotu, jakou umožňuje.

Před připojením zkontrolujte spínací proud termostatu a příkon samotného přímotopu. Je nutné, aby termostat byl schopen příkon přímotopu sepnout bez vlastního poškození. U termostatu bývá udáván často spínací proud místo maximálního spínacího příkonu. Přibližný příkon, například pro 16A termostat, který je termostat schopen sepnout potom získáme:

U [V] * I [A] = P [W] tedy 230V * 16A = 3680W

Je vhodné si nechat nějakou rezervu a k takovému termostatu připojovat přímotop maximálně s příkonem 3500W (3,5kW).

Schéma zapojení termostatu a přímotopu.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.