Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak připojit k termostatu elektronický regulační ventil

Rating:     
Napsáno: 03 srpna 2016     Autor: Petr Honzík
Jak připojit k termostatu elektronický regulační ventil

Pokud je objekt vytápěn oběhovým topným systémem a je požadavek na regulaci jednotlivých místností, lze to realizovat pouze přes regulační ventily na jednotlivých topných tělesech. Ty lze samostatně regulovat termostaty a dosáhnout tak nezávisle požadované teploty v každé místnosti.

Regulace jednotlivých topných těles dovoluje nastavování teplot nezávisle a přesně podle požadavků a účelu jednotlivých místností. Lze tak dosáhnout nejlepšího teplotního komfortu a značné úspory. Nemusí se tak zbytečně topit tam, kde celý den nikdo není a přitom si zatopit v místnosti, kde se přes den žije.


Výhody lokální regulace těles:

  • Vyšší teplotní komfort v místnostech
  • Vyšší úspora na topných nákladech
  • Nastavování teploty podle tipu místnosti
  • Různé teplotní programy pro různé místnosti

Jak je náročná instalace regulačních hlavic

Elektronické regulační hlavice se instalují na ventil na topném tělese. Ventil v naprosté většině případů není nutno měnit. Pouze se sejme původní hlavice a nasadí se nová elektronická hlavice. Nemusí se zasahovat do topné soustavy ani vypouštět oběhovou vodu. Instalaci lze provést i za běhu v topné sezóně.

Propojení ventilu a termostatu

Elektronická hlavice a ventil jsou ovládané napětím přivedeným na přívody regulační hlavice. Toto napětí se přivádí přes termostat, který tak dokáže regulovat topné těleso otvíráním a zavíráním ventilu. Propojení je jednoduché, pouze záleží na typu ventilu a regulační hlavice.

Regulační hlavice se vyrábějí v několika typech a na různá napájení. To je nutné dodržet pro správnou funkci:

  • Hlavice typu NO– po přivedení napětí uzavře ventil.
  • Hlavice typu NC– po přivedení napětí otevře ventil.

Podle typu regulační hlavice je nutné volit typ výstupu na termostatu, tak aby při požadavku na topení došlo k otevření ventilu na topném tělese.

  • Termostat s výstupem NO používá hlavici typu NC.
  • Termostat s výstupem NC používá hlavici typu NO.

Pokud má termostat aktivní výstup s napětím stejným, jako potřebuje regulační hlavice k otevření, stačí jej pouze s hlavicí propojit. Pokud má termostat pasivní výstup, je nutno přivést napětí pro regulační hlavici z externího zdroje, například napájecího adaptéru.

Schéma zapojení termostatu a regulační hlavice

Schéma zapojení termostatu a regulační hlavice.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.