Katalog produktů

Autonomní regulace topení v objektu a její výhody

Základní regulace topení je tou nejjednodušší a nejlevnější cestou k regulaci teploty v objektu. Má však některá úskalí a nevýhody. Ruku v ruce s tím jde i nižší úspora na topných nákladech. Může být však začátkem k následné autonomní regulaci objektu.

Základní regulace topení využívá k nastavování teploty v objektu ovládání zdroje tepla. Tato metoda je nejlevnější a vyžaduje minimální nároky na pořízení a instalaci. Je ale nutné počítat s nižším teplotním komfortem a nižší úsporou na topných nákladech.

Výhody základní regulace topení

  • Levná na pořizovací náklady.
  • Jednoduchá na instalaci a zprovoznění.

Nevýhody základní regulace topení

  • Nízká úspora na topných nákladech.
  • Teplotní komfort vytváří jen v místnosti, kde je termostat.
  • Problematické nastavení teploty v ostatních místnostech.

Jak funguje základní regulace topení

Základem regulace je termostat instalovaný většinou v hlavní místnosti nebo v obývacím pokoji. Zde se zajišťuje měření teploty a podle ní se také provádí regulace. Reguluje se přímo zdroj tepla a to jeho vypínáním a zapínáním. Není tak nutno dalších regulačních komponent. Zde také vzniká největší nevýhoda této regulace. Teplota v ostatních místnostech se řídí dle teploty v hlavní místnosti. Pokud je například v hlavní místnosti dost teplo a v jiné zima, nelze studenou místnost vytápět, dokud termostat v hlavní místnosti neaktivuje kotel. Naladit celý systém tak, aby byla požadovaná teplota ve všech místnostech, je prakticky nemožné.

Schéma zapojení ovládání topného tělesa termostatem
Základní schéma zapojení ovládání topného tělesa  termostatem

...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT