Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Elektronika a mráz, lze ji provozovat?

Rating:     
Napsáno: 02 října 2015     Autor: Petr Honzík
Elektronika a mráz, lze ji provozovat? Jak funguje elektronika při nízkých teplotách a pod bodem mrazu? Většina výrobků má uvedenou provozní teplotu nad bodem mrazu a často nad 10°C. Proč tomu tak je? Lze instalovat takovou elektroniku do prostor, kde klesá teplota k nule nebo tam dokonce i mrzne?

Elektronika sama o sobě není příliš náchylná na teplotu. Většina přístrojů dokáže fungovat v podstatně větším teplotním rozmezí, než je uvedeno v přiložené dokumentaci. Základem je, aby teplota neovlivnila samotnou funkci přístroje a nezpůsobila srážení vlhkosti na elektronice. Při teplotě mimo stanovený rozsah bude většina přístrojů pracovat dále, mohou se však měnit jejich parametry, které garantuje výrobce. Proto takový provoz je pouze na riziko uživatele a nelze uplatnit reklamaci z důvodu, že zařízení má odlišné parametry nebo nefunguje tak jak má.

Jak provozovat zařízení v mrazu, pokud to je nevyhnutelné?

Pokud potřebujete provozovat zařízení mimo stanovené teplotní podmínky výrobcem, je nejvhodnější vyzkoušet potřebnou funkci při požadované teplotě. Pokud zajistíme, aby zařízení při nízkých teplotách nenavlhlo, nenatekla do něj voda nebo se v něm nesrážela voda, neměl by mráz elektronice ublížit.

Je však nutné ohlídat části zařízení, které jsou na mráz nejcitlivější. Nejčastěji to bývá baterie, displej nebo speciální senzory.

Baterie

Do mrazu je vhodné použít kvalitní baterie, nejlépe alkalické. I tak mráz zkrátí jejich životnost a bude, je nutné častěji měnit. Nejvhodnější je vyměnit baterii vždy na podzim, když klesají teploty. Je vhodné počítat s tím, že baterie může mít i jen třetinovou kapacitu než při dovolené pracovní teplotě.

Displej

U displejů bývá problém v tom, že při mrazu fungují velmi pomalu a ztrácení jas. U kvalitních displejů se při zvýšení teploty funkce vrátí do normálu. Pokud tak potřebujeme displej použít, musíme většinou zařízení dostat do doporučených teplotních podmínek.

Senzory

U speciálních senzorů je třeba zjistit, z jakých látek jsou a zdali tyto látky nemohou být poškozeny mrazem. Například elektrochemický senzor oxidu uhelnatého může být mrazem znehodnocen. U detektoru pohybu, jenž pracuje na principu sledování teploty lidského těla, bude mít nízká teplota a mráz velký dopad na jeho citlivost.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.