Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak může vzniknout falešný poplach u zabezpečovacího systému

Rating:     
Napsáno: 17 září 2015     Autor: Petr Honzík
Jak může vzniknout falešný poplach u zabezpečovacího systému

Falešný nebo samovolný poplach je u moderních zabezpečovacích systémů výjimečný. Ve většině případů bývá způsobený uživatelem nebo nevhodnou montáží některého z detektorů, zejména pak pohybových detektorů. Naštěstí náprava je poměrně jednoduchá, stačí detektor správně namontovat nebo přemístit a falešné poplachy ustanou.

Otevřené okno nebo jen přivřené okno

Pokud ponecháte otevřené okno a pod ním bude zdroj tepla jako je radiátor nebo přímotopné topení, může to způsobit falešný poplach. Zejména velmi levné detektory pohybu mohou zachytit i vířící vzduch ohřívaný radiátorem. V momentě, kdy se vzduch ohřeje na teplotu lidského těla a oknem foukne do místnosti, může to detektor pohybu vyhodnotit jako pohyb v místnosti.

Řešení: Je nutno okno zavírat nebo přemístit detektor.

Záclona nad radiátorem

Pokud je nad radiátorem záclona nebo závěs a při topení dochází k jejich pohybu, může to pohybový detektor vyhodnotit jako narušení. Bývá to jen zřídka, jelikož stoupající vzduch nerozhýbe záclonu natolik, aby to detektor považoval za pohyb. Častěji při tom musí být otevřené okno, v takovém případě může průvan záclonu dostatečně rozhýbat.

Řešení: Je nutno okno zavírat nebo přemístit detektor.

Klimatizace nebo ventilace

Klimatizace v kombinaci s vlnící se záclonou nebo závěsem bývá častým zdrojem falešných poplachů. Klimatizace často v režimu topení fouká vzduch o blízkosti teploty lidského těla. Foukáním rozhýbe závěs a detektor to vyhodnocuje jako pohyb osob a vyhlásí poplach.

Řešení: Přemístěte detektor nebo odstraňte záclonu.

Zimní a podzimní západ slunce

Pokud je detektor pohybu namontován příliš nízko nebo má proti sobě velké okno, kterým na něj může přímo svítit slunce, může to způsobit falešný poplach. Tento poplach bývá ve slunečné dny vždy v téměř stejnou dobu. Většinou to bývá později na podzim, kdy je slunce natolik nízko, že dokáže svítit přímo na detektor.

Řešení: Instalujte detektor výš, aby na něj slunce nemohlo svítit.

Chybně utěsněné otvory do detektoru

Pokud při instalaci detektoru pohybu vrtáte díru do krytu, je vhodné ji udělat na míru drátu, kterým jej budete připojovat. Pokud totiž dovnitř detektoru může proniknout hmyz, je možnost vyvolání falešného poplachu. Zejména u těch nejlevnějších detektorů, jež nemají teplotní kompenzaci. Pavouk chodící přímo přes detekční člen je pro detektor natolik velký, že jej může detektor vyhodnotit jako pohyb.

Řešení: Vyčistěte detektor a utěsněte tmelem všechny zbytečné otvory do detektoru.

Domácí zvíře volně v domě

Ano domácí zvířata bývají nejčastější příčinnou falešného poplachu. A to i přes to, že lze některé detektory osadit takzvanou anti-zvířecí čočkou. Ta pouze otupí detektor a zastíní mu spodní část detektoru. Pro malého psa to může být dostačující, ale kočka může vyskočit na nábytek nebo křeslo a dostat se dostatečně blízko a vysoko, aby ji detektor rozpoznal jako pohyb.

Řešení: vymezte zvířeti prostor, který není zabezpečen nebo volte jiný typ zabezpečení pro danou místnost než detekci pohybu.

Volné dveře nebo vrata

Každý magnetický detektor má danou vzdálenost detekce. Pokud dojde ke vzdálení obou částí magnetického detektoru na tuto vzdálenost nebo větší, vyhodnotí to jako otevření. Z tohoto důvodu je nutné správně volit magnetický detektor na konkrétní dveře nebo vrata. Pokud mají dveře velkou vůli v zárubních, je nutné zvolit magnetický detektor s větší vzdáleností. Tento problém bývá zejména u vrat, kde může být vůle i několik centimetrů a při větru se poté dveře hýbou a vyvolávají poplachy.

Řešení: seřiďte dveře nebo zvolte magnetický detektor s větší vzdáleností.

Nevhodné prostředí pro detektor

Každý detektor má dané prostředí, pro které byl konstruován. Pokud toto prostředí není dodrženo, může se to začít projevovat falešnou detekcí. Toto platí zejména pro detektory pohybu, ty ve venkovním prostředí nefungují spolehlivě. Detekce pohybu ve venkovní prostředí je poměrně obtížná a vždy problematická i v případě detektorů určených do venkovního prostředí. Z tohoto důvodu je venkovní detektor mnohonásobně dražší než detektor do interiéru, nelze jej totiž pouze utěsnit proti dešti.

Řešení: správná volba detektoru pro správné prostředí.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.