Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Jak hlídat včelí úl nebo celou včelnici proti krádeži

Rating:     
Napsáno: 18 února 2016     Autor: Petr Honzík
Jak hlídat včelí úl nebo celou včelnici proti krádeži

Dnes už ani včely neodolají zlodějům a čím dál častěji se stávají úly i celé včelnice obětí nájezdů zlodějů. Nejedná se jim ani tak o med, ale o celý úl včetně včelstva. Doplňují si tak vlastní včelnice po zimním úhynu. Je to levné, rychlé a bezpracné. Škoda ostatních je nezajímá.

Zejména odlehlé včelnice na krajích lesů a polí s jednoduchým přístupem se stávají nejčastější objetí zlodějů. Na jaře se ztrácejí celé úly včetně včelstev a během medobraní nástavky s medem. Ukrást úl je jednoduché a rychlé. Těžko někdo rozezná, že se nejedná o včelaře vlastníka, ale o zloděje.

Zabezpečení včelnice ale není jen tak. Hraje zde roli mnoho faktorů, které nejsou až zas tak běžné pro současné bezpečnostní alarmy a jejich použití:

 • Včelnice většinou nemá přívod 230V.
 • Většina včelnic se skládá z mnoha jednotlivých úlů.
 • Minimální prostor pro instalaci alarmu do úlu.
 • Venkovní povětrnostní podmínky.

Všechny tyto faktory značně omezují výběr dostupných zabezpečovacích systémů a alarmů na trhu. Zejména pak nutnost bateriového napájení, které v kombinaci s výdrží baterií dělá největší omezení. Další problém je, že úly jsou rozestavěny jednotlivě a je těžké zajistit jejich zabezpečení jako celku. Je nutno hlídat každý včelí úl zvlášť, neboť je těžké uhodnout, který bude ukraden a kolik. Jednou z cest je hlídat vždy krajní včelí úly, nebo ty, které jsou nejpřístupnější nebo nejnovější.

Hlídání včelnice

Pokud je včelnice v dosahu, a lze při informaci o narušení úlu zajistit jejich kontrolu, lze hlídat včelí úly pomocí detektorů podobně jako okna v běžném domě. Do každého včelího úlu se namontuje bezdrátový magnetický detektor, který detekuje pohyb s včelím úlem. Lze tak hlídat i sejmutí střechy včelího úlu. Magnetický detektor je spolehlivý a nevytváří zbytečné falešné poplachy.

Do některého z úlů se instaluje centrální jednotka, jež zajistí příjem informace od magnetického detektoru a odeslání SMS informace o narušení některého z včelích úlů.

Důležité informace pro instalaci:

 • Instalace musí být provedena dostatečně nenápadně.
 • Nutná pravidelná kontrola baterií, zejména v centrální jednotce.
 • Utěsnění elektroniky tak, aby nedocházelo ke styku s propolisem a voskem.

Hlídání mobilního včelína

U včelína je hlídání poněkud jednodušší. Lze totiž stavět na tom, že zloděj musí vlézt dovnitř a tím narušit uzavřený prostor. Poté stačí hlídat jen vstup do tohoto prostoru. Tím je vyřešena ochrana všech včelstev. Stačí použít základní bateriový GSM alarm a pomocí magnetického detektoru hlídat otevření dveří. Jakmile někdo vleze dovnitř, alarm předá tuto informaci na mobilní telefon.

Lze také využít alarm s přenosem obrazu formou SMS nebo formou e-mailu. Tím lze verifikovat, zdali se jedná o poplach a mít i důkaz o tom, kdo to byl. Není však vhodné používat fotopast bez přenosu obrazu. Pokud totiž není velmi dobře schovaná, zloděj ji zneškodní. Fotopast je spíše doplněk k alarmu, jelikož bez přenosu nedokáže odeslat informaci o narušení.

Trasování ukradeného včelího úlu nebo včelína

Na trhu se objevují i trasovací alarmy, jež dokáží informovat o pohybu včelína nebo úlu. Lze tak vyhledat ukradený včelí úl nebo odtaženou včelnici. Má to však několik zádrhelů, jež zamezují širokému použití.

 • Nutnost instalace do každého včelího úlu. Nevíte, který vám ukradnou.
 • Vysoká cena pořízení jedné trasovací jednotky.
 • Některé jednotky vyžadují paušální poplatek za provoz.
 • Nenápadná instalace vyhledávače do vnitřních prostor včelího úlu.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.