Jak tedy vybrat obranný sprej
Při výběru obranného spreje je nutné zejména přihlédnout k následujícímu:
- Situace, ve které bude obranný sprej použit. (malé prostory, interiér nebo exteriér )
- Typ útočníka, proti kterému bude obranný sprej použit. (podnapilá osoba, zvíře)
- Vzdálenost, na kterou bude obranný sprej použit. (uvnitř automobilu nebo venkovní prostředí)
Pepřové obranné spreje lze dělit podle typu látky v nich obsažené, podle typu rozprašování obsažené látky a také podle velikosti. Při správném výběru spreje lze obranu podstatně zefektivnit a zjednodušit.
Typy obsažených látek obranného spreje
Spreje s látkou CN a CS jsou slzotvorné spreje s látkou působící na oční sliznici. Jejich účinek nastává až po několika sekundách při styku se sliznicí a jejich účinnost je omezena. Pokud má útočník snížený práh citlivosti na bolest (podnapilá osoba, bojové plemeno psa), nebudou dostatečně účinné. Na druhou stranu jsou dostupné a levné.
Spreje s látkou OC jsou naplněny výtažkem z kajenského pepře. Ten způsobuje silné slzení, dušnost, dráždivý kašel a pálení pokožky. Jeho účinnost je okamžitá a zneškodní i útočníka se sníženým prahem citlivosti na bolest.
Způsoby rozprašování látky
Pěnový sprej: Vypouští užší proud tryskající pěny. Lze ho použít ve stísněných prostorách (auto, výtah nebo WC). Nehrozí nebezpečí nadýchání bránící se osobou v malých prostorách.
Mlhový sprej: Vytváří mlhu, kterou lze okamžitě vdechnout. Nevhodný do malých prostor nebo do venkovního prostředí. Je velmi citlivý na povětrnostní podmínky. Výtečný proti útočícímu zvířeti. Velmi rychlá reakce na zasažená místa.
Tekutý sprej: Vypouští proud malých kapek tekutiny. Nevhodný do malých prostor, kde hrozí nadýchání bránící se osobou. Výtečný proti útočícímu zvířeti. Není příliš citlivý na povětrnostní podmínky.
Velikost obranného spreje
Malý sprej: Vhodný do kabelky, dobře se schová v dlani. Má menší dosah. Není vhodný pro osoby se silnějšími prsty.
Velký sprej: Vhodný do obranných přístrojů. Má velký dosah až 4 metry. Několikanásobné použití. Z důvodu své velikosti se dobře drží a spouští. Špatně se skryje v dlani a zabere více místa v kabelce.
Do které situace jaký sprej?
Zde je výběr těch nejběžnějších situací, ve kterých se můžete ocitnout a budete potřebovat obranný sprej.- Útočník v exteriéru: Tekutý obranný sprej s látkou OC nebo CS.
- Podnapilá osoba nebo pes: Tekutý obranný sprej s látkou OC.
- Útočník ve výtahu: Pěnový obranný sprej s látkou OC nebo CS.
- Útok stopaře v automobilu: Pěnový obranný sprej s látkou OC nebo CS.
- Konflikt při autonehodě: Tekutý obranný sprej s látkou OC nebo CS.
- Útočník v interiéru: Tekutý nebo mlhový obranný sprej s látkou OC nebo CS.
Jak působí obranný sprej
Obranné spreje jsou plněny slzotvornými plyny nebo přírodními substancemi. Spreje se slzotvornými plyny jsou označovány zkratkou CN nebo CS. Jsou většinou levnější, ale mají podstatnou nevýhodu. Reagují až po několika sekundách. Pro osoby se sníženým prahem bolesti nebo osoby pod vlivem alkoholu nemívají zaručený efekt. Spreje s přírodními substancemi označované zkratkou OC jsou účinné okamžitě při styku se sliznicí. Způsobují dušnost a dráždivý kašel. Tím působí i na osoby se sníženým prahem bolesti. Jsou také vhodné proti útoku zvířete a to včetně útočných plemen psů.Jak použít obranný sprej
Nejdůležitější podmínkou dobré ochrany obranným sprejem je nebát se jej použít. Vše ostatní již přijde samo. Obranný sprej je vybaven pojistkou proti náhodnému spuštění. Tu lze rychle podvědomě odstranit. Poté je možno stisknout uzávěr. Ten jde stisknout pouze, pokud míříte sprejem od sebe. To zabrání nechtěnému nadýchání nebo potřísnění látkou unikající ze spreje. Při použití je vhodné mít sprej v natažených rukách co nejdál od obličeje. Pokud můžete při použití ustupovat zpět, bude to vaší výhodou. Nikdy nepoužívejte žádný obranný sprej proti silnějšímu větru, mohlo by dojít k vdechnutí unikající látky.