Katalog produktů

Osobní bezpečnost

Portfolio topných regulačních systémů je poměrně veliké a není jednoduché se v jednotlivých systémech vyznat a vybrat ten nejvhodnější pro konkrétní případ. Proto je zde srovnání nejběžněji používaných technik při regulaci topných systémů.

Základní orientace

Topné regulační systémy se nejčastěji rozdělují podle komplexnosti řízení topení. Jako v každé technologii, i zde platí, čím je systém komplexnější tím nabízí lepší vlastnosti. Ale jeho pořízení a instalace je nákladnější a složitější.

Přímá regulace – nejjednodušší, ale nejméně komfortní. Reguluje se přímo topné těleso. Regulátor a snímač bývají v jednom zařízení, což není nejvhodnější vzhledem k ovlivňování snímače v blízkosti topného tělesa.

Regulace jedné místnosti – Nabízí poměrně kvalitní regulaci topení s možností dosáhnout úspor na topení. Nejčastěji je regulační a snímací zařízení odděleno a umístěno dále od sebe. Toto řešení je vhodné pro malé byty a v případě optimalizace pořizovacích nákladů.

Centrální regulace – nejkvalitnější regulace topení s možností ovládání zdroje tepla. Lze dosáhnout maximálních úspor a vysokého komfortu teplotní regulace v místnostech. Často lze tyto systémy vzdáleně ovládat.

Přímá regulace topného tělesa

Regulace přímo topného tělesa se provádí elektronickou termostatickou hlavicí s vestavěným termostatem. Hlavice snímá teplotu v okolí topného tělesa a podle programu jej uzavírá a otvírá.

Výhody a nevýhody:

Velmi jednoduchá montáž přímo na ventil topného tělesa. Jednoduché a rychlé nastavení topných programů. Nevýhodou je měření teploty přímo u topného tělesa, mohou vznikat chladná místa. Špatný přehled o teplotě a programu, displej je přímo na kohoutu topného tělesa.

Regulace topných těles v místnosti

Asi nejčastěji používaný typ regulace pro menší byty a jednotlivé místnosti s externím zdrojem tepla. Často se také tento typ regulace používá k ovládání topení na chalupách. S připojeným GSM modulem jej lze ovládat mobilním telefonem.

Výhody a nevýhody:

Kvalitní měření a regulace topení v celé místnosti. Přehledný přístup k aktuální teplotě a topnému programu. Náročnější montáž, nutno propojit termostat s hlavicí nebo aspoň přijímačem pro hlavici.

Centrální regulace celého objektu

Komplexní regulace topného systému nejčastěji používaná v rodinných domech a objektech s vlastním zdrojem tepla. Centrální systém nabízí široké možnosti nastavení teplot v jednotlivých místnostech. Lze jej napojit na zdroj tepla a ovládat jej, což značně zvyšuje úspory za vytápění. V kombinaci s připojením přes internet nebo k počítači lze získat komfort ovládání a přehled o topných nákladech.

Výhody a nevýhody:

Komplexní regulace teploty v celém objektu s možností přistupovat k jednotlivým prvkům vzdáleně přes mobilní telefon nebo internet. Vysoká úspora za náklady na vytápění objektu. Nevýhodou je složitější montáž a vyšší pořizovací cena celého regulačního systému.

Přímá regulaceRegulace v místnostiCentrální regulace
Kvalita regulaceNízkáStředníVysoká
Dosažené úspory5 až 10%5 až 10%Až 30%
Snímání teplotyNa těleseV místnostiVícebodové
Ovládání kotleNeNeAno
Ovládání telefonemNeVolitelnéAno
Připojení k PCNeNeAno
MontážVelmi jednoducháStřední náročnostNáročnější
Typická instalaceMalý bytByt s externím topenímRodinný dům s kotlem
...
...
...
ZAVŘÍT

Informace

ZAVŘÍT