Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

 • Produkty
 • Popis kategorie
 • Rady a tipy
 • Srovnávání
Obranné spreje

Obranné spreje pro osobní bezpečnost

Každý rok je v České republice napadeno, okradeno nebo znásilněno přibližně 5500 osob. Nikdo si nemůže být jist, zdali nebude další obětí. Ve většině případů by se mohly oběti bránit, pokud by měly čím. Obranné spreje jsou jedním z nejúčinnějších prostředků k obraně při napadení. Lze je mít vždy při sobě. Jejich malé rozměry a jednoduché použití vám dovolí útočníka zneškodnit.

Jak vybrat obranný sprej

Při výběru obranného spreje je nutné přihlédnout k situaci, ve které bude použit a proti komu bude použit. Také na jakou vzdálenost bude použit.
 • Pepřové pero: Vhodný pro nenápadné nošení, použitelný maximálně do 1,5 metru. Lze jej použít nepozorovaně.
 • Malý sprej: Vhodný do malé kabelky, má větší dosah až přes 2 metry. Vhodný do menší ruky.
 • Velký sprej:Vhodný do kapsy nebo kabelky. Má velký dosah, až ke 4 metrům. Několikanásobné použití. Z důvodu své velikosti se dobře drží a spouští.
 • Tekutý sprej (Nato, Equalizer):Vypouští proud malých kapek tekutiny. Odolný proti větru a vhodný pro univerzální obranu. Nevhodný do auta. Výtečný proti útočícímu zvířeti.
 • Pěnový sprej (Stopper):Vypouští užší proud tryskající pěny. Lze ho použít hlavně v autě nebo výtahu. Nehrozí nebezpečí nadýchání bránící se osobou. Nutnost přesnějšího míření na útočníka.
 • Mlhový sprej (K-FOG):Vytváří mlhu, kterou lze okamžitě vdechnout. Nevhodný do auta. Výtečný proti útočícímu zvířeti.

Jak působí obranný sprej

Obranné spreje jsou plněny slzotvornými plyny nebo přírodními substancemi. Spreje se slzotvornými plyny jsou označovány zkratkou CN nebo CS. Jsou většinou levnější. Způsobují slzení a pálení očních sliznic. Pro zvířata se sníženým prahem bolesti (bojová plemena psů) nebo osoby pod vlivem alkoholu nemívají zaručený efekt. Spreje s přírodními substancemi označované zkratkou OC jsou účinné okamžitě při styku se sliznicí. Způsobují dušnost, dráždivý kašel, pálení sliznic a slzení. Jsou také vhodné proti útoku zvířete a to včetně útočných plemen psů.

Jak vybrat obranný sprej

Při výběru obranného spreje je nutné zejména přihlédnout k následujícímu:

 • Situace, ve které bude obranný sprej použit. (malé prostory, interiér nebo exteriér )
 • Typ útočníka, proti kterému bude obranný sprej použit. (podnapilá osoba, zvíře)
 • Vzdálenost, na kterou bude obranný sprej použit. (uvnitř automobilu nebo venkovní prostředí)

Pepřové obranné spreje lze dělit podle typu látky v nich obsažené, podle typu rozprašování obsažené látky a také podle velikosti. Při správném výběru spreje lze obranu podstatně zefektivnit a zjednodušit.

Typy obsažených látek obranného spreje

Spreje s látkou CN a CS jsou slzotvorné spreje s látkou působící na oční sliznici. Jejich účinek nastává až po několika sekundách při styku se sliznicí a jejich účinnost je omezena. Pokud má útočník snížený práh citlivosti na bolest (podnapilá osoba, bojové plemeno psa), nebudou dostatečně účinné. Na druhou stranu jsou dostupné a levné.

Spreje s látkou OC jsou naplněny výtažkem z kajenského pepře. Ten způsobuje silné slzení, dušnost, dráždivý kašel a pálení pokožky. Jeho účinnost je okamžitá a zneškodní i útočníka se sníženým prahem citlivosti na bolest.

Způsoby rozprašování látky

Pěnový sprej: Vypouští užší proud tryskající pěny. Lze ho použít ve stísněných prostorách (auto, výtah nebo WC). Nehrozí nebezpečí nadýchání bránící se osobou v malých prostorách.

Mlhový sprej: Vytváří mlhu, kterou lze okamžitě vdechnout. Nevhodný do malých prostor nebo do venkovního prostředí. Je velmi citlivý na povětrnostní podmínky. Výtečný proti útočícímu zvířeti. Velmi rychlá reakce na zasažená místa.

Tekutý sprej: Vypouští proud malých kapek tekutiny. Nevhodný do malých prostor, kde hrozí nadýchání bránící se osobou. Výtečný proti útočícímu zvířeti. Není příliš citlivý na povětrnostní podmínky.

Velikost obranného spreje

Malý sprej: Vhodný do kabelky, dobře se schová v dlani. Má menší dosah. Není vhodný pro osoby se silnějšími prsty.

Velký sprej: Vhodný do obranných přístrojů. Má velký dosah až 4 metry. Několikanásobné použití. Z důvodu své velikosti se dobře drží a spouští. Špatně se skryje v dlani a zabere více místa v kabelce.

Do které situace jaký sprej?

Zde je výběr těch nejběžnějších situací, ve kterých se můžete ocitnout a budete potřebovat obranný sprej.
 • Útočník v exteriéru: Tekutý obranný sprej s látkou OC nebo CS.
 • Podnapilá osoba nebo pes: Tekutý obranný sprej s látkou OC.
 • Útočník ve výtahu: Pěnový obranný sprej s látkou OC nebo CS.
 • Útok stopaře v automobilu: Pěnový obranný sprej s látkou OC nebo CS.
 • Konflikt při autonehodě: Tekutý obranný sprej s látkou OC nebo CS.
 • Útočník v interiéru: Tekutý nebo mlhový obranný sprej s látkou OC nebo CS.