Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Ovládání a regulace vytápění

Napsáno: 30 května 2019     Autor: Petr Honzík
Ovládání a regulace vytápění Ovládání a regulaci vytápění objektu je poměrně komplexní obor nabízející mnoho různých zařízení v závislosti na různých typech vytápění. Je tedy nutné hodně zvolit topný systém a k němu ovládací a regulační systém. Z tohoto důvodu si zde popíšeme pouze základy regulace topení.

Jak lze regulovat vytápění

K regulaci vytápění lze přistoupit dvěma způsoby. Jednodušší způsob funguje na principu regulace zdroje tepla jako je kotel. V tomto případě se instaluje jeden termostat nejlépe do centrální místnosti objektu a ten přímo reguluje samotný kotel v objektu. Nevýhoda je, že v celém objektu máte stejnou teplotu. Pak vznikají takové nepříjemnosti, jako že v koupelně je příliš zima a v ložnici je příliš teplo.

Druhou možností je regulace teploty v jednotlivých místnostech objektu. V tomto případě se nereguluje přímo zdroj tepla ale regulují se jednotlivá topná tělesa. Funguje to tak, že v každé místnosti je termostat a případně regulační hlavice. Ta zajišťuje otevírání a zavírání topného tělesa. Výhodou je možnost nastavení teploty v každé místnosti podle potřeby. Další výhodou je vyšší úspora na energiích.

Jak funguje regulace

Regulace vytápění většinou funguje tak, že jsi na začátku topné sezóny nastavíte topný program ve vašem termostatu. Objekt je poté vytápěn podle tohoto topného programu. Není třeba dalších zásahů. Pouze v případě, kdy je vám například zima jsi dočasně zvýšíte teplotu jedním stiskem tlačítka.

Některé chytřejší regulační systémy dovolují ovládat topnou soustavu i přes mobilní telefon. Nese to sebou několik výhod. Lze při odjezdu z objektu na delší dobu snížit teplotu a tu opět vrátit na příjemnou teplotu před příjezdem přes mobilní telefon. Případně lze dělat do teploty v objektu zásahy v momentě neplánovaných příjezdu a odjezdu a ušetřit tím nemalé peníze za vytápění.

Kdy řešit regulaci vytápění

Regulaci vytápění je nutné řešit současně s topným systémem. Je s ním těsně svázána a podle něj je nutné vybírat jednotlivé komponenty regulačního systému. Jiné komponenty budete požadovat potřebovat v případě teplovodního vytápění a jiné komponenty v případě přímotopů.

   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.