Katalog produktů
Jak se orientovat v docházkových systémech

Na trhu existuje mnoho docházkových systémů. Pro správný výběr některého z nich je vhodné znát základní parametry. Ty umožňují jednoduché rozhodnutí pro ten správný docházkový systém.
Není výjimkou, že docházkový systém stojí i desítky tisíc a vyžaduje měsíční platby za udržování a správu dat. Na druhé straně existují jednoduché autonomní terminály pro evidenci pracovní doby. Ty dokáží za několik tisíc korun vyřešit docházku v malé firmě.
Možnosti docházkových systémů
Docházkový systém zajišťuje evidenci o příchodech a odchodech zaměstnanců ve firmě. Zajistí tak přesné časové údaje pro výpočet mzdy. Nejčastěji systémy umožňují následující funkce:
- Identifikace osoby při příchodu
- Zaznamenání časového údaje
- Export docházky za zadané časové období
- Rozlišení a zařazení zaměstnanců do oddělení
- Hlídání pozdních příchodů a dřívějších odchodů
Základní parametry docházkových systémů
Docházkové systémy lze rozdělit podle několika základních parametrů. Tyto parametry určují, do jakého typu firmy se daný docházkový systém hodí.
Rozsah počtu evidovaných osob
Jednotlivé docházkové terminály jsou schopny evidovat určitý počet osob. Tento parametr většinou bývá dostatečný i pro větší firmy. Parametr počet záznamů o docházce již může být důležitý. Zejména počty záznamů o docházce mohou být limitem u větších firem nebo při evidenci více událostí přes den, jako jsou odchody na oběd a podobně.
Forma uchování evidence pracovní doby
Evidenci pracovní doby se uchovává ve dvou nejčastějších způsobech. Uchování v excelu pro další zpracování nebo přenos do programu pro zprávu pracovní doby. První způsob je vhodný pro menší firmy o několika zaměstnancích. Druhý způsob je náročnější na použití a instalaci. Umožňuje ale podrobnější zpracování docházky dle požadavků uživatele.
Identifikace zaměstnanců
Identifikaci lze provádět několika způsoby. Každý způsob sebou nese jiné riziko falšování docházky mezi zaměstnanci. Falšování docházky a sdílení přístupových údajů jednotlivých zaměstnanců je nejčastější nešvar při použití nevhodných docházkových systémů.
- Pin kódem: jednoduché a levné použití. Lze velmi jednoduše falšovat docházku. Není problém předat kód jinému zaměstnanci, aby provedl příchod za ostatní.
- RFID kartou: Jednoduché použití užívané v kombinaci s přístupovým nebo zabezpečovacím systémem. RFID karty umožňují předávání karet za účelem falšování docházky.
- Otisk prstu: Robustní způsob identifikace zabraňující falšování docházky. Nejčastější způsob identifikace v dnešních moderních docházkových systémech.
- Rozpoznání obličeje: Moderní hi-tech způsob s velmi robustním způsobem identifikace zaměstnance. Rozpoznání obličeje je založeno na hloubkovém modelu. Nelze ho obcházet pouhou fotografií. Systém ji neakceptuje jako validní přístup.
Rozsah docházkového systému
Docházkové systémy mohou být autonomní nebo komplexní.
Autonomní: Jedná se o jeden docházkový terminál, který obsahuje vše potřebné pro svou funkci. Není třeba žádné řídící jednotky a dovybavení přístupovými jednotkami. Jeho instalace je jednoduchá a nevyžaduje profesionální instalační firmu. Lze jej ale použít pouze u jednoho vchodu nebo místa docházky. Nelze kombinovat více docházkových terminálů a skládat z nich finální docházku.
Komplexní: Takovýto docházkový systém obsahuje jednu centrální řídící jednotku. Lze k němu připojit více docházkových jednotek. Ty pak umožňují evidenci pracovní doby bez ohledu, na které docházkové jednotce proběhl příchod nebo odchod zaměstnance. Vyžadují profesionální montáž. Často se kombinují s přístupovým systémem v rozsáhlejším objektu.