Košík
Hledat
         
Časté dotazy
O společnosti
Dokumentace
Doručování
Průvodce produkty

Katalog produktů

Výhody a nevýhody jednotlivých typů pepřových sprejů

Rating:     
Napsáno: 12 srpna 2016     Autor: Petr Honzík
Výhody a nevýhody jednotlivých typů pepřových sprejů

Obranné pepřové spreje se vyrábějí v různých typech a náplní a typech trysek. Každý typ má svou výhodu i nevýhodu a hodí se na trošku jiný typ obrany, případně na jiné prostředí, kde očekáváme útok. Podle typu spreje je také vhodné se po obraně správně zachovat.

Různé typy náplně

Existují pravé pepřové spreje plněné látkou OC, většinou v koncentraci okolo 10%. Ty svou účinností dokáží zabránit útoku i bojového psa nebo podnapilé osobě. Levnější a také někdy neprávem nazývané pepřové spreje jsou plněné látkou CS. Jedná se však pouze o obranné spreje se slzným plynem. Jsou levnější, mají pomalejší účinnost a nefungují na bojové psi.

Různé typy trysek

U pepřových sprejů je možno vybírat z různých typů a velikostí. Ty zajišťují možnost použití v široké škále obran proti útokům, od veřejného prostranství až po uzavřené prostory. Velikost pepřového spreje poté určuje dosah jeho dostřiku a dobu stříkání.

Kapénkový sprej (JET): má obecně větší dosah díky tenkému proudu z trysky. Je však nutné přesněji mířit na útočníka. Vliv větru je minimální. Vydrží déle stříkat.

Mlhový sprej (FOG): má menší dosah, ale není třeba mířit. Sprej zasáhne celý prostor před obráncem. Je poměrně náchylný na vítr. Při použití je třeba okamžitě ustupovat. Rychleji se vyprázdní. Vhodný pro ženy, pro kontaktní obranu. I bez přesného míření vždy zasáhne útočníka.

Pěnový sprej (Pěna): je vhodný zejména do uzavřených prostor. Pěna zůstává po dopadu na místě a minimálně se odpařuje. Vhodné pro taxikáře a obranu ve výtahu a podobně. Nenáchylný na vítr. Nutno lépe mířit.

Důležitá upozornění

  • Obranné spreje jsou vždy na jedno použití. Po použití již nejde zaručit, že sprej nespustí samovolně.
  • Obranný sprej není ve smyslu zákonů ČR považován za zbraň. To však nemusí platit v jiných státech. Před vycestováním si zjistěte místní pravidla pro držení obranných pomůcek.
  • Obranný sprej je tlaková nádoba. Vždy s ní podle toho zacházejte a nevystavujte ji nadměrnému teplu.
   ?kenálč máv lhomoP
Chci být informován o nejnovějších článcích:   
Položit dotaz k článku
Váš e-mail:
Váš dotaz:
Obsah stránky podléhá autorskému právu a je chráněn monitorem plagiátu Copyscape. Jakékoliv šíření obsahu podléhá souhlasu autora.